Reklama

Siły zbrojne

Rumuńskie Spartany ewakuują rannych Ukraińców przez Polskę [WYWIAD]

Autor. Ministerstwo Obrony Rumunii

W niedzielę 12 czerwca rumuńskie Siły Powietrzne wykonały misję transportową na trasie Rumunia-Polska-Dania-Rumunia, przewożąc trzech ukraińskich pacjentów w ramach mechanizmów współpracy państw Unii Europejskiej. W rozmowie z Defence24.pl o szczegółach misji mówi generał brygady Constantin Spinu, szef departamentu komunikacji społecznej ministerstwa obrony Rumunii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jacek Dankowski: Jaką misję w niedzielę w Polsce, wykonały Siły Powietrzne Rumunii

Gen. bryg. Constantin Spinu: Samolot C-27J Spartan Sił Powietrznych Rumunii wykonał misję transportu humanitarnego w niedzielę, 12 czerwca, na trasie między Otopeni - Rzeszowem-Jasionką - Kopenhagą (Dania) i Otopeni. Samolot wojskowy wystartował z 90. Bazy Lotnictwa Transportowego około 9.00. Podjęto 3 ukraińskich pacjentów w wieku 18, 49 i 50 lat w Rzeszowie, a następnie przetransportowano ich do Kopenhagi, na leczenie w duńskich placówkach medycznych.

Reklama

Jakiego wsparcia udzielono pacjentom podczas lotu?

Samolot skonfigurowano do misji medycznych. Zespół medyków monitorował pacjentów podczas lotu. Specjaliści pokładowi z Bukaresztańskiego Klinicznego Szpitala Ratunkowego, oraz z 90. Bazy zapewniali im odpowiednią opiekę.

Autor. Romanian MOD

W jakich ramach odbywa się taka misja?

Prośbę o transport lotniczy złożył Resort Spraw Nadzwyczajnych na wniosek Ukrainy. Prośbę przesłano za pośrednictwem Mechanizmu Obrony Cywilnej UE, z wykorzystaniem platformy Early Warning and Response System (EWRS). EWRS stanowi mechanizm stworzony przez Komisję Europejską, mający na celu ułatwić transfer pacjentów z Ukrainy do państw członkowskich.

Czy to dla Rumunii debiut, w zakresie udzielenia takiej pomocy?

To nie pierwszy raz, gdy Rumunia pomaga w niesieniu pomocy zranionym obywatelom Ukrainy. 11 szpitali wojskowych pozostaje w gotowości do przejęcia Ukraińców. Wszyscy pacjenci są przyjmowani wyłącznie w oparciu o prośby ze strony ukraińskiej.

Panie Generale, dziękuję za rozmowę.

Generał brygady Constantin Spinu jest szefem departamentu komunikacji społecznej ministerstwa obrony Rumunii. Pełni tą funkcję od sierpnia 2016 roku. Z kolei z komunikacją społeczną związaną ze sprawami wojskowymi związany jest od 1999 roku. Wcześniej, w latach 1993-1999, pełnił służbę jako oficer obrony przeciwlotniczej.

Autor. Romanian MOD
Reklama

Komentarze

    Reklama