Reklama

Siły zbrojne

Mniej na priorytetowe programy modernizacyjne. Jakie zmiany w planach finansowych MON?

Fot. ppor. Mariusz Poniatowski, plut. Patryk Cieliński
Fot. ppor. Mariusz Poniatowski, plut. Patryk Cieliński

Projekt budżetu na 2017 rok przewiduje zmniejszenie wydatków na priorytetowe programy modernizacyjne w perspektywie kilku najbliższych lat. W latach 2017-2018 planowane nakłady na programy priorytetowe zmniejszą się o około 4 mld złotych w stosunku do projekcji przedstawionej w ustawie budżetowej na rok 2016. Znacznie zmniejszyła się również ogólna suma funduszy, przewidzianych na priorytetowe programy modernizacyjne – do wydania w latach 2016-2022 pozostanie co najmniej kilkanaście mld zł mniej, niż przewidywano wcześniej. 

W projekcie budżetu, opublikowanym przez Ministerstwo Finansów doszło do istotnych przesunięć środków finansowych, zmniejszających fundusze przeznaczane na priorytetowe programy modernizacyjne. W 2017 roku przewiduje się alokowanie 7,06 mld zł na „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” (obecnie 14 podstawowych programów modernizacyjnych SZ RP), w 2018 (projekcja) – 8,05 mld zł, a w 2019 roku  – 8,56 mld zł.

Z kolei w ustawie z 2016 roku przewidywano wydanie w roku 2016 – 5,40 mld zł, 2017 (projekcja) – 8,72 mld zł, a w 2018 – 10,47 mld zł. W stosunku do projekcji z 2016 roku fundusze na programy priorytetowe zostały więc zmniejszone o nieco ponad 4 mld zł.

Co więcej, zmniejszono ogólną kwotę przeznaczoną na programy priorytetowe do 2022 roku. W ustawach budżetowych na lata 2014, 2015 i 2016 planowano wydanie na programy priorytetowe łącznie 91,5 mld zł, natomiast w projekcie na lata 2017 – 71,9 mld zł. Oznaczałoby to obniżenie wydatków na programy priorytetowe o prawie 20 mld w stosunku do pierwotnego planu.

Czytaj więcej: Narew pod koniec dekady. Kumulacja wydatków zbrojeniowych zagrożeniem dla modernizacji

Należy jednak zauważyć, że w kolejnych ustawach budżetowych, choć utrzymywano plan wydania 91,5 mld do 2022 roku, to „przesuwano” większość wydatków na programy priorytetowe na kolejne lata. I tak na przykład w 2014 roku zakładano, że nakłady na te programy wyniosą odpowiednio – 3,48 mld w roku 2014 (obowiązujący dla ustawy budżetowej), 5,45 mld w roku 2015, i 7,0 mld w roku 2016 (projekcja). Z kolei w 2015 roku założono wydanie już 4,24 mld zł (obowiązujący – wydatki nie zostały w pełni wykonane) oraz 6,75 mld na 2016 rok i 8,42 mld zł na rok 2017.

Z kolei w 2016 roku przewidziano wydanie 5,40 mld w roku budżetowym, 8,72 mld w 2017 roku i 10,47 mld w 2018 roku. Widać więc wyraźnie, że kwoty planowane w ustawach budżetowych w pierwszych latach realizacji PMT były znacznie niższe, niż te przedstawiane w poprzednich ustawach budżetowych jako projekcja na kolejne lata. Ponadto, znaczna część środków na programy priorytetowe w 2015 roku nie została zrealizowana – między innymi z uwagi na niezawarcie umowy na śmigłowce wielozadaniowe.

Wreszcie, w projekcie ustawy budżetowej na 2017 rok założono, że od przyszłego roku na programy priorytetowe ma być wydane 61,13 mld, z całej kwoty 71,95 mld złotych. Oznacza to, że jako zrealizowane lub planowane do realizacji w trwającym roku 2016 zaliczono wydatki w kwocie 10,8 mld zł. Jeszcze w budżecie na 2016 rok (według informacji Ministerstwa Finansów), z kwotą zaplanowanych nakładów na projekty priorytetowe rzędu 5,4 mld zł, zakładano, że wydatki w latach 2014-2015 wyniosły 7,5 mld zł – gdyż z całej kwoty 91,5 mld na realizację w latach 2016-22 przewidziano w ramach projekcji 84 mld zł.

