Nowy lekki wóz rozpoznawczy dla US Marines?

30 kwietnia 2021, 07:07
ARV
Fot. Textron Systems
Reklama

Amerykański koncern Textron Systems po raz pierwszy pokazał publicznie prototyp swojego nowego kołowego transportera rozpoznawczego 6 × 6 o nazwie Cottonmouth. Wóz ten zaprojektowano z myślą o programie pozyskania następcy obecnie używanych kołowy bojowych wozów rozpoznawczych LAV-25 w amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej.

Wspomniany nowy, kołowy wóz bojowy dla Marines ma zostać pozyskany w ramach programu Advanced Reconnaissance Vehicle (ARV), który na rzecz USMC prowadzi od września 2019 roku Biuro Badawcze Marynarki Wojennej. Sponsoruje ono od tego czasu prace badawczo-rozwojowe prowadzone w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym nad tego typu konstrukcją, a kontrakty na ten cel zostały jak dotąd przyznane m.in. spółkom GDLS czy SAIC.

Cykl życia obecnie używanej rodziny LAV-25 ma co prawda wygasnąć dopiero w połowie lat 30 jednak już teraz podejmowane są kroki w celu przyśpieszonego zastąpienia tej konstrukcji. Działania te przyśpieszają również w związku z pomyślnym przebiegiem programu Amphibious Combat Vehicle (ACV). Celem tego programu jest pozyskanie nowej rodziny pływających kołowych wozów bojowych dla USMC. Mają one zastąpić obecnie używane pływające gąsienicowe transportery opancerzone AAV7A1, które są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane. Pierwsza partia tych wozów została wdrożona do służby liniowej pod w październiku, a ich produkcja seryjna rozpoczęła się w grudniu ub.r. W efekcie główny wysiłek w USMC zostaje skierowany na pozyskanie nowego rozpoznawczego KTO.

image
Reklama

ARV według wstępnej koncepcji ma być opancerzonym pojazdem rozpoznawczym zdolnym do zapewnienia kompleksowego wsparcia piechocie morskiej w zakresie prowadzenia działań rozpoznania bojowego, a w tym zdobycia, gromadzenia i przekazywania niezbędnych informacji na polu walki. Jednocześnie ma on być zintegrowany z bezzałogowymi pojazdami lądowymi i sztuczną inteligencją w ramach rozwijanej obecnie koncepcji Manned-Unmanned Teaming (MUM-T).

obecnie Textron Systems nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących swojego nowego kołowego wozu bojowego oprócz publikacji jego fotografii w terenie pustynnym. Wóz ten zaprojektowano w klasycznym dla współczesnych kołowych transporterów opancerzonych układzie konstrukcyjnym oraz wyposażono w układ napędowy 6 × 6 choć z niesymetrycznie rozstawioną osią przednią, która jest wysunięta do przodu. Uzbrojenie stanowią zamontowane w zdalnie sterowanym module uzbrojenia Kongsberg RS4-J wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2 kal. 12,7 mm oraz wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin oraz głowica optoelektroniczna. Dodatkowo wóz wyposażono w system obserwacji dookolnej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Tomek
piątek, 30 kwietnia 2021, 18:44

Właśnie tego typu konstrukcję widziałbym jako następcę BRDM2. Zarówno do rozpoznania jak i dla platformy ppanc. Lekki i zwinny jak szczur. Pojawia się znikąd i zaraz daje dyla... Nie to co ten kredens na kołach AMZ Bóbr. Bardzo lubię wóz Fennek, ale niestety nie pływa. Oczywiście wieża zupełnie inna (niskoprofilowa).

Steve
piątek, 30 kwietnia 2021, 13:55

Uzbrojeniem raczej nie imponuje... Przydałaby się jakaś wieżyczka.

Kazik :)
piątek, 30 kwietnia 2021, 13:16

W Polsce podstawą pojazdów kołowych i budowy na nich wszelkiego rodzaju wersji (transportery piechoty, pojazdy rozp., opl, ppanc, wozy artyleryjskiego rozpoznania itp.) powinny być: Patria AMV 8*8 - tzw. Rosomak XP, Patria 6*6 i SISU GPV (General Purpose Vehicle) modyfikacja GTC.

Viktor
piątek, 30 kwietnia 2021, 11:22

Nareszcie 6x6 hanwha tigon 6x6 do wzięcia od ręki cena 860000 usd za stanag2 Postawia też fabrykę

Rafał
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:32

Pomijając przód ARV i układ 6x6 reszta przypomina bryłę Rosomaka-M prezentowanego na MSPO 2015.

say69mat
piątek, 30 kwietnia 2021, 10:09

Projekt robi wrażenie dobrze przemyślanej koncepcji pływającego pojazdu rozpoznawczego. W odróżnieniu od rodzimych patentów na miarę i miarą swojskiego ... Bobra ;))) Czyli koncepcji pojazdu rodem z filmów Mad Max.

wiarus
piątek, 30 kwietnia 2021, 13:02

Fakt, Bóbr jest chorym przykładem wzornictwa i zapewne porażką konstruktorów :) Lecz spoglądając w kierunku ekonomii : czy nie taniej byłoby przystosować seryjnego Rosomaka?

say69mat
piątek, 30 kwietnia 2021, 14:45

Zwróć uwagę na subtelne różnice w zakresie ponoszonych nakładów i sposobu finansowania projektów rozwojowych w koncernie Textron SA oraz przedsiębiorstwach Rosomak SA i AMZ Kutno. I ... tyli ;)))

Tweets Defence24