Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze Abramsy na testach

Zdjęcia najnowszej wersji Abramsów zostały szybko usunięte z profilu 12 batalionu Thunder Horse.
Autor. 12. Batalion Thunder Horse 2/Facebook

W serwisie Facebook na profilu 12. Batalionu Thunder Horse umieszczono zdjęcia z testów prototypu najnowszej wersji czołgów M1A2 Abrams, a dokładniej M1A2SEPv4, które to odbywały się na poligonie Yuma w Stanie Arizona.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdjęcia te jednak dość szybko zostały usunięte z profilu jednostki, jednak użytkownik AllAboutM1A w serwisie Twitter udostępnił zapisane wcześniej zdjęcia z testów.

Obecnie produkowana jest wersja SEPv3 (ECP 1A), a kolejna została oznaczona jako M1A2SEPv4 (ECP 1B), a jej program rozwojowy rozpoczął się jeszcze w roku podatkowym 2018 roku równolegle do rozpoczęcia produkcji seryjnej najnowszej dotąd wersji tego czołgu oznaczonej jako M1A2SEPv3. Zgodnie z przyjętym harmonogramem etap ten ma zakończyć się planowo na początku 2023 roku. 

Reklama

Czytaj też

Jak dotąd według informacji ujawnionych przez U.S. Army opracowywana obecnie najnowsza modernizacja Abramsa miała skupiać się przede wszystkim na zwiększeniu jego świadomości sytuacyjnej. W tym celu zainstalowane mają zostać termowizory FLIR trzeciej generacji dla dowódcy i działonowego, a także nowe kolorowe kamery i dalmierze laserowe. Dzięki temu radykalnej poprawie ma ulec precyzja i zasięg wykrywania celów. Dodatkowo zainstalowany na wozie zostanie laserowy system wykrywania i ostrzegania (LWR) oraz ulepszone wyrzutnie granatów dymnych. Poprawie ulegnie także system chłodzenia i łączności.

Czytaj też

Jednocześnie jednak armia amerykańska deklarowała już w oficjalnych dokumentach, że będzie dążyć do dalszych usprawnień w tym związanych z obniżeniem masy czołgu czy jego zapotrzebowania na energię. Oznacza to, że rozwój M1A2 się nie zakończył i będzie jeszcze trwać dekadami, zważywszy na ich ilość w służbie i zwiększającą się liczbę użytkowników. Wśród nich jest Polska, która nabyła 250 M1A2SEPv3 oraz 116 M1A1 FEP/SA. Już niedługo poznamy propozycję kolejnej wersji Abramsów określaną jako AbramsX której demonstrator technologii zostanie zaprezentowany w dniach 10-12 października w Waszyngtonie podczas targów AUSA.

Reklama

Komentarze (6)

 1. jpr

  Mamy ponad 250 Leopardów. Kupujemy 360 Abramsów. I Błaszczak do tego zamawia 500 Czarnych Panter. Wielka Brytania ma 200 czołgów. Niemcy mają ok 300 czołgów. Wielka Brytania jest broniona prze Kanał, a Niemcy są bronione przez Polskę. Ale po zakupie Abramsów i tak będziemy mieli więcej czołgów niż Wielka Brytania i Niemcy razem wzięte. Do tego 500 Himarsów - więcej, niż ma armia USA. Rozumiem, że musimy się zbroić, ale czy ktoś czasem w międzyczasie u nas nie zwariował?

  1. Shev

   jpr, kupujemy 350 Ambramsów, 116 dostajemy, kupujemy tez jedynie 180 K2 bo pozostałe 800 ma byc produkowane w Polsce. 500 Himarsów to bajka, nikt nam tylu nie sprzeda,

  2. Capt Raginis

   Mamy 250 Leopardów. Kupujemy 250 Abramsów M1A2 i dostajemy 116 Abramsów M1A1 SA. Do tego kupujemy 180 K2. W sumie daje to około 800 czołgów. Czyli mniej więcej tyle ile mieliśmy dotychczas tyle, że zmienia się jakość. Ilość pozostaje ta sama. Himarsów ma być około 200, a niecałe 300 to będą koreańskie K239 Chumnoo z rakietami o zasięgu 70 i 290 km.

 2. Szop85

  Abramsa beż problemu przebija T72 B3. Amunicja którą otrzyma Polska jest wystarczająca.

  1. VIS

   Tak, chyba jak go staranuje, armata 2A46 125 mm z amunicja 3BM60 przebija co najwyżej 550mm RHA. Może co najwyżej spróbować Refleksem ale front kadłuba M1A2 SEPv4 powinien wytrzymać.

