Reklama

Siły zbrojne

SONDA szkoli przyszłych sierżantów [News Defence24.pl]

Fot. DWOT.
Fot. DWOT.

W szkole podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej SONDA rozpoczął się praktyczny kurs kwalifikacyjny na stopień sierżanta. To pierwsze tego rodzaju szkolenie, prowadzone w tej jednostce - dowiedział się Defence24.pl.

Jak poinformował Defence24.pl st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu, szkolenie ruszyło z początkiem czerwca. Jako pierwszy przeprowadzono test sprawdzający wiedzę nabytą podczas szkolenia e-learningowego. To przepustka do udziału w dalszej części kursu. Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi z Brygad Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Fot. SONDA.
Fot. DWOT.

Rzecznik szkoły SONDA podkreślił, że już kilka miesięcy wcześniej, bo w marcu, rozpoczęto kursy e-learningowe dla kandydatów na stanowiska podoficerów młodszych, podoficerów oraz podoficerów starszych. Do dziś bierze w nich udział ponad 2,9 tys. żołnierzy ze wszystkich Brygad OT oraz dwóch centrów szkolenia podległych Dowództwu WOT. Ukończenie kursu potwierdzane jest ważnym przez dwa lata certyfikatem, uprawniającym do udziału w kursach stacjonarnych.

image
Fot. DWOT.

Oprócz trwającego już szkolenia, w bieżącym miesiącu zaplanowano też jeszcze jeden kurs na stopień etatowy podoficera oraz dwa kursy na podoficera starszego. Oba kursy mają się także odbyć w grudniu tego roku. We wrześniu rozpocznie się natomiast Bazowy Kurs Podoficerski na stopień etatowy kaprala. Oprócz prowadzonych w Zegrzu i Toruniu kursów stacjonarnych dla żołnierzy zawodowych, SONDA nadzoruje również szkolenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej na stopień kaprala, realizowane w brygadach Obrony Terytorialnej. Na zakończenie tych szkoleń SONDA przeprowadzi stosowne egzaminy sprawdzające.

image
Fot. DWOT.

W szkoleniu obowiązują standard kształcenia kandydatów na podoficerów oraz nowe, ujednolicone i obowiązujące dla wszystkich szkół podoficerskich programy szkolenia. Szkoła skupia się przede wszystkim na podnoszeniu umiejętności dowódczych, a także nauczaniu przywództwa wojskowego i niezbędnej w dalszej służbie metodyki nauczania. Spośród pozostałych szkół SONDA wyróżnia się natomiast przez wdrażanie elementów taktyki oraz szkolenia strzeleckiego Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wykorzystywany sprzęt.

image
Fot. DWOT. 

Szkoła Podoficerska SONDA jest dyslokowana w Zegrzu i Toruniu. W tej pierwszej lokalizacji miały odbywać się szkolenia żołnierzy na kierunkach łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, w tej drugiej – lekkiej piechoty. To była jednak wstępna koncepcja, ogłoszona zanim został wprowadzony nowy standard kształcenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów oraz nowe, ujednolicone programy szkolenia we wszystkich szkołach podoficerskich w kraju. Zgodnie z nimi szkolenie kandydata na kaprala ma być wyłącznie szkoleniem ogólnowojskowym, bez części specjalistycznej, która dotąd obowiązywała na kursie.

Formalnie rozpoczęła ona działalność 1 października ubiegłego roku. Nazwa jednostki jak i jej tradycje nawiązują do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej. Zgodnie z przyjętą koncepcją, SONDA ma przejąć główny ciężar szkolenia kadr podoficerskich WOT i pozwolić na optymalne wykorzystanie potencjału żołnierzy tej formacji oraz wspomóc szkolenie wojsk operacyjnych.

image
Fot. DWOT. 
Reklama

Komentarze (14)

 1. BHiOweteran

  Wydaje mi się,ze dyskutowanie tu to sprawa ryzykowna,bo można sporo dezinformacji posiać. Poważni ludzie nie kłócą się na forach. Gdy byłem w wojsku,szczególnie misyjnym to widziałem dużo pokory w żołnierzach,a oni sami pomimo swych niezbyt wysokich na ogół możliwości starali się trzymać jak najwyższy solidny poziom we wszystkich aspektach. Nic tak nie prostuje człowieka jak świadomość możliwej szybkiej śmierci czy kalectwa.Zatem panowie nie bawcie się w teatrzyki czasu pokoju, tylko bądźcie dobrymi ludźmi realistami. Myślcie samodzielnie, pomagajcie sobie wzajemnie,a odchyleńców odstawiajcie na bok. Nie tylko w wojsku. ;-)

  1. marian

   Nie wszystkie komentarze to kłótnie i dezinformacja. Sporo to dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Np. Pański komentarz. Nawet jeżeli mogą one być subiektywne, ja uważam to za wartość dodaną.

 2. Wotowiec.

  Już dawno powinniśmy mieć pozwolenie na wyjazdy i udział w misjach. Jesteśmy dobrze wyszkoleni i mamy dużo lepszy sprzęt niż wojska lądowe. Udział WOT w PKW byłby prawdziwą reklamą dla naszej formacji. Znamy się na robocie. Zawsze gotowi, zawsze blisko.

  1. Zawodowy

   jak prowokacja to mierna... postaraj się bardziej

  2. marian

   Dobrze, że nie napisał, że powinni ich wysłać do tłumienia zamieszek w USA ;)

  3. Ochotnik

   Mierne to jest wojsko zawodowe idące służyć do WOT... bo w jednostce liniowej z takimi umiejętnościami to i 15 lat awansu nie dostanie. My ochotnicy musimy się patrzeć na tą amatorszczyznę... Nie WOT jest słaby a kadra szkoląca po turbo- kursach.

