Reklama

Siły zbrojne

MON: Kruk i inwestycje w Inowrocławiu

Fot. 56.BLot
Fot. 56.BLot

Na lata 2017-2022 zaplanowano modernizację i rozbudowę infrastruktury 56. Bazy Lotnictwa Taktycznego. W tym okresie na terenie jednostki ma powstać m. in. hangar obsługi śmigłowców i Sekcja Przechowywania i Elaboracji Rakiet a systemy bezpieczeństwa zostaną unowocześnione. Są to działania związane z planowanym rozlokowaniem w Inowrocławiu nowych śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. 

W odpowiedzi na interpelację nr 7975, złożoną przez posła Krzysztofa Brejzę, która dotyczyła inwestycji w infrastrukturę 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu wiceminister obrony Bartosz Kownacki, poinformował, że będą one kontynuowane w związku z planowanym rozlokowaniem w tej jednostce śmigłowców uderzeniowych Kruk. Maszyny tego typu mają być pozyskane priorytetowo. W ubiegłym roku MON informował, że umowa miałaby zostać podpisana jeszcze w tym roku aby dostawy mogły rozpocząć się w roku 2019.

W zatwierdzonym przez Ministra Obrony Narodowej w dniu 23 lutego br. „Planie inwestycji budowlanych w latach 2017-2022” ujęto następujące przedsięwzięcia na rzecz 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu (56. BLot.): - budowa elektroenergetycznej sieci zewnętrznej wraz z zagospodarowaniem terenu; - przebudowa sieci elektroenergetycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej i centralnego ogrzewania wraz z wykonaniem opracowania studialnego zagospodarowania kompleksu lotniskowego; - budowa hangaru obsługi śmigłowców; - budowa Sekcji Przechowywania i Elaboracji Rakiet; - budowa strażnicy wojskowej straży pożarnej; - budowa systemu ochrony elektronicznej. - przebudowa ogrodzenia lotniska; - dostosowanie obwodnicy terenu technicznego do instrukcji OIN 5/2011.

Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu w MON

56. Baza Lotnicza w Inowrocławiu kilka lat temu doczekała się istotnych inwestycji w postaci nowych hangarów i stanowisk postojowych dla śmigłowców oraz zmodernizowanej wieży kontrolnej.  

Aktualne zapisy „Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022” stanowią, iż 56. BLot. będzie nadal funkcjonowała w Inowrocławiu. Obecnie w resorcie obrony narodowej trwa proces planowania i programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026, który nie zakłada istotnych zmian struktur i zadań tej bazy lotniczej.

Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu w MON

Nowe plany, przede wszystkim związane z budową hangarów obsługowych dla śmigłowców bojowych oraz Sekcji Przechowywania i Elaboracji Rakiet są bezpośrednio związane z planowanym przezbrojeniem z maszyn Mi-24D/W na nowe śmigłowce uderzeniowe „Kruk”. W dalszej perspektywie stacjonujące w Inowrocławiu Mi-2, które niedawno obchodziły tu okrągłą, 50 rocznicę wejścia do służby, mają zastąpić nowe maszyny o kryptonimie „Perkoz”.

Czytaj też: 50 lat Mi-2 w Wojsku Polskim. Czas na następcę?

Równolegle w Inowrocławiu trwają też prace związane z dostosowaniem bazy do nowych standardów w zakresie bezpieczeństwa i infrastruktury nie związanej bezpośrednio z zadaniami bojowymi. Całość związana jest z utrzymaniem kluczowego znaczenia tego ośrodka, będącego główną bazą dla 1. Brygady Lotniczej Wojsk Lądowych. Warto również odnotować, że równolegle prowadzona jest modernizacja i przystosowanie do przyjęcia śmigłowców uderzeniowych „Kruk” 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. 

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

  1. Ryszard K.

    Dobrze że inwestycje są kierowane również w modernizacje jednostek tylko kiedy będą nowe śmigłowce uderzeniowe.

  2. Z

    Matko, mam nadzieję że kupią przynajmniej ze 30 sztuk - co by to miało nie być... Nasza armia wygląda żałośnie jeżeli chodzi o sprzęt na jakimś światowym poziomie: 48 sztuk liczących się samolotów bojowych, 8 sztuk samolotów szkolenia zaawansowanego... Taka armia nie będzie w stanie powstrzymać Rosji i Białorusi nawet 3 dni. Te śmigła są naprawdę potrzebne... Zresztą jak wiele innych rzeczy, od obrony plot począwszy.

    1. dk.

      skoro "od obrony p/lot począwszy", to czemu właśnie ona zawsze spychana jest na koniec zakupów, faktycznie zawsze poza grafik ? To już zalatuje sabotażem.

