Siły zbrojne

MON zamawia spadochrony dla wojska

Szkolenie 6 BPD na Jeziorze Żywieckim / Fot. B. Sulik
Szkolenie 6 BPD na Jeziorze Żywieckim / Fot. B. Sulik

Inspektorat Uzbrojenia poszukuje spadochronów dla wojska, wraz z elementami zapasowymi do nich. 

W ogłoszeniu zamieszczonym w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej czytamy, że Inspektorat Uzbrojenia MON poszukuje dostawców na sprzęt spadochronowo-desantowy, a dokładniej osiemdziesięciu kompletów spadochronów TPDS-LLT, czterech zestawów części zamiennych do wyżej wymienionego sprzętu wojskowego i dwóch zestawów do nauki układania spadochronu zapasowego.

W ramach zamówienia opcjonalnego przewiduje się dostawę dodatkowych dziesięciu kompletów spadochronów TPDS-LLT.

Zamawiane przez Inspektorat spadochrony desantowe TPDS-LLT są spadochronami z wolnym systemem otwarcia w układzie plecy-plecy. TPDS-LLT przeznaczony został do wykonywania skoków szkolno-treningowych, szkolno-bojowych oraz bojowych. Został zaprojektowany także do wykonywania skoków HALO/HAHO z pełnym wyposażeniem taktycznym skoczka oraz aparaturą tlenową, bez potrzeby stosowania spadochronu stabilizacyjnego.

Termin składania ofert w powyższym zamówieniu upływa 9 grudnia bieżącego roku o godzinie 9:00. Znanym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty jest cena, aczkolwiek IU poinformowało o dodatkowych elementach oceny, które zostaną poznane przez podmioty zaproszone do składania ofert. 

Podobne postępowanie, dotyczące pozyskania 160 kompletów tytułowych spadochronów TPDS-LLT, IU prowadził też od końca ubiegłego roku. Wtedy jednak nie doszło do przyznania kontraktu z powodu niezłożenia ofert spełniających wszystkie wymagania w założonym terminie, w następstwie czego umowę unieważniono.

Reklama

Reklama

Komentarze (4)

 1. Airpol

  Dlaczego u nas spadochrony są koloru jasno szarego jak worki na pościel z klamrami z nie malowanego aluminium? A mundury "zielone"? nie ma kasy na pokrowce w kolorze khaki i malowane lub anodowane klamer?

  1. fcuk

   Wytłumacz tu komuś, że PRL już dawno się skończył i są dostępne rózne kolory tkanin, włącznie z szarą na czasze i zieloną na pokrowce.

 2. Viktor

  Cały czas klepia to Badziewie z PRL

 3. Michał

  A skakać już nie ma z czego, to tylko polska.

 4. Użytkownik

  Teraz to my szczególnie potrzebujemy spadochronowy