Reklama

Siły zbrojne

Maturzyści na celownikach terytorialsów

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Jak poinformowała 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, jako pierwsza brygada WOT w kraju wykorzystała celowniki SCT „Rubin” do przesiewowego badania ciepłoty ciała. Całkowicie innowacyjna metoda, miała świetnie sprawdzić się podczas pierwszego dnia matur.

Na barkach dyrektorów szkół spoczywa teraz obowiązek tworzenia rozwiązań, które pozwolą na stworzenie maksymalnych warunków bezpieczeństwa w czasach pandemii dla osób przystępujących do egzaminu dojrzałości. Na terenie trzech mazowieckich powiatów: grójeckiego, radomskiego oraz płockiego w usprawnieniu realizacji tych działań pomogą Terytorialsi. Ich zadanie polega na pomiarze temperatury ciała abiturientów przy pomocy celownika termowizyjnego SCT "Rubin", który został zmodyfikowany, a oprogramowanie urządzenia zostało dodatkowo rozszerzone, przy zachowaniu pierwotnego przeznaczenia ww. celownika.

Pionierskie zastosowanie wojskowego sprzętu odbyło się 8 czerwca br. w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu. W następnych dniach Terytorialsi 6MBOT wesprą w działaniach dyrektorów kolejnych placówek: XI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcącego CNB "Feniks" Płocku.

To nowoczesne i innowacyjne działanie ma na celu identyfikację zagrożenia we wczesnej fazie, co daje możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję: - Podjęliśmy rozmowy z żołnierzami z 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, podczas których ustaliliśmy najbardziej dogodne miejsce dla Rubina. Był on usytuowany na korytarzu, a pomiar był całkowicie bezinwazyjny dla naszych uczniów. Zależało nam na wprowadzeniu jak największych warunków bezpieczeństwa i wyeliminowania ewentualnego zagrożenia. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, działania te zostały w znaczny sposób usprawione — podsumowuje dyrektor ZS w Grójcu, Andrzej Kosatka.

Zmodyfikowane celowniki nie określały dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazały czy jest ona wyższa, czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia.

Badanie urządzeniem można było potraktować jako wstępne. Wszystkie osoby, których wyniki budziły wątpliwości, musiały zostać poddane dokładniejszej weryfikacji

dowódca 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu mjr Grzegorz Wilczewski

W ostatnim czasie 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej realizowała szerokie spektrum działań w ramach wspierania placówek oświatowych w czasie pandemii. Żołnierze m.in. prowadzili szkolenia dla nauczycieli z zakresu radzenia sobie z koronawirusem po otwarciu placówek. Wykorzystując doświadczenia nabyte podczas prowadzenia operacji przeciwkryzysowej „Odporna wiosna”, Terytorialsi przekazywali pedagogom informacje dotyczące m.in. rozpoznawania objawów koronawirusa, transmisji choroby, czy tego, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się środkami ochrony indywidualnej.

SCT Rubin to celownik termowizyjny opracowany i produkowany przez spółkę PCO S.A. wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz odbiorców eksportowych. System ten pracuje w zakresie spektralnym 7-14 μm i jest wyposażony w niechłodzony detektor o rozdzielczości 288×384 pikseli i przeznaczony do prowadzenia obserwacji i prowadzenia ognia z broni strzeleckiej w dzień oraz nocy, w różnych warunkach atmosferycznych oraz klimatycznych. Celownik ten jest kompatybilny z dowolną bronią wyposażoną w szyny zgodne ze standardami STANAG 4694 i MIL-STD 1913. Jego masa własna wynosi ok. 1,25 kg, a jego czas pracy wynosi do 30 sekund od momentu włączenia.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Genowefa

  No niesłychana to wprost innowacja jest! Jak będziemy nadal tak innowacyjni to wkrótce Polacy polecą na Marsa, jeszcze przed NASA.

  1. Marek

   Tak uważasz? Pomysł z Rubinami jest akurat dobry. Z tym tylko, że tego typu rzeczy powinno się to robić na znacznie większą skalę.

 2. af

  "Maturzyści na celownikach terytorialsów". To brzmi wyjątkowo podle w kontekscie niedawnego upolitycznienia tej slużby i użycia jej do nakładania niezgodnych z konstytucją "kar administracyjnych" za usiłowanie wyjścia z domu.

Reklama