Reklama

Siły zbrojne

Montaż pierwszego niemieckiego Airbusa A400M

Montaż A400M numer MNS18 rozpoczeto już w Sevilli - fot. Airbus Military
Montaż A400M numer MNS18 rozpoczeto już w Sevilli - fot. Airbus Military

Koncern Airbus Military rozpoczął montaż pierwszego samolotu transportowego Airbus A400M Atlas dla niemieckiego lotnictwa wojskowego. Maszyna nosi numer seryjny MSN18 i powinna trafić do Luftwaffe w listopadzie 2014 roku.

Końcowy montaż rozpoczęły zakłady w Sevilli, do których trafił już kadłub i podstawowe elementy struktury płatowca. Jest to pierwszy spośród 53 zamówionych przez Berlin samolotów nowego typu, jednak do służby w niemieckim lotnictwie trafi jedynie 40. Pozostałe 13 ma zostać zaoferowanych krajom trzecim. 

Jest to wynik umowy pomiędzy niemieckim rządem i koncernem Airbus z roku 2011. W ten sposób uniknięto poważniejszej redukcji pierwotnego zamówienia które opiewało na 60 ciężkich samolotów transportowych A400M Atlas. Przyczyny redukcji leżały zarówno po stronie zmniejszonej liczebności Bundeswehry, jak i potrzeby drastycznego cięcia wydatków na cele sprzętowe.

Komentarze (2)

 1. Gość

  A-400 mogli by kupić dla Polski. Nowy, europejsko a my w UE... a jakoś się nie integrujemy.

 2. xxx

  Z tych 13 chociaż 3 dla nas a casa dla MW i do wre

  1. mario

   Cena mogłaby być atrakcyjna. Ważne aby nasi decydenci byli zainteresowani i wykorzystali okazję. Trzy sztuki to minimum ale na dobry początek ...