Reklama

Siły zbrojne

MON wydał na modernizację ponad 8 mld zł w 2014 roku

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że Polska wydała w 2014 roku na modernizację techniczną Sił Zbrojnych 8,27 mld zł, co ma stanowić 99,5 % planów na upływający rok.

Szef MON stwierdził na Twitterze, że w 2014 roku resort obrony wydał na modernizację 8,27 mld zł, co stanowi najwyższą kwotę w historii. Według Tomasza Siemoniaka wykonano 99,5 % planu w odniesieniu do nakładów na modernizację techniczną w 2014 roku, a ich udział w budżecie MON wynosił 26 %.

Fot. Twitter.

Zgodnie z projektem budżetu ogół wydatków obronnych w 2014 roku miał wynieść nieco ponad 32 mld zł. W trakcie ostatnich 12 miesięcy podpisano m.in. umowy na dostawy samolotów szkolno-treningowych M-346 Master, wyposażenia dla drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego czy pocisków manewrujących JASSM dla myśliwców F-16 wraz z pakietem modernizacyjnym.

Reklama

Komentarze (22)

 1. Tomek774

  Ciekawe czy wliczają kwotę raty za f 16, nasz patrolowiec który nie chciał zostać korwetą, w chwili zagrożenia dla naszych granic oni wydają pieniądze na ciężarówki, i inne bzdety które w czasie konfliktu na nic się nie przydadzą.

 2. zxzx

  Na co te pieniądze poszły, przecież wszystkie kluczowe rozstrzygnięcia przetargów się przesunęły na 2015 lub dalej?

 3. gazek

  A gdzie lista, żeby opinia publiczna mogła zobaczyć ile i na co poszło? Od zakupu F-16 w 2003 roku nie kupiliśmy w zasadzie nic istotnego.

  1. Arek

   No nie tak do końca. Jednak coś sie pojawilo tyle , ze nie w należytej ilości:) 2 dywizjony rakiet obrony wybrzeża Leopadry Rosomaki nowe zamówienia Samoloty szkolne Ciężarówki Jelcz Wozy kablowe ( to mój the best zakup:) Nowe Casy Nowe kuchnie polowe I namioty I coś tam jeszcze...............

 4. gluchy

  minimum 1000 czołgów, minimum 250 krabów, minimum 130 f16, minimum 100 tys spajków, minimum 100 tys gromów itd. no i chyba to co najtańsze czyli gwardia narodowa, której nie utworzą przez 10 lat, bo ma się pewnie sama utworzyć jak wróg zaatakuje, po co swojemu stołkowi zagrożenie stworzyć. Te obecne zakupy to żadna modernizacja, zwykłe funkcjonowanie armii i to minimalistyczne w ilościach o połowę za małych. Niemcy zakupili 600 taurusów i od stycznia 2014 ponoć już je mają zainstalowane. U nas to trzeba zmodernizować organizację i wyszkolić kadrę dowódców, tyle że to trudniej zrobić niż zakupić sprzęt za miliardy.

 5. gosc

  wszystko albo bez uzbrojenia albo bez radaru albo bez radiostacji itd. Szkoda gadać. Polska armia to kpina, paru komandosów z pistolecikami

  1. Waldemar

   Komentarze mają do do siebie ze mogą się wypowiadać osoby nie mające zielonego pojęcia o technice uzbrojenia a jeśli już to czerpią je z gazetek z kiosku...żenujące są tutaj stanowiska niektórych osób..ale cóż może tym zmylimy potencjalnego przeciwnika :)

 6. zorro

  o ile przez te zakupy wzrósł potencjał obronny Polski ... i rozwinął się nasz przemysł ...??? - PRAWIE NIC !!! MON z uporem maniaka kupuje a to cholernie drogie szkloniaki ( bez absolutnie żadnych korzyści technologicznych ... taniej i korzystniej byłoby szkolić naszych pilotów na lizingowanym sprzęcie) - albo to holowniki dla marynarki ... albo ogłasza kolejny dialog techniczny na zakup czegoś tam z czego nic poza ekskluzywnymi konferencjami nie wynika ... a w międzyczasie degradują się resztki naszych zdolności produkcyjnych w tym obszarze ... a sprzęt jak np.Gromy czy Spiki którymi powinny być zapełnione nasze jednostki i magazyny przestaje się zamawiać ... a jak uda się już zamówić coś wartościowego JASM to jest to wielokrotnie !!! przepłacone

  1. aa

   Tak. Działa ruska agentura

 7. BATMACIEK

  Dzizas, i dogódź tu polakowi. Nie kupują - źle bo trzeba się zbroić. Kupują - źle bo trzeba kupić coś innego albo jak tu ktos wyżej napisał lepiej leasingować. Dajcie spokój, ucieszcie się trochę że my coś kupujemy, popatrzcie na sąsiednie kraje jaką mają bryndze, wojsko niedoinwestowane i w dodatku żadnego myślenia co będzie jutro. Tak, kupili mniej i mogli lepiej ale od czegoś trzeba zacząć. Czekam na kolejne dobre informacje o krukach, orkach i reszcie zwierzynca.

  1. Oj

   Cyt:>Czekam na kolejne dobre informacje o krukach, orkach i reszcie zwierzynca. < słowo klucz to " kolejne"; A jakie były te poprzednie dobre????? bo jakoś nie pamiętam żadnych dobrych nie mówiąc o ekonomicznych......

