Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2021: System swój-obcy i laboratorium radarów Odra zamówione

Fot. PIT-RADWAR.
Fot. PIT-RADWAR.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2021 podpisano dwie umowy związane z dostawą sprzętu produkowanego przez spółkę PIT-RADWAR. Dotyczą one systemów swój obcy: interrogatorów dalekiego i średniego zasięgu oraz laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M Odra.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy dostaw interrogatorów (urządzeń zapytujących) pracujących w nowym standardzie NATO-wskiego systemu identyfikacji IFF (swój-obcy), czyli Mark XIIA/Mode 5, jaki od lipca 2020 roku jest obowiązujący w NATO. Do chwili obecnej tylko niewielka część systemów radiolokacyjnych w Siłach Zbrojnych RP ma je na wyposażeniu, w tym m.in. radary Soła czy NUR-15M w wersji zmodernizowanej. W kwietniu ubiegłego roku zakupiono jednak dużą partię urządzeń nowej generacji krótkiego zasięgu (IKZ-50P) – łącznie 124 sztuk, uwzględniając opcje, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby zestawów Poprad i Pilica.

Podpisana dziś umowa dotyczy natomiast łącznie 48 interrogatorów, w tym 39 ISZ-50 (średniego zasięgu, takich jak są już zainstalowane np. na radarach Soła i Odra) oraz 9 IDZ-50, czyli dalekiego zasięgu. Te ostatnie trafią najprawdopodobniej na stacje radiolokacyjne dalekiego zasięgu NUR-12M/ME. Kolejne urządzenia tego typu mogą w przyszłości trafić również na stacje P-18PL. Z kolei systemy ISZ-50 będą mogły być stosowane między innymi na stacjach radiolokacyjnych NUR-15M i NUR-21M, a także na zestawach przeciwlotniczych Osa-P.

Umowa, obejmująca zarówno dostawy, jak i integrację na wskazanych przez wojsko platformach, ma wartość 162 mln zł brutto i ma zostać zrealizowana do maja 2025 roku.

Reklama
Reklama

PIT-RADWAR podpisał też inny wart 63,9 mln zł brutto kontrakt, dotyczący dostawy laboratorium radaru NUR-15M Odra i konsoli zdalnego sterowania KZS-15. Umowa ma być wykonana do listopada 2024, a w jej efekcie wojsko zyska system przeznaczony do szkolenia obsług załóg radarów NUR-15M, znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Laboratorium zbudowane będzie w oparciu o rzeczywiste komponenty radaru NUR-15M uzupełnione o elementy stricte szkoleniowe, co umożliwi zarówno odwzorowanie realnej pracy operatora radaru, realizację obsługiwań technicznych, jak też prowadzenie zajęć teoretycznych dla obsług radarów. Obecnie PIT-RADWAR realizuje umowę na dostawę łącznie 11 stacji radiolokacyjnych NUR-15M w wersji zmodernizowanej, a także czterech konsol zdalnego sterowania (KZS) i pakietu logistycznego. Laboratorium będzie więc mogło służyć do nauki obsługi sprzętu eksploatowanego przez Wojska Radiotechniczne.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Komentarze (3)

 1. Gdjso

  Trzy miliony za taka skrzynke? O jasny gwint!

 2. hyr

  o 5 lat za późno ale sa inne priorytety niż umozliwienie siłom lotniczym NATO wsparcie Polski w ewentualnym konflikcie. Bo to jest ten komponent NATO, który Polskę może wesprzec natychmiast - a dotychczas nie mógł przez braki aktualnego systemu identyfikacji "swój-obcy" dla stacji radarowych, statków, wyrzutni i altylerii plot. WP. Na szcęscie raban niezaleznej prasy wywarł presje i "Waadza" musiała zareagowac. Ale uwzględniajac produkcję, testowanie i wdrożenie to jeszcze przez 2-3 lata Polska nie bedzie mogła skorzystać ze wsparcia sił lotniczych NATO w razie konfliktu. I Waadzy chyba o to chodzi ...,, bo jak inaczej wytłumaczyć takie skandaliczne zaniedbania od 6 lat?

  1. gość

   Z tego co pamiętam to za PełO mówiło się już o tych systemach i co i nic z tego nie wyszło. A co do tych niezależnych mediów to nie masz chyba na myśli TVN 24, bo te z niezależnością mają niewiele wspólnego.

  2. Autor Widmo

   A w którym roku Polska przystąpiła do NATO ? Przez tyle lat pomysłu czy kasy nie było ?

  3. A czemu od 6 ciu a nie 20 stu?

 3. Monkey

  Przydatny i tak bardzo potrzebny ze względu na zaszłe zaniedbania sprzęt.

  1. AmxPL

   Racja a takie fundamentalne systemy powinny być priorytetem w zamówieniach