Wiele wskazuje więc na to, że obniżenie wydatków na programy priorytetowe jest częściowo skutkiem wzięcia pod uwagę niewykonania funduszy z lat ubiegłych i procesu „przesuwania”, jaki miał miejsce w poprzednich latach. Nawet jednak po wzięciu tego czynnika pod uwagę, i zsumowaniu funduszy planowanych (w ramach budżetu na dany rok i lata następne) na programy priorytetowe – odpowiednio 84 i 66,53 mld zł, planowane fundusze na modernizację w latach 2016 zmniejszyły się o 17,5 mld zł.

Być może zmniejszenie wydatków na programy operacyjne jest związane z redefinicją Planu Modernizacji Technicznej i zmianami priorytetów modernizacji Sił Zbrojnych. Hipotetycznie nie można wykluczyć realizacji pewnych zadań, ujętych dotychczas wśród 14 projektów, poza programami priorytetowymi w nowej formule PMT. Wiadomo, że w ciągu trzech pierwszych lat priorytetami mają być OT i cyberbezpieczeństwo, dotychczas nieujęte wśród 14 programów.

W pewnym stopniu na budżet MON może oddziaływać również zwiększenie stanów osobowych (i wydatków osobowych), związane z budową Obrony Terytorialnej czy bardziej ogólnie zwiększeniem liczebności armii. Jest to też kolejny czynnik świadczący o tym, że wydatki obronne powinny zostać podwyższone powyżej 2% PKB. Jeżeli tak się nie stanie, za kilka lat resort czeka kumulacja wydatków modernizacyjnych po podpisaniu kolejnych umów, bądź też konieczność rozłożenia ich w czasie – utrudniając i odwlekając technologiczny skok, jaki ma przynieść proces modernizacji.

Trzeba pamiętać, że wydatki obronne w 2017 roku – bez uwzględnienia zakupu samolotów VIP - mają wzrosnąć o 4%. Jednoczesne finansowanie wielu programów modernizacyjnych, bez zapewnienia dodatkowych funduszy powyżej 2% PKB, może więc być bardzo trudne.

Reklama

Komentarze (50)

 1. Korwinista

  1. Zlikwidować wszystkie przywileje mundurówki, polityków, urzędników, górników itd. 2. Zinformatyzować system urzędniczy i zredukować zatrudnienie z 500-700 tysięcy (różne dane na różnych portalach) do góra 150 tysięcy tych najważniejszych stanowisk (w szczególności kontrolnych). 3. Wprowadzić zakaz dotacji partii z budżetu państwa. 4. Sprywatyzować sektor górniczy (przejęcia tylko przez polski kapitał). 5. Obniżyć pensje posłów i senatorów do najniższej krajowej (nie bójcie się - znajdą się chętni). 6. Zrezygnować z 500+ 7. ZA ZAOSZCZĘDZONE PIENIĄDZE OBNIŻYĆ PODATKI I REGULARNIE SPŁACAĆ DŁUG PUBLICZNY. 8. Zlikwidować wszystkie inne socjale. 9. Likwidacja ZUSu. Efekt? Kto chce jeść musi pracować. Kto chce dożyć spokojniej starości musi miec dużo dzieci i dobrze je wychować aby na starość się nim zajęły dzieląc obowiązki między siebie. Wzrost popytu na towary i zwiększenie produkcji (mniejsze podatki = więcej kasy w rękach ludzi i tańsze koszty pracy). Brak socjalistycznej patologii (500+ itd.)

  1. ja

   Gdybyśmy zrealizowali te wszystkie propozycje, w kraju byłoby 5 mln bezrobotnych. Ciekawe czy masz jakąś propozycję jak sobie poradzić z tym problemem. A może po prostu wyposażyć każdego w ampułkę z cyjankiem, żeby nie zaśmiecał twojego idealnego świata?

 2. JACKI

  musi sie znalec kaska na pincet plus i galowe mundurki dla bojowek zakamuflowanych jako OT

  1. anakonda

   czemu taki pacan jak ty dzieciom ktore potem maja ojczyzny bronic chce zabierac srodki na podstawowe rzeczy do zycia? a na dodatek krytykuje powstawanie OT? moze ty rusek jestes?

 3. ACAN

  Antek to zdrajca i szpieg.

  1. dropik

   Skora taki post przeszedl do dlaczego moj nie? Panowie modaratorzy ogranijcie sie bo sesnu w tym co robic czesto nie widac!?