    2. Willgraf

      kupić tańsze z technologia i licencją w celu rozwijania konstrukcji w kraju...dlatego 80-120 sztuk A-129 wersji włoskiej Mangusty byłoby lepszy rozwiązaniem niż zakup drogich konstrukcji...więcej to więcej możliwości ..a modernizować je następnie w oparciu o odtworzony własny przemysł lotniczy ..którego odzyskanie powinno być priorytetem przy tym zakupie

    3. PRS

      Jeżeli już to 32 szt. bo Pruszcz Gdański też nie jest ,,jeszcze" skreślony. Tak czy siak ,,lokowanie" czegokolwiek ze śmiglaków w tych miejscowościach to taki sam sabotaż jak ulokowanie dywizjonu Krabów w Węgorzewie.

  3. jarek

    Trzeba brać Vipera, lepszy dla nas niż apacz

    1. viper

      bdb wybór jako uderzenie (małe, zwinne, ogromna siła ognia i genialna prostota obsługi- koszty! możliwość pozyskania w dużej liczbie!) i do tego zamiast mi- 2, kompatybilne z viperem UH-1Y Venom

  4. happy

    Beznadziejny stan obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej powoduje ze w razie konfliktu wiekszosc tego drogiego sprzetu przestanie istniec! Wg. mnie najpierw nalezy nasycic nasza Armie i OT w lekka bron ppanc, i plot (ile spikow mozn kupic za cene jednego czolgu??) nastepnie doprowadzic do przyzwoitego stanu obrone naszej przestrzeni powietrznej i artylerie a dopiero w sytuacji zapewnienia wzglednego bezpieczenstwa naszym duzym zgrupowaniom inwestowac w drogi sprzet

    1. Willgraf

      wystarczyć wznowić Loare i modernizować ja w kolejnych transzach produkcyjnych , a nie czekać kolejne 10 lat i wydawać na dialogi ! a śmigłowce się tak łatwo nie kupuje i nie produkuje ..zatem najpierw śmigłowce a w trakcie oczekiwania na realizacje ..Loara, może jakiś system z działkami gatlinga na podwoziu kołowym i w końcu przemysł chemiczny bo brakuje nam wydajnego paliwa rakietowego do naszych rakiet

  5. januszek94

    Jak myślicie - podana lokalizacja satysfakcjonuje Rosjan - ile tych ich iskanderów będzie wycelowanych ? Jawność rozumiem - w dobie internetu ? Z resztą to nie lata 60-70 gdzie podgląd satelitarny w chodził do wojska - ale zastanawiające jest podawanie do publicznej wiadomości czegoś czego jeszcze niema , czy to nie dezinformacja ? Coś na wzór RT - Sputnik ? Coraz bardziej człowiek się gubi - jest ten wróg czy to tylko wyimaginowane wiadomości tych z za oceanu ???????

    1. anakonda

      no toś odkrył ameryke ,napisz lepiej jaka skutecznosc ma iskander i ile razy uciekł przed oplbo syria to za mało.

    2. bmw

      Zgodnie ze scenariuszem, jaki w zeszłym roku Rosjanie ćwiczyli, "wrogie lotnisko pierwszej kategorii" ma być atakowane jednocześnie przez pułk lub brygadę "Iskanderów". To daje kilkadziesiąt pocisków balistycznych i manewrujących wycelowanych w infrastrukturę lotniskową. W ćwiczeniu zakładano, że 20% pocisków sięgnie celu, a reszta zostanie zestrzelona przez obronę plot. Załóżmy (optymistycznie), że Inowrocław będzie atakowało tylko 20 pocisków. Wystarczy 20% - 4 sztuki - żeby wyłączyć atakowane lotnisko z użytku. Pozostałe 16 powinna zestrzelić obrona plot. Jeśli (optymistycznie) w momencie takiego ataku będziemy mieli już na wyposażeniu np. "Patrioty", to - zgodnie z danymi producenta - trzeba by wystrzelić po dwie przeciwrakiety na każdy nadlatujący cel. To znaczy, że powinniśmy zużyć przynajmniej 32 kosztujące po 3-5 mln dolarów (w zależności od wersji) przeciwrakiety, żeby zmniejszyć liczbę atakujących pocisków o 80%, a fakt ten i tak nie zapewni osiągnięcia sukcesu, czyli obronienia lotniska przed atakiem rakietowym.

  6. MÓHA

    PROSZĘ O SPOKÓJ..z informacji w kuluarach ...mają to być MH-6 Little Bird w wersji wielozadaniowej oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird..

    1. dimitris

      Grecy "za grosze" kupują właśnie od USA kilkadziesiąt wyremontowanych, uzbrojonych, małych Kiowa. Ale przedtem mają już zapewnioną bardzo mocną obronę przeciwlotniczą i także mocną osłonę myśliwską.

    2. Olo

      Znowu BOEING? Skoro mamy nasze SW-4?

    3. MadMax

      A w kuluarach wiedzą, że MH-6 to zmodernizowany OH-6, który powstał w latach 60-tych i był masowo używany w Wietnamie? Antyki będziemy zbierać, tylko dlatego że US Army używa go od 50 lat?

  7. Radek79

    Ludzie ale my nie mamy kasy na żadne śmigłowce jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.

