Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze Bradleye idą do wojska. Wkrótce w Polsce?

Fot. BAE Systems.
Fot. BAE Systems.

Amerykańska armia otrzymała pierwsze dostawy nowej wersji bojowych wozów piechoty Bradley w nowej wersji A4. Jest prawdopodobne, że za kilka lat podobne pojazdy trafią do budowanej przez Amerykanów bazy w Powidzu.

O przekazaniu pierwszego BWP Bradley w wersji A4 poinformował producent tych maszyn, koncern BAE Systems. Zakres modernizacji skupia się przede wszystkim na wymianie przestarzałych elementów, poprawie własności manewrowych (moc silnika zwiększy się z 600 do 675 KM) oraz bilansu energetycznego pojazdu.

Jest to o tyle istotne, że w czasie wcześniejszej służby amerykańskie BWP otrzymały szereg nowych elementów (włącznie z pancerzem reaktywnym), co spowodowało zwiększenie ich obciążenia. Dzięki modernizacji pojazdy zachowają podatność na dalsze usprawnienia. Pojazdy w wersji A4 zostaną np. dostosowane do montażu aktywnego systemu ochrony Iron Fist, który nie mógł być instalowany na Bradleyach w wersji A3 z uwagi na niedostatki systemu generowania energii.

Oprócz tego Bradleye w wersji A4 (otrzymają nowe systemy elektroniczne i łączności, jak i urządzenia do diagnostyki. Masa bojowa zwiększy się do 80 tys. funtów (nieco ponad 36,28 ton), dla porównania według producenta wozy A3 mogły ważyć do 34,25 ton. Jednocześnie pojazdy – modernizowane ze starszych wariantów – będą wyposażane we wszystkie usprawnienia dla wersji A3, włącznie z celownikiem termowizyjnym dla dowódcy, jak i wprowadzone już w trakcie służby elementy dodatkowego opancerzenia.

Z głębszych modernizacji Bradley’ów do nowszych wersji powyżej A4 zrezygnowano, aby zapewnić finansowanie dla programu ich następcy (Optionally Manned Fighting Vehicle). Nie jest jednak wykluczone, że część wozów otrzyma kolejne usprawnienia, w ramach modyfikacji (jak np. wspomniany system Iron Fist).

Amerykanie planują zmodernizowanie do wariantu A4 wozów Bradley służących w czterech pancernych brygadowych zespołach bojowych, jak i sprzętu dla jednego z zestawów wyposażenia rozmieszczanych w Europie. Pozostałe jednostki będą przypuszczalnie eksploatować wozy wersji A3 aż do zastąpienia przez nowe platformy. W Europie mają być rozmieszczone zestawy wyposażenia dla łącznie dwóch brygad pancernych.

Jeden z nich już jest rozlokowany na zachodzie kontynentu (z istniejącym sprzętem, zarówno jeśli chodzi o czołgi jak i BWP), a drugi za kilka lat znajdzie się w budowanej bazie w Powidzu, jest całkiem prawdopodobne, iż Bradleye w nowej wersji, obok brygad stacjonujących w USA, zostaną rozmieszczone właśnie w Polsce. Po to, by w wypadku zagrożenia jedna z brygad wykorzystujących te wozy przerzucała tu zza Atlantyku wyłącznie żołnierzy, a nie sprzęt. Defence24.pl otrzymał niedawno od US Army Europe szczegółowe wyjaśnienia w sprawie rozbudowy jednostki w Powidzu.

Reklama

Komentarze (13)

 1. ????? ;

  taaaa.. chłopcze pakuj sie bradlejem do Wisły lub Odry .. już.. ale sam tam bedziesz w srodku..

  1. Iga

   Wisła ma dziś głębokość 60 cm, za 10 lat to będzie rzeka okresowa.

  2. Rhotax

   Jak zaatakują to przy okazji Zapad 2021 lub 2025 we wrześniu akurat jak poziom Wisły jest wyższy po opadach . W dodatku przejechanie po dnie nie na Wiśle -- zakopie się błyskawicznie . Strategiczna Rubież Obronna po zburzeniu mostów i można olać Wojska NATO {zapraszając do rozmów Pokojowych bo terenu i tak nie oddadzą ...}

 2. Si

  Żegnaj Borsuku ! Witaj Bradley !

  1. Fanklub Daviena

   Ta... Kupmy kolejny stary złom od Wielkiego Wuja. Bradleye są na krótkiej liście 6 pozycji sprzętu, który najpilniej potrzebuje wg USA następcy z powodu niespełniania współczesnych wymagań...

  2. BUBA

   No i dobrze. Bo jesli polski przemysl nie potrafi .... Gawrona budowano przez 18 lat, a Borsuka ile ..