 4. dropik

  Dwa z powodow podanych przez Kownackiego to : 1. Tworzenie OT 2. Wieksze wydatki osobowe w zwiazku ze zwiekszeniem stanow w osobowych armii. Oj nie tak panowie mialo byc. Nie wspomnial nic o opoznieniach w realizacji programow, choc zapewne jakies sa. Jak wiadac dobra zmiana nie taka dobra

 5. Patcolo

  Zapomnijmy o Marynarce Wojennej skończy się na niszczycielach min i chyba gawronie oraz nadbrzeżnych dywizjonach rakietowych. Nie będzie w perspektywie dekady okrętów podwodnych, patrolowych, korwety itp. Wstyd. W wypadku wojny proponuję iść bronić ojczyzny ale zachaczyć o wiejską i zmobilizować wszystkich posłów, ministrów do podsekretarza stanu byłych i obecnych i na pierwszą linię.

 6. brawo Antoni

  #DobraZmiana Kij ze sprzetem, wazne, ze za 3 lata bedzie sie mozna pochwalic volksstrumem na defiladach.

 7. Pozdro

  Te pisowski sieroty musze mieć pieniądze na 500 plus podwyzki dla poslow darmozjadow to było do przewidzenia. plus złotówka słabnie przez to co odpierdalaja z TK. Coś czuje ze ładnie zadluza kraj przez ich kadencję parodia

  1. nikt ważny

   Politykę w wymiarze partyjnym to możesz.,.. wiesz co. Ludzie nigdy się nie nauczą. Za każdym razem kiedy mieliśmy (i mamy) do czynienia z partiami, ruchami, stronnictwami, komitetami kończyło się to źle a nadal w to brniemy i po twoim komentarzu widzę że ludzie nie mogą wytłuc tego z głowy. Poprzednie władze niezależnie od strony politycznej robiły dokładnie to samo. Najpierw zwiększenie "procentów" na budżet MON (ale i w innych sektorach również) a potem w ramach budżetu zmniejszenie środków na programy. Pytanie gdzie były alokowane te środki? Stawiam tezę że alokowane w program prywatnych portfeli wiernych klakierów. Ekscytowanie się wrzutkami o finansach tu cz tam i osądzanie tych czy tamtych za stan rzeczy nie ma sensu. Nowa władza zstępująca starą nie wymienia w całości struktur bo to niemożliwe. W większości hierarchiczna struktura pozostaje nienaruszona. Jeśliby odrzucić wszystkie te bujdy publiczne to pozostanie garść zaledwie faktów które powodują że spekulowanie o celowym sabotowaniu Państwa Polskiego wcale nie staje się niezasadne.

  2. Kamik

   Spokojnie, zadłużyli narazie na ponad 60mld tylko w tym roku. Za Platformy przez 8 lat zadłużyli na (wpisz sobie kwotę +150mld ukradzione z OFE za aprobatą Rzeplińskiego).

  3. Artoisdu@

   Proponuję wcześniej kłaść się spać, pić zioła na uspokojenie. Rano nie będzie głowa boleć a wtedy może zrozumiesz rzeczywistość. Co ma piernik do wiatraka? Tekst jest skrajnie niekompetentny, jak każdy tego autora. On też ma obsesje na punkcie 500 plus. Cała EU ma podobne programy a tutaj jak zwykle zad..e świata pod ruską granicą gdzie każdy zna się na wszystkim i nienawidzi bo musi coś albo kogoś żeby pójść spać. Jeden napisze a a drugi jak ty komentuje ale obaj o finansach publicznych mają pojęcie jak o podatkach na wyspach Tonga!

 8. Master

  PIs najwiekszym psujem, najpierw odrzucenie parti leopardow on niemcow ,no bo przeciez od niemcow za frytki nie chcemy czolgow noi teraz to ...Pytam sie gdzie sa ci wszyscy pisu sprzed paru miesiecy?

 9. Rakieta

  Za dużo kasy idzie na socjal dla wojskowych dlatego brak na sprzęt.

  1. K2

   Masz rację, zabierzmy im pensje i połowę wyślijmy do kopalni, niech pomogą górnikom. Wungiel to je czorne złoto.

 10. K2

  To było łatwe do przewidzenia. Szkoda, miało być nowocześnie i solidnie - jest jak zawsze.

 11. Darek

  Dziadostwo! Wszystkie programy się ślimacza. Decyzji brak. A w całej armii jest 264 wyrzutnie PPK. DRAMAT!

 12. ACAN

  Pisałem że Antek to zdrajca. Gdzie jest mój komentarz?

