Reklama

Siły zbrojne

MON poszukuje symulatora śmigłowca W-3WA Sokół

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął analizę rynku w zakresie możliwości pozyskania symulatora śmigłowca W-3WA Sokół. System ma spełniać co najmniej europejski standard EASA Flight Training Devices (FTD) Level 3, co oznacza wierne odwzorowanie kabiny, widoku z kabiny oraz sił i wibracji działających na stery. Termin zgłaszania propozycji upływa 17 kwietnia bieżącego roku. 

Należy zaznaczyć, że nie jest to pierwsze podejście do pozyskania przez polskie Siły Zbrojne symulatora śmigłowca W-3WA Sokół. Poprzednią analizę rynku rozpisano we wrześniu 2013 roku i dotyczyła urządzenia spełniającego standard EASA Flight Navigation and Procedures Trainer (FNPT) Level C, czyli o cztery poziomy wyższy niż obecnie poszukiwany FTD Lvl. 3.

Wówczas wojsko chciało pozyskać w pełni ruchomą platformę symulacyjną umożliwiającą lot na całym terytorium Polski, ze szczegółowym  odwzorowaniem głównych baz lotniczych, ale też specjalnych lądowisk na dachu BBN, czy w pobliżu ośrodków prezydenckich.

Obecnie chodzi o nieruchomą kabinę z pełnym odwzorowaniem przyrządów pokładowych i układu sterowania. Zobrazowanie wirtualne powinno, zgodnie ze standardem europejskiej agencji EASA, umożliwiać symulację co najmniej 30 minutowego lotu w dowolnych warunkach pogodowych, w dzień lub nocą. Pole widzenia dla pilotów powinno obejmować co najmniej 150 stopni w poziomie i 60 stopni w pionie, z możliwością użycia gogli noktowizyjnych.

Symulacja obejmuje również efekty dźwiękowe, oraz umożliwia instruktorowi wprowadzenie modyfikacji do warunków pogodowych i parametrów lotu podczas całego czasu trwania. Całość komunikacji, interakcji z przyrządami oraz działań załogi w założeniu będzie mogła być rejestrowana i odtworzona, zarówno w postaci nagrania audio i video, jak też w zakresie symulowanego lotu maszyny.

Termin składania zgłoszeń do udziału w badaniu rynku mija 17 kwietnia. Oprócz złożenia parametrów technicznych oferowanych symulatorów firmy powinny również poświadczyć swoje doświadczenie w tym zakresie. Inspektorat Uzbrojenia zakłada możliwość realizacji dialogu technicznego w temacie symulatora śmigłowca W-3WA Sokół przed wszczęciem procedury zakupowej.

Reklama

Komentarze (10)

 1. ryszard56

  A kiedy kuzwa modernizacja tego naszego ŚMIGLOWCA ,NO TAK TO NIE NASZA FABRYKA należało by odkupić tą fabrykę i zacząć produkować Polskie śmiglowce szturmowe anie wszystko sprzedawać .

 2. Tom

  K...wa, ile lat szukają pier...ego symulatora do Sokoła?! Czy w tym kraju wszystko, choćby najbardziej podstawowy sprzęt wojskowy, musi być kupowany latami??? Te Sokoły za 10 lat pójdą na złom a oni będą akurat na etapie "wdrażania" piep...onego symulatora...

 3. piotr

  Kolory totalna żenada ...........

  1. oko

   Dostali pieniadze na malowanie to zamiast kupic nowa farbe to wyciagneli z wojskowego garażu poradziecka przeterminowana farbe i chlapneli na helikoptera a kase przepili.

 4. igo

  Mogliby już odejść w MONie od tego "starożytnego" kamuflażu, na rzecz np. pikselowego. Sprzęt stary, ale chociażby fajnie wyglądał, no i te znaki przynależności państwowej wielkie jak tarcza strzelnicza widoczne z kosmosu, mogliby już zamienić na takie o obniżonej widzialności. Nie wiem czy to nie jest za trudne dla naszych "twardogłowych".

  1. edward

   Badania przeprowadzone na WAT w 2009r. pokazały, że najgorszy jest właśnie pikselowy kamuflaż.

  2. Piotr

   Kolory kamuflażu to wieśniactwo i żenada ... Sprzęt choć by był nowoczesny to wygląda ja z innej epoki.Wstyd .Wziąć farbę i szybko przemalować .............

 5. Piotr

  Kolory kamuflażu to wieśniactwo na skalę światową. Totalny brak gustu. Kolory biją po oczach. Śmigłowiec wygląda jak pomalowany na zajęciach przedszkolaków farbkami wodnymi. Sprzęt w takich kolorach chociażby był nowoczesny to wyglądałby jak eksponat muzealny. Żenada i wstyd. Rosjanie już mają większy gust....Amen

 6. Krzychoo

  do DCS-a moduł niech na szybkiego zrobią jeszcze na tym zarobią...chętnie kupie

 7. Podbipięta

  A z głuszca po marnych tokach skrzekot wyszedł.

 8. zxxc

  Jak zwykle, będą się u Czechów lub na ich sprzęcie szkolić, tak jak z Mi-8. Mimo tego że śmigłowiec jest produkcji polskiej i Czesi nie mają tradycji śmigłowcowych takich jak Polska

 9. say69mat

  def.24.pl: MON poszukuje symulatora śmigłowca W-3 Sokół say69mat: I ... tak od 1985, cały czas szukają???

 10. js

  ciekawe czy symulator też tak fajnie pomalujo...

  1. ,

   Te brązowe ciapy to nie farba,to rdza.

Reklama