Siły zbrojne

Amerykańskie transportery czołgów modernizowane dla Europy

Fot. Oshkosh Defense
Fot. Oshkosh Defense

Armia amerykańska zleciła modernizację ciągników M1070A1 HET, przeznaczonych głównie do transportu ciężkich pojazdów pancernych, takich jak czołgi Abrams lub wozy zabezpieczenia technicznego Hercules. Modernizacja ma związek z planowanym szerszym wykorzystaniem pojazdów tego typu na europejskich drogach w ramach prowadzenia operacji sił sojuszniczych.

Modernizacja podyktowana jest, przede wszystkim, względami wynikającymi z konieczności przygotowania się do zaistnienia ewentualnego konfliktu zbrojnego z Federacją Rosyjską. Ma też w pewnym stopniu przywrócić poważnie zachwiane zdolności do transportu techniki wojskowej przez kraje europejskie, zapewniając tym samym wymagany stopień mobilności sił sojuszniczych na tym teatrze działań.

M1070A1 zaprojektowano specjalnie do tworzenia zestawów logistycznych przeznaczonych do przerzutu na większe odległości czołgów, pojazdów opancerzonych, ciężkich wozów wsparcia czy inżynieryjnych. O jego możliwościach w dużej mierze decyduje specjalna konstrukcja oraz zastosowanie silnika Caterpillar C18 o mocy 700 KM, 7-biegowej przekładni automatycznej Allison 4800SP i skrzyni rozdzielczej Oshkosh serii 30000. Masa własna pojazdu to 20683 kg, pionowe obciążenie siodła 20865 kg a w układzie 8x8 zastosowano znane rozwiązanie AxleTech Serii 5000. Ciągnik wyposażono w centralny system pompowania opon (CTIS), klimatyzację i dwie wyciągarki.

Modernizacji 170 M1070A1 dokona ich producent, firma Oshkosh Defense LLC. Sam zakres zmian polegać głównie będzie na zwiększeniu ładowności i dostosowaniu ciągników do obowiązujących na terenie Unii Europejskiej (UE) norm i przepisów. Zmodyfikowany HET oznaczony będzie jako M1300.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.