  1. x

   Zdrajca, ale jaki emocjonalny... No i nasz polski, bogoojczyźniany...więc siga siga! (czyli spoko, po grecku)

 13. gts

  Zalosne. Najlepsze jest to ze odpowiednie rozwazanie leza gotowe na polce. Dogadac sie z serwisem oraz modernizacja w Polsce, bo offset we wszystkim wychodzi nam bokiem i to moze trwac w sumie gora 12 miesiecy, i produkt jest wybrany i toczy sie produkcja.Tymczasem jest tak ze w nie ktorych programach dialogi i konsultacje prowadza juz wnukowie tych co je zaczynali. Oczywiscie ze tak to wyglada, bowiem stanowiska sa z reguly dziedziczone a nie obsadzane przez ekseprtow wybranych przez grono specjalistow. Ile z tych rozwiazan ktore tak bardzo probujemy zlozyc od dziesiatek lat niczym 3 latek probujacy wepchnac kule w otwor szescianu mozna dzis zalatwic od reki. Zamiat odkrywac ameryke w konserwach i liczyc na produkcje czegokolwiek jesli zamawiamy 5 szt to wezmy sie za zwykle zakupy. Nasz przemysl nie jest w stanie opracowac (zwlaszcza ten panstwowy) zadnych nowoczesnych i konkurencyjnych rozwiazan, a jesli jest to sa to niechubne wyjatki. Ciekawe co w koncu z tym MSBSem... ale np biorac juz pod uwage Mesko czy innych producentow badziewia rodem z czasow Chruszczowa to dajmy sobie spokoj. Oprzyjmy nasze mozliwosci na serwisie i modernizacji, produkcja mozemy sie zajac za kilkanascie lat jak nas ktos dopusci do konsorcjum. Zapuszczenie naszej armii jest tak wielkie ze czegokolwiek nie wybierzemy przesunie nas ze sredniowiecza w XXI wiek. Nie robmy pitu potu tylko zakupy. Nasza gospodarka nie moze byc jedynym wyznacznikiem, bo nie pozyskamy jiczego poki nasze firmy sie nie naucza technologii czyli jeszcze przez jakies 20-30 lat. Modernizacja armii szybko, ale odbudowa zakladow powoli i systematycznie, lepiej serisowac i modernizowac niz jak w przypadku smiglowcow skladac skorupy albo jak w przypadku rosomaka spawac wanny z tego co przywioza Finowie i nic z tego nie miec, bo nasz produkt dalej nie jest dobra oferta na rynku... lepiej np zapewnic sobie centru serwisowe na Europe no sprzetu amerykanskiego jak np Abramsow ktore moglyby wtedy stanowic uzupelnienie Leopardow. Na produkcje wlasnego czolgu/BWP przyjdzie czas jesli sie czegos nauczymy i zrobimy to z kims, a nie sami. Tak sie to robi a nie rzucac sie na produkcje - wlasciwie montaz z podzespolow przyslanych w paczkach i malowanie sprzetu, ktorego i tak dalej nie sprzedamy. No ale przeciez o czym ja pisze jak tu nie chodiz o to zeby kupic, ale ciagle wydawac kase na konsultacje, dialogi opinie itp a to co na nodernizacje zwrocic do budzetu na socjal - pare panstw juz sie na tym powaznie przejechalo, w tym USA ktore np za 10 lat pozostana bez mysliwca przewagi powietrznej (120 szt. Raptora ( bo tyle naraz moze zostac przygotowanych do dzialan militarnych) to 3x za malo, a F-15 chocby Boeing marzyl zostsje daleko w tyle za najnowszymi konstrukcjami rywali. Nie popelniajmy tych bledow, bo zaden socjal nie pociagnie gospodarki. Gdy sie wyplaca zapomogi to ludzie wspieraja chinska gospodarke kupujac chinskie produkty i rosyjskie polmosy... panstwo powinno wspierac gospodarke przez jasne przepisy, proste podatki i nagradzanie innowacji i pracowitosciz np przez ulgi podatkowe dla pracodawcow placacych pensje powyzej sredniej krajowej.

  1. Bork

   Kolego! Proszę pisz po Polsku! Jaki z ciebie patriota jeśli nie potrafisz używać języka ojczystego. Piszesz o wielkich sprawach a w małych np. używanie polskich liter zachowujesz się jak ostatni ....