 8. rysio

  MON...podpisal umowy...a nie wydal pieniadze na te 3 projekty,,,mala niescislosc ,ale wazna..chyba ze Polska placi przed otrzymaniem sprzetu,

  1. RG

   Podpisanie umowy jest równoważne z zamrożeniem środków finansowych.

 9. Seba

  A gdzie granatniki przeciwpancerne wielokrotnego użytku w miejsce archaicznych RPG-7?

  1. put-in

   Nie ma i nie bedzie. Rpg-7 to przeżytek i wp dostanie granatniki jednorazowego uzytku. Mi sie marzy PzF-3 iT-600 ;))))) penetruje kazdy cal t-72B3 czy t-90 ;) przebujalnosc na poziomie 900 mm RHA

 10. kriss

  A najmłodszy BWP ma 50 lat :) I nic sie z tym nie robi :)

  1. z prawej flanki

   bo czas na sensowne "robienie" czegokolwiek przy blaszaku - niestety już bezpowrotnie minął ; zatriumfowała tu po raz kolejny polityka odkładania ważkich decyzji "na jutro po południu"... Obecnie można już zrobić z nich jeno żyletki.

  2. Narling

   Guzik prawda, większość eksploatowanych BWP 1 pochodzi z lat 80, wiec są w wieku leopardów 2a4.

 11. Baca

  8mld pln to ok 2,5mld USD. Biorac pod uwage ze wiekszosc pewnie stanowila splate raty za F16.... Patrzac ogolnie to koszt jednego okretu wojennego.

  1. maron

   Ostateczną spłatę za F16 dokonamy w 2015 i dlatego budżet MON w 2015 wyniesie ok 38 mld zł

  2. Tom

   Baca powiedz mi człowieku jaki okręt kosztuje 8,27 mld zł ? O czym Ty mówisz ?

  3. Arthurius

   Raty za F-16 nie są spłacane z budżetu MON.

 12. BiałystokMan

  Wydano 3,27 mld, bo pozostałe 5 mld to ostatnia rata za f16...

  1. krzysiek2103

   Wyraźnie była mowa że rata za f-16 nie wchodzi w budżet MON. O to między innymi było zamieszanie przy próbie zwiększenia finansowania do 2%.

 13. sorbi

  A nie mogliście za te niewykorzystane 0,5% dokupić np. trochę beryli, karabinów wybororwych, celowników optycznych ,czy coś w ten deseń tak, aby wykorzystać 100% środków? Czy to takie trudne? Co z tym 0,5%? Pójdzie na organizację przyszłorocznych urodzin Radosława SIkorskiego w pałacyku MON-u, czy może na jakieś inne "ośmiorniczki"?WYbory tuż, tuż to i zaczynacie pokazywać jak to dbacie o bezpieczeństwo armii, a po wyborach znowu położycie lagę na bezpieczeństwo Polski i naszą armię, bo dla was ważna jest tylko PO-lska waszej watahy i nepotystycznej Złotej Ordy, a nie Polska wszystkich Polaków.

 14. Oj

  Tylko POlitycy potrafią wydać ponad 8 miliardów nie kupując NICZEGO!!!! A co tam 8 miliardów w porównaniu do 153 jakie ukradli przyszłym emerytom.....

  1. mm60

   jeszcze znikło 19 mld

 15. Wojmił

  W pieniądzu wygląda to naprawdę "imponująco"... ile to wydano... Tyle, że każdy ma wrażenie, że chyba chodziło o zrealizowanie "planu" wydatków czyli zdążyć przed północą aby wydać i zaliczyć wydatek na modernizację... Ale minister powinien podać listę zrealizowanych lub realizowanych (w trakcie) zleceń modernizacyjnych wraz z uzasadnieniem i pokazać co to faktycznie daje dla obronności. Wskazał 3 najdroższe elementy i jest zadowolony (zaliczenie do "wydanych" pieniędzy JASSM oraz NSM skoro dopiero je podpisano to jakieś kuriozum).

 16. podbipieta

  Uff.Udało się a że na łapu capu i przepłacone .Ważne że kasa wydana.Więc jest postęp.Ale te O,5 proc. mnie martwi .Może by je jeszcze do jutra wydać.Tylko na co....hm,jakieś propozycje Panowie.Ja obstawiam fajerwerki.

 17. sadf

  fajnie by było jakby redakcja przygotowała jakieś podsumowanie podpisanych umów z tego roku

 18. mm60

  umowy podpisane. czy zostały opłacone? przykład f 16 pokazuje, że raczej nie lub zaliczkowo. ps. ja jakoś nie widzę tej modernizacji, chyba, że wliczymy w to dialog dla dialogu to jesteśmy już potęgą..................... pr-u ciąg dalszy

 19. Realista

  Przepłacili

 20. rapid

  NATO zaleca 20 % , no tak ale NATO nie jest takie zapóźnione jak my, u nas 70 % sprzętu to poradziecki szrot

 21. laik

  Realizacja planu powinna polegać na zakupie planowanego sprzętu za jak najmniejszą kwotę, a nie na wydaniu określonej kwoty. Do wydawania kasy nie trzeba specjalistów, a wręcz przeciwnie.

 22. echo

  Nie wiem czym się chwali bo akurat powód do dumy żaden jeśli spojrzeć na to że formalnie Siłom Zbrojnym "nie przybyło". Zwyczajnie "przeżarli" wszystko i zapłacili kilka rat kredytów. Nie wiem czemu również ma służyć notka że podpisano umowy bo średnio rozgarnięty człowiek wie że podpisanie umowy nie oznacza jeszcze płatności jak towaru nie ma.

Reklama