Siły zbrojne

Najnowsze MANPADS strzelają na zachodzie Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej poinformowały, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym odbyło się strzelanie poligonowe z udziałem przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego – Wierba. Podkreślono przy tym, że zlikwidowano kilkadziesiąt imitatorów celów powietrznych.

Do strzelania doszło na poligonie Mulino w obwodzie niżnonowogrodzkim, przynależnym do 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej. 200 rosyjskich żołnierzy wykonywało strzelania z 50 egzemplarzy najnowszych przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K333 Wierba. Jak podało ministerstwo, pociski rakietowe raziły 30 celów symulujących różnego rodzaju statki powietrzne – w tym śmigłowce i samoloty wroga, zarówno nadlatujące jak i odlatujące od operatora Wierby.

Wyrzutnia MANPADS jest produkcji biura konstrukcyjnego KB Maszynostrojenija i  działa według zasady „odpal i zapomnij”. Przeznaczony został do likwidowania helikopterów, samolotów, bezzałogowców, a nawet pocisków manewrujących.

Po raz pierwszy została zaprezentowana podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia 2015”, w podmoskiewskiej Kubince. W Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zastępują inne wyrzutnie – 9K338 Igła-S, będące od początku lat osiemdziesiątych na uzbrojeniu najpierw Armii Radzieckiej, a po rozpadzie ZSRR – poszczególnych dawnych niepodległych republik. Informacja o strzelaniach oznacza w praktyce, że system ten trafił już również na wyposażenie 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej (wcześniej wprowadzano go m.in. do jednostek powietrznodesantowych).

Jego skuteczny zasięg wynosi od 500 metrów do 6000 metrów, zaś wysokość przelatującego pocisku – od 10 do 3500 metrów. Możliwe jest niszczenie zbliżających się celów, które poruszają się z prędkością do 400 metrów na sekundę (ok. 1440 km/h) lub oddalających się, jeżeli te będą przemieszczały się z maksymalną prędkością do 320 m/s (ok. 1200 km/h).

Dwie Wierby i dwie 9K338 Igła-S, mogą zostać umieszczone na zdalnie sterowanym module sterowania, który ten, wraz z głowicą optoelektryczną z kolei zamocowano na pojeździe terenowym 4x4 GAZ Tigr. Te wszystkie powyższe elementy składowe stworzyły kompleks, będącą mobilną wyrzutnią rakiet krótkiego zasięgu ziemia-powietrze Gibka-S (ros. Гибка-С). W środku wozu przewożone są dodatkowe 4 rakiety dla czterech wyrzutni MANPADS oraz systemy dowodzenia.

Reklama
Reklama

Komentarze