 14. ACAN

  Patriotyczne frazesy w ustach wielkie słowa o poprzednikach zdrajcach a Antoś działa jak sowiecki szpieg. Po jego rządach w MON przez wiele lat OJCZYZNA się nie pozbiera. Gratuluję dobrej zmiany. Ps. To mój trzeci post i wszystkie są usuwane. Niech żyje cenzura

  1. x

   Nic dodać, nic ująć... (chociaż jednak dodać to pewnie można by tu jeszcze sporo)

 15. Bork

  Kilka miesięcy temu po internecie zaczęły krążyć insynuacje o dziwnych przypadkach uniknięcia przez Antoniego aresztowania przez SB w czasach komuny. Miał podobno niewiarygodne szczęście w tych sprawach ......., a może?

 16. skipper

  6 września podobno mają być ogłoszone decyzje dotyczące programu Wisła oraz zakupu śmigłowców.Wyjdzie cała prawda o stanie również naszego państwa nie tylko MON-u.Idę o zakład ,że te projekty zostaną uwalone w chwale6 września podobno mają być ogłoszone decyzje dotyczące programu Wisła oraz zakupu śmigłowców.Wyjdzie cała prawda o stanie również naszego państwa nie tylko MON-u.Idę o zakład ,że te projekty zostaną uwalone w chwale wyższych celów.Nie będę uzasadniał szczegółowo swojego stanowiska gdyż właściwie każdy mój komentarz jest cenzurowany . wyższych celów.Nie będę uzasadniał szczegółowo swojego stanowiska gdyż właściwie każdy mój komentarz jest cenzurowany .Będzie liczyć się tylko OT jako szczytowe osiągnięcie Macierewicza .Mam nadzieję ,że przyjdzie czas na wystawianie rachunków niziołkom

 17. nikt ważny

  Przyłączając się do beletrystycznych komentarzy. Nie ma kasy? To może nie problem w ilości kasy tylko w definiowaniu celu? Najpierw planujecie co byście chcieli i zakup tego czy też w pierwszej kolejności patrzycie ile otrzymujecie pensji i planujecie zakupy według priorytetów: w pierwszej kolejności to co niezbędne, później to co niezbędne z tego co chcecie jeśli zostanie pieniędzy, a na samym końcu fanaberie? Obronność zdycha bo ludzie którzy się nią zajmują nie potrafią planować i liczyć? (Właściwie dotyczy to budżetu całego państwa). Wracając do beletrystyki. Oplot, oprak, opsat, oppanc i masowe przeszkolenie obywateli (zwane poborem?) i jak już nie chce nikt dawać broni obywatelom to rozproszyć składy broni (również środków ppanc i oplot) i amunicji na całym terytorium. Niech tego pilnuje wojsko prowadząc jednocześnie szkolenia. Wtedy można sobie podarować większość programów które i tak w kategoriach geopolitycznych mają znikomy udział w OBRONNEJ DOKTRYNIE PAŃSTWA. Okręty oceaniczne? Po co? Śmigłowce o pojemności "dostawczaka"? W jakim celu? Polska ma statystycznie najmniejszy przydział wody na głowę w Europie, tak jak nie ma żadnych sensownych złóż ropy (a paliwo do całego tego ofensywnego szajsu jest potrzebne), produkcja energii kuleje a w krótkim terminie do piachu idzie kilka bloków energetycznych. Transport elektryczny praktycznie nie istnieje poza koleją a tą w czas tzw wolności zwinięto bijąc przy tym ŚWIATOWY REKORD. Co powiecie? Że ropa tania? Chwilowo. Bo spekulacje na jej cenie mają określony cel. Że ropa się tak szybko nie skończy? A skąd to wiecie. Badania i raporty o których w mediach cicho sza mówią co innego. I nie chodzi tu o cały świat ale o geopolityczną układankę. Najwięksi już niedługo będą mieli największe problemy. Polecam przestudiować dziedzinę. A w tym całym świecie jesteśmy my Polacy i Polska z kolejnymi rządami które zdawać się nie widzą problemu bo zajmowanie się jakimiś bzdetami jest super ważne. To tyle beletrystyki. Może cenzura przepuści to przeczytacie. Jak nie (co się coraz częściej zdarza) to przynajmniej przeczyta moderator i być może się zastanowi nad problemem a i może podsunie temat któremuś z piszących tu na D24 czy też na E24