  3. BUBA

   Myslisz ze Rosyjskie BWP lepsze.

 3. sveik

  Dla USA jesteśy kolonią drugiego sortu ...... i niektórzy są z tego z tego dumni.

 4. Kazek

  Świetny portal przemyślane artykuły,ten szczególnie

 5. Bolo

  Jak to powiedział amerykański senator, przecież bronimy was przed ruskimi to musicie się nam jakoś odpłacić, więc kupujcie od nas uzbrojenie,A jak Polacy spróbują fiknac wyłącza wszystkie oprogramowania i po ptokach

  1. Wwp

   Nie, bo lepiej się poddać ruskim i czerpać garściami z ich dobrobytu i wolności - dobre

  2. Oleg

   Nie, lepiej sobie szukac zawsze pana. Gdzie godnosc , honor , duma, niezaleznosc?

  3. luki

   zdecydowanie lepiej wchodzić w sojusze z USA, niż czerpać garściami z sowieckiej miłości w postaci kulki w łeb

 6. Grredo

  Oprócz systematycznych reklam produktów z USA, chętnie przeczytam profesjonalne porównanie ciężkich Bwp: w Bradley, Cv-90, Ascod, LYNX, Puma, Azzarro. Co zyskują w zamian za rezygnację z pływalności. Jaki zasięg operacyjny, jaki koszty utrzymania, ile wersji specjalistycznych, ilu żołnierzy desantu i jaj uzbrojonych są w stanie transportować, kto jest użytkownikiem i z ilu źródeł można by kupić cześć zamienne w razie politycznej blokady na serwis? Dużo pytań, ale mogą one tłumaczyć prace nad polskim produktem. Osobiście uważam, że powinno się rozwijać pojazd dający większą ochronę i wspierać je Rakami i niszczycielami czołgów uzbrojonymi w pociski o zasięgu ponad 12 km. Niszczyciele, które piechota może wezwać na pomoc i sama naprowadzać pociski, to przyszłość. Takie urządzenia naprowadzania powinny być montowane także na BWP i innych pojazdach zwiadu.

 7. martin

  :) badziew i tyle. Dronik rozwali to w drobny mak

  1. Eko

   Tiaa. Walka elektroniczna i dronik nawet nie wystartuje.

  2. vvv

   jaki dron? na dodatek podniecasz sie skucesami dronow w syrii przy przestazalej i nieskoordynowanej opl.

 8. gosc222

  i takie proszę dla Nas 1500 sztuk ,zanim Borsuk będzie

  1. BUBA

   Borsuk i tak odszedl w sina dal ... zreszta jak inne projekty .... Wydano pieniadze a nic wzamian ..

  2. Sky

   Pewnie je kupią jak Boeingi czy F-35, bez przetargu, bez offsetu, kasa prosto do amerykańców, bo rządzący tylko taką opcję uznają. Jak to słusznie mówił Sikorski "uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy..."

 9. Zmechu 12

  Dawać go jak najszybciej Bo co za,wstyd za te BWP Cale szczęście że stały za kiblami co je amerykanie przywieźli

 10. Paragraph23

  Pewnie najpierw trafią na ulice USA, w końcu im się wojna domowa szykuje..

  1. Hmmm

   Za tydzień już nikt nie będzie pamiętał o zamieszkach.

  2. Macocha

   Nasze mpk smieci zgarnia polewaczkami

  3. Bolo

   Wystarczy stara podłosc zastąpić nową

 11. 12345

  Ja to nie rozumiem czegoś. Dlaczego nie możemy kupić na podstawie EDA około 1500 wozów Bradley ? Byłyby to grosze, bo płacilibyśmy tylko za transport, remont i modernizację. Tak ostatnio zrobiła Grecja. Przecież one mają doskonałą wartość bojową jak na obecne czasy w porównaniu do BWP-1. Na Borsuka i nowe Rosomaki to poczekamy i jak zakończą się dostawy to minie 20 lat. Nie mamy tyle czasu.

  1. Filipidos

   Kolego chytry Grek ma,chytry plan Odsprzedaży do Libanu

  2. Troll z Polszy

   Apage Satanas... Borsuk idzie do przodu a wiszenia na kolejnym LCC najważniejszego sojusznika by dobiło budżet MON. Amerykański przemysł za godzinę ich fachmana nie kasuje po 560 złotych jak HSW

  3. Trebla

   Bo USA nie ma tylu w rezerwie sprzetowej, trudno to zrozumiec ?

 12. ciekawy

  pewnie z uwagi na pilne potrzeby operacyjne kupimy najstarsze wersje w nowym malowaniu z terminem dostarczenia w 2045 roku?

 13. Zmechu 12

  Widzę ceramiczne pokrycie wieży jak abramsie , jest tez opto i lepszy silnik

Reklama