Siły zbrojne

MON unieważnił przetargi na "Orliki" i "Wizjery". "Gryf" i "Zefir" po aktualizacji PMT

Bsl FlyEye, używany w Wojsku Polskim. Fot. WB Electronics
Bsl FlyEye, używany w Wojsku Polskim. Fot. WB Electronics

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. dr Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia przedstawił założenia planu pozyskania bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych RP. Równocześnie poinformował o decyzji szefa MON, dotyczącej anulowania postępowania w programach zestawów BSL "Orlik" i "Wizjer". W ramach nowego postępowania negocjacje mają być prowadzone z podmiotami będącymi pod kontrolą Skarbu Państwa. 

Bezzałogowce z wykorzystaniem możliwości polskiego przemysłu

Podczas posiedzenia SKON w dniu 19 lipca br. gen. bryg. dr Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia przedstawił założenia planu pozyskania bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych RP. W ramach pozyskiwania zdolności w dziedzinie rozpoznania obrazowego i satelitarnego mają zostać zakupione bezzałogowe systemy różnych klas, które będą stanowić rdzeń tego systemu. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki powiedział także w odniesieniu do tych planów: "Mam nadzieję, że te programy zostaną zrealizowane w całości z wykorzystaniem polskiego przemysłu".

Postępowania Zefir i Gryf po ogłoszeniu nowego Planu Modernizacji Technicznej

Największe bezzałogowce szczebla operacyjnego to sprzęt klasy MALE, który ma zostać pozyskany w ramach programu "Zefir". Jak poinformował gen. Adam Duda w tym programie opracowano studium wykonalności zakładające realizację zadania w oparciu o umowę międzyrządową. Rozpatrywane są obecnie oferty rządów USA i Izraela. Harmonogram czasowy zakłada pozyskanie dwóch zestawów do roku 2022 i dwóch po roku 2022. Baza serwisowa maszyn ma zostać utworzona w Polsce. Postępowanie planuje się rozpocząć po przygotowaniu aktualizacji Planu Modernizacji Technicznej z uwzględnieniem lat 2017-2019, która ma być gotowa we wrześniu br.  

Czytaj więcej: Dwa drony MALE z USA w polskim przetargu. Pokonają izraelską konkurencję?

W programie "Gryf" czyli uzbrojonych BSL szczebla taktycznego z możliwością przenoszenia uzbrojenia planowane jest pozyskanie 12 zestawów. Jak powiedział szef Inspektoratu Uzbrojenia "opracowano studium wykonalności,  a realizacja zadania zostanie powierzona krajowym podmiotom zaliczanym do grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym". W Polsce ma się odbywać montaż końcowy, mają też zostać ustanowione zdolności do serwisu i modernizacji. Podobnie jak w przypadku "Zefira" to postępowanie rozpocznie się po aktualizacji Planu Modernizacji Technicznej z uwzględnieniem lat 2017-2019.

Orlik i Wizjer anulowane

W programach "Orlik" i "Wizjer" po dokonanej przez "Ministra Obrony Narodowej w dniu 28 czerwca br. ponownej ocenie występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa dotychczasowe postępowanie konkurencyjne będące na etapie składania ofert ostatecznych zostało unieważnione w dniu 15 lipca br." Jak zapowiada gen. Duda niezwłocznie zostanie wszczęte nowe postępowanie, w ramach którego zaproszenie zostanie skierowane do podmiotów znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa, z nimi też mają być prowadzone negocjacje. Inspektorat Uzbrojenia oczekuje przy tym umożliwienia montażu końcowego, modernizacji systemu i zbudowania zdolności serwisowych na terytorium RP. MON planuje zakup 12 taktycznych zestawów krótkiego zasięgu Orlik i 15 zestawów klasy mini Wizjer.

Czytaj więcej: Polsko-francuska oferta dronów dla armii. Współpraca z NATO 

Małe bezzałogowce jeszcze nie w tym roku

W fazie analityczno-koncepcyjnej znajduje się obecnie program 15 zestawów klasy mini do działania w terenie zurbanizowanym pionowego startu "Ważka". Inspektorat Uzbrojenia identyfikuje przy tym pełne możliwości do produkcji tych zestawów w polskich zakładach. Pozyskanie 6 zestawów klasy mikro jest zgodnie z informacjami MON prowadzone w trybie zamówień publicznych, a oferty wstępne złożyły 4 podmioty. Wskazano niemożność realizacji zamówienia w 2016 roku, również tutaj zdolności do dostarczenia zestawów są w przemyśle krajowym. W programie "Albatros" czyli dronów krótkiego zasięgu pionowego startu i lądowania uruchomiono fazę analityczno-koncepcyjną, a pozyskanie sprzętu jest planowane na lata 2019-2020.

Spór o izraelskiego drona na szczycie NATO 

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek, były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządzie PO podjął również temat izraelskich dronów Hermes 900 i Hermes 450, które były używane podczas szczytu NATO. Zadał on pytania dotyczące zasad, na jakiej izraelskie bezzałogowce znalazły się w naszym kraju wraz z personelem izraelskim, również w kontekście przetargu dotyczącego zakupu tych bezzałogowców.

Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki odpowiedział na te sugestie "Żaden przetarg nie został rozstrzygnięty, nic nie działo się niezgodnie z prawem." i dodał: "Obowiązkiem polskiego rządu było zapewnienie maksimum bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO i tym wszystkim, którzy przybędą na te wydarzenia. W związku z tym musieliśmy skorzystać z takiego sprzętu jaki był wówczas dostępny w trakcie tych dwóch eventów." 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.