 18. Jajakobyły

  Kiedy wreszcie ktoś, może Defence zacznie szukać przyczyn wydłużania procesu pozyskiwania sprzętu. Kiedy zostaną zbadane zależności między skomplikowanymi przepisami a nieudolną administracją? Dlaczego nikt nie szuka winnych w ogniwach planistycznych SG WP, departamentach MON i Inspektoratach. Autorzy publikacji wskakują na pole krytyki przemysłu. Czy jest jakaś instytucja która zna stan faktyczny wydolności przemysłu? Kogo tak naprawdę to obchodzi? Czy nasi wspaniali dowódcy z praktyką i skażeniem misjami potrafią wyartykułować czego im brakuje? Np. obecnie najważniejsza jest odporność dna na nietypowe ładunki. Sami sobie będziemy je podkładać? Czy system oczekiwań tworzony jako zlepek materiałów prospektowych i indywidualnych wstawek z różnych instytucji wreszcie się skończy. Piszę jako były żołnierz z długim okresem służby i już doświadczony pracownik przemysłu. Po tej stronie nóż się w kieszeni otwiera.

 19. rcicho

  Obecnie budżet MON na 2016 r to prawie 36 mld zł z czego na zakupy nowego uzbrojenia idzie 5,4mld zł. To są jaja. Nawet na emerytury dla wojskowych idzie więcej pieniędzy (6,6 mld zł). To się w głowie nie mieści. MON ma głęboko gdzieś bezpieczeństwo Polski. 100 tys armia z czego samych żołnierzy ok 30 tys a pieniądze z MON bierze ok 300 000 ludzi.

  1. Bo liczyć trzeba umić

   A nie pomyślałeś dlaczego tyle idzie na emerytury? Jeszcze żyje sporo żołnierzy, którzy służyli w 480 000 armii... Z czasem kwota na emerytury będzie spadać i za kilkanaście lat ustabilizuje się ...

 20. greg

  No i co?Mówię to wszystkim zwolennikom antosia policmajstra.Zepsują wszystkiego ,czego sie dotkną.Ta propaganda sukcesu jest lepsza niż za PRL-u.Szkoda tylko,że wrazie konfliktu oni znowu uciekną,a to my zwykli ludzie bedziemy rzucać kamieniami w najezdzców....

 21. dwa

  I to jest właśnie konserwatywne podejście do tematu wojska. To u nas ciągle pokutuje i stale jesteśmy w tyle. Jak usłyszałem, że OT będzie miała mundury nawiązujące do Żołnierzy Wyklętych, nie miałem wątpliwości, że chodzi tylko o propagandę i rzucenie ludzi z kałachami na linie frontu.

 22. Tom

  Rozumiem że oprócz nowych mundurów dla volkssturmu i beryli na nic innego nie będzie kasy?

  1. Marek

   Z tego, co niedawno było napisane na defence wynika jasno, że Volkssturm sobie pani Merkel zamiaruje niebawem utworzyć.

 23. Afgan

  Priorytetem powinny być programy "Wisła" i "Homar", które należy zrealizować NA WCZORAJ. Aby znaleźć na nie środki finansowe proponuje skasowanie programu WWB czyli "Gepard", będącego całkowitą pomyłką, programów okrętowych "Miecznik" i "Czapla" będących przerostem formy nad treścią i dronów klasy MALE, których nie potrzebujemy. Co do OT to zamiast im kupować nowoczesne "zabawki" proponuje wyposażyć na początek tę formację w starsze wzory uzbrojenia wycofywane z jednostek liniowych i w późniejszym czasie przezbrajanie tej formacji w ramach dostępnych środków w nowsze uzbrojenie i wyposażenie.

  1. Podbipięta

   Miecznik i Czapla winny być jednak zrealizowane (choć moze okrojone o Czaple )Ja bym skasował bezsensownego Kruka.Co do reszty pełna zgoda.Tak to jest że jak się chce mieć wszystko ,można nie mieć niczego.Za dużo u nas tych priorytetów przy takiej kasie.A kasa wcale mała nie jest.,Tylko te ambicje sięgające niemal bałtyckich lotniskowców!

 24. stary

  Podobno budżet obronny był nie doszacowany przez Platformę a jaki jest dzisiaj.

 25. KAczooorrr

  Nie widzę pomyj wylewanych na rząd. Gdzie komentarze że to skandal. Kasy będzie mniej i to w planach a co dopiero w realizacji. Rozbrajają nas i trzeba się zastanawiać czy nie ma to agenturalnej konotacji. Chyba że ktoś wierzy że obronią nas kibole z OT z kałachami:)

  1. Sebulba

   I nie zobaczysz bo są usuwane, ale to nie nowość na D24.

Reklama