  8. Thorsten

    A ja wcale nie jestem przekonany że to będą AH64, to są śmigła tylko z półki i o jakiej kolwiek polonizacji możemy zapomnieć, a nasz Antoni mocno forsuje produkcję w Polsce...

  9. Podbipięta

    Uwaga! Uwaga! Nadchodzą Apacze....a raczej nadlatują....

  10. kama

    A ja myślę że umowę już podpisali na śmigłowce tylko teraz trzeba ją przekazać opinii publicznej.

    1. trw

      Myśl dalej... Co najmniej do końca kadencji rządu.

  11. zazo

    czyzby cos bylo na rzeczy. ciekawe czy viper czy ah64

    1. vis

      podobno w stanach zamówiono głowice obserwacyjne dla AH-64 dla Polski

  12. WASP

    O! będziemy mieli śmigłowce i to już w 2019 r. pewnie w takiej wersji jak Caracale czyli "papierowe".

  13. devlin0

    Dlaczego wszystkim opłaca się unowocxesniac..modernizowac a nawet remotoryzowac śmigłowce a nam jak zwykle NIE??????

    1. Kuj

      Bo nasze mają 50 lat

    2. say69mat

      Po pierwsze, w jaki to sposób chcesz modernizować tego typu konstrukcje, jak W3W Sokół, Mi 2/8/17/24/171??? To jest wyczyn zaiste na miarę próby ratowania górnictwa w wariancie PRL bis. Po d-gie, o ile mnie pamięć nie myli, Mi8/17/24/171 nie były przedmiotem transferu technologii i praw patentowych oraz licencyjnych. Związanych z produkcją oraz jakąkolwiek istotną modernizacją tego typu uzbrojenia przez nasz przemysł lotniczy.

    3. Mietek

      Opłaca się tym których stać, mają takie potrzeby a konstrukcja ma potencjał modernizacyjny.

  14. Kos

    Czyżby ta informacja miała jakiś związek z wizytą Trumpa? Pośpiech akurat w tej sprawie jest zastanawiający. Mnie to wygląda raczej na jakąś umowę międzyrządową. Czyżby kupno jakiś używanych ah64? Może ma to związek z przechodzeniem US army na nowsze wersje apaczy? Podpisanie takiej umowy przy okazji szczytu trójmorza w Warszawie byłoby symboliczne i dobrze by wyglądało w TV.

    1. Qba

      Na bank nowe, bo wyciekły już informacje o zgodzie kongresu na ich sprzedaż.

  15. PRS

    W ,,inwestycji" nie ujęto ,,obiektów" które będą potrzebne/niezbędne jeżeli np. MON będzie dalej brnęło w Pilicę (lub podobny system ,,mobilny") czyli np. jakieś schrony dla pojazdów ciężarowych, obsługi, schronomagazyny amunicyjne w pobliżu stanowisk ogniowych, sieć energetyczną i teleinformacyjną, etc. W końcu Pilica ma być niby do ,,ochrony" lotnisk...

  16. Jassm-158

    PANIE Ministrze żeby być trzeba mieć w kontekście bezpieczeństwa zobowiązań sojuszniczych itd. Tak więc żeby Polska była musi mieć samo obiecywał gadanie ogłaszania dialogu technicznych i innych biorokratycznych bzdur nie pomaga a czas jest istotny.

  17. TB

    No, ale jak to ? Nie będzie ich za miesiąc ? Aż dziwne. A serio, to obawiam się, że nie będzie ich w ogóle... Tak jak "zwykłych" śmiglaków. Po prostu MON robi wszystko, żeby wydać jak najmniej pieniędzy. Mam nadzieję, że chodzi tylko o pieniądze, a nie o działanie z premedytacją na szkodę bezpieczeństwa państwa.

    1. lflfofofif

      Polska i Europa to nie Wietnam, nikt tu rajdów smiglowcami robił nie będzie, bo S-300,Buk, Patriot, NASAMS tylko czekają na tak łatwy cel jak śmigłowce. Mogą co najwyżej przerzucać amunicję ,rannych, pomoc humanitarną, dygnitarzy i specjalsow , i to nie za blisko linii frontu. Europa jest zbyt naszpikowana ręcznymi wyrzutniami plot by śmigłowce mogły latać bezkarnie, nawet te "szturmowe"

    2. Darek

      A po co zwykłe śmigłowce skoro ich dostatek, Sokoły i Mi 8/17 będą modernizowane na spółkę z Ukraińcami, to tylko zwykłe taksówki i w czasie ,,w" mogą szybko spadać przykład z wsch. Ukrainy, nie rozumiem czemu tu ,,znafcy" nie potrafią wyciągać prostych wniosków bo MON widać potrafi i wie, że to w razie czego kasa w błoto.

    3. Krzys

      O czym pan mowi?! MON wg pana powinno isc jutro do piekarni i kupic 100 smiglowcow, bo wg pana smiglowce robi sie jak paczki....