Siły zbrojne

MiG-29 rozbił się na Słowacji

Słowacki MiG-29AS. Fot. KGyST/CC BY-SA 3.0
Słowacki MiG-29AS. Fot. KGyST/CC BY-SA 3.0

Na Słowacji podczas rutynowego lotu treningowego rozbił się samolot MiG-29AS  należący do Skrzydła Taktycznego stacjonującego w bazie lotniczej Sliač. Do zdarzenia doszło w okolicach miejscowości Nové Sady (Nitra).

Pilot przeżył i według informacji podanych przez ministerstwo obrony Słowacji trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Przyczyny zdarzenia, do którego doszło w sobotę 28 września, pozostają nieznane.

Słowacja posiada obecnie 10 samolotów tego typu. Do momentu wyjaśnienia przyczyn wypadku, wszystkie MiG-29 zostały uziemione. W zeszłym roku, Słowacja podpisała umowę na dostawy F-16V, które zastąpią obecnie używane MiGi-29. Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky otrzymają pierwsze Vipery w 2022 roku.

Komentarze (5)

 1. Dlddkdkek

  Mig-29. Nie zmodernizowane, nie remontowane. Nie chciane samoloty wschodnich państewek

  1. R

   Slowackie jak najbardziej byly remontowane i modernizowane, znafco.

  2. Rafal

   Tak, tak znafco, slowackie, jak najbardziej modernizowane i remontowane byly.

  3. dim

   - czy jak te polskie ?

 2. dim

  I ciekawostka, i news z lotnictwa. Jeszcze ciepły. Oto w Salonikach podpisano umowę między dowództwem greckiego lotnictwa, a władzami wojskowymi Północnej Macedonii. W myśl tej umowy kontrolę policyjną nieba nad obydwoma państwami jednocześnie sprawować będzie lotnictwo wojskowe Grecji. Co ciekawe, gdyby Grecy nie reflektowali, w kolejce do takiej samej przysługi stała już Turcja.

  1. Jacek

   Wiemy, to stary news. Grecy mieli nóż na gardle.

  2. bender

   Jak Macedończycy rozwiązywali problem ochrony swojej przestrzeni powietrznej to do tej pory dim? Macedonia nie ma samolotów bojowych i nie jest też w NATO.

  3. dim

   @Bender. - nie wiem ? A szukać sprawdzać nie ma sensu, co kogo obchodzi przeszłość, ważna jest przyszłość. Kto ile zapłaci ? - też nie napisano. @Jacek. News jest nowy - podpisanie w Salonikach.

 3. BUBA

  Może chociaż w tym przypadku dowiemy się o przyczynach katastrofy. W Polsce Błaszczak utajnił niekompetencje. Samolot sam nie spada, od tak. A Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego nie opublikowała raportu przyczyn katastrofy 3 samolotów MiGów-29 do dziś. ................................................................................................................................................................................... Przypadek? Nie sądzę...trzeba oszczędzać na Patriota i F-35 około 15 miliardów dolarów więc trzeba wycofać MiGi-29 i część F-16 i oszczędności się znajdą w budżecie MON. uważam ze to jest przyczyna problemów PSP.

  1. Davien

   BUBA w przypadku dwóch wypadków przyczyna jest jak najbardziej znana: awaria instalacji paliwowej i jej czesci załatwiające silniki i awaria silników więc znowu czegos nie doczytałes:) A te smieszne teorie spiskowe naprawde sobie daruj:)

 4. Pablito

  To w dyrdy wysłać polską komisje wojskową - i niech zbierają części. Do naszych migów może się nada

 5. Mario

  To jak my teraz odnowimy uprawnienia naszych pilotów. Zostaje juz tylko Ukraina, bo na Rosję, Białoruś czy Serbię raczej nie ma co liczyć.

  1. hytr

   tylko po co to wznawiac ? zeby zafundowac kolejna katastrofe? czas szybko podjac kroki i to wycofac i czyms zastapic

  2. Użytkownik

   Jeszcze Bułgaria została ....

  3. Marek

   Na Ukrainę też możesz "liczyć". Oni sami mają problemy z tym stuffem. Nie trza było brać za symbolicznego Euro wylatanych gratów od Niemców, tylko zamówić tyle F-16 ile pierwotnie planowano i później kolejne dokupić.