 3. OFICER WOT

  Nie mierzcie wszystkich swoją miarą. Na kurs mogą iść ZAWODOWI żołnierze WOT - nie zdajecie sobie sprawy jaka jest walka o stopnie. Jeśli myślicie, że w WOT o awans jest łatwo, to nie wiecie o czym mówicie. W brygadach etaty są poobsadzane od pierwszych dni formowania, najczęściej oficerami i podoficerami ZAWODOWYMI. Żołnierze niezawodowi to mogą sobie pomarzyć o belkach lub o krokiewkach. Jeśli nie przyszli do brygad już ze stopniami (np. po legii akademickiej, rezerwie, szkołach oficerskich), po prostu za dużo jest zawodowych w kolejce do awansów Dowódcy mają z czego wybierać i wybierają NAJLEPSZYCH.

  1. Wybierają ale sami swoich....

  2. ochotnik WOT

   u mnie w jednostce szukali chętnych na WAT, studiowanie w soboty i niedziele. Co do szkolenia bojowego to jednak uważam ze nie wybiera się ..... rożnie......., wiele ciekawych spostrzeżeń mam od kolegów pasjonatów, co do wyszkolenia strzeleckiego tez mam wiele uwag.

 4. Polak mały

  Panowie, nie ma rezerw...

  1. Prawda zgadzam się b

 5. Wjur

  Hehe, jakie wojsko taki kurs... jaki minister takie przetargi dla wojska.

  1. y

   No napisz jakie wojsko? Jaki kurs? Może coś konkretnego? A nie jakieś insynuacje...

 6. Loo

  Prawie jak w zawodowym;)

  1. marian

   Ale to kurs dla zawodowych! Przynajmniej tak piszą w artykule :"Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi z Brygad Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu."

  2. kapsel

   ekhm... tam pisze "Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi..."

  3. St.chor

   No tylko wiedza i doświadczenie inne.

 7. Wołodyjowski

  Moje dwie sierżantki spisują się doskonale Gratuluje obu

 8. Rezerwa 61

  Nas wszystkich wykańczaly kursy sprawnościowe a, wtedy techniki bojowej bylo bardzo dużo To po co powtarzać nasze błędy?

 9. Rezerwista

  A zdjęcia w artykule z innej imprezki , no młodym wciskają kit . I tak lepiej bo Maciarewicz w Krakowie robił kursy na szpiegów w 3 tygodnie . Moje zdanie że WOT to trochę nowsza grupa rekonstrukcyjno historyczna .

  1. Coś dłuższego może zrobić zbyt dużą dziurę w życiorysie, co wyeliminuje potencjalnego szpiega ;)

  2. wert

   Nie da się tłumaczyć ignorantowi

 10. Bombagenerał

  To jakaś kpina. Teraz wypada tylko trochę poczekać na kurs online na stopień generała OT.

  1. bodek26

   Na kurs mogą się ubiegać osoby z wiedzą i za zgodą przełożonych . Na szkolenie decydują się Ci ,którzy już mają duże doświadczenie i chcą je poszerzać. Służbę w WOT pełnię trzy lata i mam taką opinię a nie inną. Czołem

  2. 4d 44

   wow! ty to mówisz na poważnie? "Na kurs mogą się ubiegać osoby z wiedzą i za zgodą przełożonych" nieprawda, tak jest tylko na piśmie, w rzeczywistości wszyscy, dowódca i tak to klepnie, bo musi wykazać że promuje żołnierzy "Na szkolenie decydują się Ci ,którzy już mają duże doświadczenie i chcą je poszerzać." kolejna nieprawda, decydują się ludzie często, bez żadnego doświadczenia i wiedzy, oraz często z przerostem ambicji, ludzie którzy nic nie wnoszą, są łatwi do zmanipulowania, a często jedyne co rozwijają w wojsku to pseudofala... do tego dochodzi chroniczna niezdolność dowódców do oceny swoich podwładnych, prowadząca do promowania niedojd...

  3. 11 batalion

   Tak jak na Sonde z 11 blp poszli ludzie. Sami najlepsi, czyli ci z tsw ktorzy codziennie mieli powolania i robili robote za zawodowych trepow po kancelariach, po różnych esach, ciagneli sluzby pdf, dyzurnych, biura przepustek itp itd. Tez jestem 3 rok w WOT.

 11. ja

  To teraz wystarczy kurs i juz ?? , no no nieźle !

  1. marian

   Tylko najpierw trzeba zostać plutonowym ;)

  2. Polish

   No właśnie

  3. B72

   Nie jeszcze trzeba czytac ze zrozumieniem. Wyraznie napisane dla zawodowych .

 12. marian

  A ja już zapomniałem jak się ustawia częstotliwości na tej 3501 ;)

  1. Majster

   Ale na sierżanta dalej się nadajesz tak długo jak rozróżniasz stopnie i potrafisz się przedstawić.

  2. Paweł 87

   Bo łącznie jest ich w armi z 20 sztuk z czego 15 w centrach szkolenia

  3. Polush man

   Mowisz o sobie ?

 13. 1917

  Naprawdę wygląda to słabo.

  1. Karol

   Why? Jakieś argumenty ?

 14. Schabowy

  Pytanie na sierżanta Proszę opisać 3 przyklday zastosowania urzadzen IOT w wojsku?

Reklama