Reklama

Siły zbrojne

Modernizacja armii Bułgarii za 680 milionów dolarów

Bułgaria chce przeznaczyć do 2020 r. na modernizacje swoich sił zbrojnych 680 milionów dolarów – fot. www.mod.bg
Bułgaria chce przeznaczyć do 2020 r. na modernizacje swoich sił zbrojnych 680 milionów dolarów – fot. www.mod.bg

W obliczu kryzysu na Ukrainie minister obrony Bułgarii Wielizar Szałamanow zapowiedział realizację programu modernizacji technicznej sił zbrojnych tego kraju, na który ma zostać wydanych do 2020 roku miliard lewa (680 milionów dolarów).

Nowy program modernizacji ma uniezależnić Bułgarię od uzbrojenia pochodzącego z byłego Związku Radzieckiego. Szałamonow zapewnił przy tym, że duży udział w tym programie będzie mieć również krajowy przemysł zbrojeniowy.

Już wcześniej mówiono w Bułgarii o zwiększeniu wydatków na obronność. Na wojsko przeznacza się tam niewiele ponad 1,3% PKB. Udział wydatków obronnych w produkcie krajowym brutto Bułgarii ma jednak wzrosnąć w 2015 roku do 1,5 %, by ostatecznie osiągnąć poziom 2% w 2020 roku.

Jako najważniejsze zadanie do realizacji uznano wymianę samolotów bojowych, ponieważ wszystkie tej klasy statki powietrzne bułgarskiego lotnictwa pochodzą z byłego Związku Radzieckiego (MiG-29, MiG-21, Su-25). Równie ważne ma być wprowadzenie nowego okrętu podwodnego oraz nieokreślonej jeszcze liczby jednostek nawodnych.

Deklaracje Szałamonowa nie są jednak traktowane jako wiarygodne, ponieważ w Bułgarii mają zostać przeprowadzone 5 października br. wybory parlamentarne i wszystko wskazuje na to, że na stanowisku ministra obrony będzie zupełnie inna osoba. A nowy szef resortu może zmienić wszystkie omawiane plany.

Reklama

Komentarze (3)

 1. jang

  wymian onuc na skarpetki zapewniona

 2. Zamordor

  Oni kpią czy o drogę pytają z tymi 680 mln $. Polska chce wydać ok 40 mld $ i to jest mało jeśli weźmiemy pod uwagę że "rOSJA" rocznie wydaję 80-100 mld $. No ale, w końcu to malutki kraj trochę większy od Czechów powierzchniowo, ale mniejszy liczebnie a PKB jest porównywalne z tym na Białorusi.

 3. red

  Za niecałe 700mil.$ to se mogą kupić co najwyżej używanych 12szt. f-16 lub girpenów i tyle i to nie wiem czy im wystarczy patrz Rumunia

  1. Kpok

   Przynajmniej zaprzęgną do pracy RODZIMY przemysł zbrojeniowy.

Reklama