  2. Shev

   VIS refleks nie przebija przedniego pancerza Abramsa od ponad 30 lat od kiedy to pancerz po modernizacji w M1A1HA wytrzymuje do 1350mm na HEAT. W M1A2 jest jeszcze mocniejszy

  3. Capt Raginis

   Abrams M1A2 przy użyciu topowej amunicji KEW-A4 lub niemieckiej DM-63A1 bez większego problemu przebija KAŻDY rosyjski czołg od frontu. Przykro mi :)

 3. Darek S.

  Dopóki Abrams M1A2SEPv3, czy nawet jeszcze nowsza wersja, nie będzie w stanie przebić amunicją nie będącą ze zubożonego uranu, od frontu ruskiego T-72 B3M z pancerzem reaktywnym, tak jak potrafią to zrobić Leopard 2A6, Leo 2 A7, lub koreański K2, to szkoda sobie głowę tymi wozami zawracać. Nie należy Błaszczaka topić za to, że kupił 250 sztuk tych Abramsów, bo przecież zamówił ok. 1000 szt K2. Jeżeli to prawda Niemcy nie chcieli nam uruchomić produkcji Leo 2A7 w Polsce, albo dawali zaporową cenę, to nie było wyjścia. Na terenie Polsi nikt o zdrowych zmysłach zubożonym uranem strzelać nie będzie. amerykanie, panowie świata mogą sobie pozwolić na strzelanie amunicją ze zubożonego uranu w Iraku lub w Afganistanie, ale u sibie na poligonach ich nie używają.

  1. Capt Raginis

   Abrams przy użyciu swojej najnowszej amunicji KEW-A4 przebije od frontu każdy czołg Federacji Rosyjskiej. Powtarzam: KAŻDY. Nie tylko ten wymieniony przez Ciebie T-72 B3M. I teraz najlepsze... najnowsza amunicja do Abramsa ma rdzeń wolframowy! Nie ze zubożonego uranu. Wokół tego uranu narosło wiele mitów. Nie jest to absolutnie wyznacznik jakości i jedyny słuszny materiał na rdzeń amunicji. Amunicja wolframowa nowej generacji KEW-A4 (APFSDS-T) ma lepsze parametry niż wszystko co było używane do tej pory w US Army. Dodam tylko, że amunicja KEW-A4 trafi również do Polski i będą z niej korzystać polskie Abramsy M1A2 SepV3. Przykro mi, Rosjanie.

  2. Capt Raginis

   PS: Naprawdę sądzisz, że Leopardy przy użyciu topowej amunicji DM-63A1 są w stanie przebić T-72 B3M od frontu, a najnowsze Abramsy nie? :) Po pierwsze Amerykanie mają już amunicję KEW-A4, która w żadnym razie nie ustępuje amunicji niemieckiej. Naczytałeś się o zubożonym uranie i myślisz, że na tym czas się zatrzymał. Nic bardziej mylnego. US Army przechodzi na amunicję wolframową, która nie będzie ustępować niemieckiej. Po drugie, w ramach umowy którą Polska podpisała ze stroną amerykańską, zostanie również zaimplementowana w czołgach M1A2 SEP v.3 ABRAMS możliwość użycia najnowszych rodzajów amunicji podkalibrowej produkcji polskiej i niemieckiej, w tym amunicji DM-63A1. Polskie Abramsy będą mogły używać najlepszej amunicji produkcji amerykańskiej, polskiej i niemieckiej. Jeśli twierdzisz, że Leopardy przebijają ruskie czołgi od frontu to nie ma takiej opcji by Abrams, używając tej samej amunicji był tej zdolności pozbawiony. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

 4. Valdi

  Przypomnijmy sep3 używa amunicje xm113 Zresztą K2 również

  1. Shev

   K2 uzywa pocisków : podkalibrowe K279, HEAT-MP-T K280 wzorowane na starszych amerykańskich M830A1 i KSTAM bazujacych ba BONUS-ie Diehla. Nie uzywa amunicjo o jakiej piszesz, nasze K2 będą musiały być do niej dostosowane tak samo jak do DM-63A1 który ma byc podstawowym APFSDS-T dla naszych czołgów.

 5. QVX

  Nasze SEPv3 mają a priori mieć elementy SEPv4 - np. obsługę XM1147. Pewnie, jak SEPv4 wejdą do produkcji seryjnej (przyszły rok), to będzie aneks do umowy, bo dostawy mają być później.

  1. Shev

   Dostawy naszych SEP3 to 2025-26r więc wcale bym sie nie zdziwił jakby tak miało być.

  2. Shev

   Dostawy naszych SEP3 to 2025-26r więc wcale bym sie nie zdziwił jakby tak miało być.

 6. Valdi

  Abrams X to silnik hybryda, automat ładowarka, oraz Elbit xsight czyli kamery 360 stopni Przypomnijmy że US army nie żąda 70 tonnego kolosa

Reklama