Reklama

Siły zbrojne

Myśliwce Marines wylądują w Finlandii

Fot. LCPL Leslie J. Hewitt/USMC (domena publiczna)
Fot. LCPL Leslie J. Hewitt/USMC (domena publiczna)

Fińskie siły powietrzne poinformowały, że niebawem w jednej z baz wyląduje eskadra amerykańskich wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet. Wraz z nimi w pojawią się samoloty transportowo-tankujące KC-130. Wizyta amerykańskich Marines ma związek z udziałem w jednych z największych ćwiczeń sił powietrznych w Europie.

Według komunikatu przekazanego przez Suomen ilmavoimat (Fińskie Siły Powietrzne), dowództwo sił powietrznych Karelii będzie gościło eskadrę samolotów F/A-18 Hornet, należących do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Wraz z wielozadaniowymi myśliwcami fińską bazę sił powietrznych Rissala będą wizytowały samoloty tankująco-transportowe KC-130.

Amerykańskie samoloty będą przebywały w bazie w dniach od 2 do 20 czerwca 2021 r. Ich obecność będzie powiązana z międzynarodowymi ćwiczeniami sił powietrznych Arctic Challenge Exercise 21 (ACE 21), organizowanymi w tym roku przez Królewskie Norweskie Siły Powietrzne. Te ćwiczenia są przeprowadzane co drugi rok, na zmianę przez fińskie, szwedzkie i norweskie siły powietrzne. Z powodu obowiązujących obostrzeń pandemicznych liczba uczestników zostanie ściśle ograniczona, a same ćwiczenia ograniczą się do baz w Rovaniemi (Finlandii), Bodø (Norwegii) i Luleå (Szwecji).

Jaka dużo amerykańskich samolotów przyleci na początku czerwca? Ilmavoimat podkreśliło, że będzie to dziesięć wielozadaniowych myśliwców F/A-18 Hornet pochodzących z eskadry Marine Fighter Attack Squadron 115, mającej rodowód drugowojenny i biorącej udział w licznych operacjach bliskiego wsparcia powietrznego podczas wojny w Korei, Wietnamie oraz w Iraku.

Hornety będą uzupełnione przez jeden lub dwa samoloty transportowo-tankujące KC-130 (ich liczba nie została jeszcze ustalona) z Marine Aerial Refueler Transport Squadron 452, czyli również z eskadry Korpusu Piechoty Morskiej. Łącznie do Finlandii na ćwiczenia ma trafić około 250 Marines.

Reklama
Reklama

Amerykański personel, wraz z niezbędnym do manewrów wyposażeniem, zacznie się pojawiać w Finlandii w II połowie maja, niemniej VMFA-115 (eskadra Marines posiadająca myśliwce Hornet) zjawi się w kraju na koniec maja, bo w ostatnim tygodniu. Co ciekawe, wszyscy żołnierze USMC przed wylotem są poddawani kwarantannie. Dodatkowo zostaną oni przetestowani na obecność koronawirusa przed i po manewrach.

W ramach ACE 21 zostanie wykonanych szereg misji szkoleniowych, polegających na prowadzeniu walk powietrznych oraz tankowania w powietrzu. Fińskie lotnictwo do wzajemnych ćwiczeń wykorzysta również myśliwce F/A-18 (należące do dowództwa sił powietrznych w Lapland) jak i szkoleniowe BAE Hawk.

Nadciągająca wizyta będzie wyrazem bliskich dwustronnych relacji, jak i współpracy Fińskich Sił Powietrznych z US Navy i Piechotą Morską. Ważnym wskaźnikiem tej współpracy są użytkowane przez Suomen ilmavoimat myśliwce McDonnell Douglas F/A-18 Hornet. Oba państwa wzajemnie korzystają z wymiany licznych doświadczeń, chociażby poprzez wymiany instruktorów. Będzie to też wyraz rozszerzanej współpracy wojskowo-politycznej Finlandii ze Stanami Zjednoczonymi.

Ostatnia wizyta żołnierzy Piechoty Morskiej, wraz z myśliwcami F/A-18, miała miejsce w maju oraz czerwcu 2019 roku, podczas dwóch ćwiczeń: Bold Quest 19.1 oraz ACE 19.

Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze

    Reklama