SONDA szkoli przyszłych sierżantów [News Defence24.pl]

3 czerwca 2020, 13:34
18-szkola-podoficerska-sonda
Fot. DWOT.

W szkole podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej SONDA rozpoczął się praktyczny kurs kwalifikacyjny na stopień sierżanta. To pierwsze tego rodzaju szkolenie, prowadzone w tej jednostce - dowiedział się Defence24.pl.

Jak poinformował Defence24.pl st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu, szkolenie ruszyło z początkiem czerwca. Jako pierwszy przeprowadzono test sprawdzający wiedzę nabytą podczas szkolenia e-learningowego. To przepustka do udziału w dalszej części kursu. Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi z Brygad Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Fot. SONDA.
Fot. DWOT.

Rzecznik szkoły SONDA podkreślił, że już kilka miesięcy wcześniej, bo w marcu, rozpoczęto kursy e-learningowe dla kandydatów na stanowiska podoficerów młodszych, podoficerów oraz podoficerów starszych. Do dziś bierze w nich udział ponad 2,9 tys. żołnierzy ze wszystkich Brygad OT oraz dwóch centrów szkolenia podległych Dowództwu WOT. Ukończenie kursu potwierdzane jest ważnym przez dwa lata certyfikatem, uprawniającym do udziału w kursach stacjonarnych.

image
Fot. DWOT.

Oprócz trwającego już szkolenia, w bieżącym miesiącu zaplanowano też jeszcze jeden kurs na stopień etatowy podoficera oraz dwa kursy na podoficera starszego. Oba kursy mają się także odbyć w grudniu tego roku. We wrześniu rozpocznie się natomiast Bazowy Kurs Podoficerski na stopień etatowy kaprala. Oprócz prowadzonych w Zegrzu i Toruniu kursów stacjonarnych dla żołnierzy zawodowych, SONDA nadzoruje również szkolenie żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej na stopień kaprala, realizowane w brygadach Obrony Terytorialnej. Na zakończenie tych szkoleń SONDA przeprowadzi stosowne egzaminy sprawdzające.

image
Fot. DWOT.

W szkoleniu obowiązują standard kształcenia kandydatów na podoficerów oraz nowe, ujednolicone i obowiązujące dla wszystkich szkół podoficerskich programy szkolenia. Szkoła skupia się przede wszystkim na podnoszeniu umiejętności dowódczych, a także nauczaniu przywództwa wojskowego i niezbędnej w dalszej służbie metodyki nauczania. Spośród pozostałych szkół SONDA wyróżnia się natomiast przez wdrażanie elementów taktyki oraz szkolenia strzeleckiego Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wykorzystywany sprzęt.

image
Fot. DWOT. 

Szkoła Podoficerska SONDA jest dyslokowana w Zegrzu i Toruniu. W tej pierwszej lokalizacji miały odbywać się szkolenia żołnierzy na kierunkach łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, w tej drugiej – lekkiej piechoty. To była jednak wstępna koncepcja, ogłoszona zanim został wprowadzony nowy standard kształcenia wojskowego dla kandydatów na podoficerów oraz nowe, ujednolicone programy szkolenia we wszystkich szkołach podoficerskich w kraju. Zgodnie z nimi szkolenie kandydata na kaprala ma być wyłącznie szkoleniem ogólnowojskowym, bez części specjalistycznej, która dotąd obowiązywała na kursie.

Formalnie rozpoczęła ona działalność 1 października ubiegłego roku. Nazwa jednostki jak i jej tradycje nawiązują do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej. Zgodnie z przyjętą koncepcją, SONDA ma przejąć główny ciężar szkolenia kadr podoficerskich WOT i pozwolić na optymalne wykorzystanie potencjału żołnierzy tej formacji oraz wspomóc szkolenie wojsk operacyjnych.

image
Fot. DWOT. 
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Reklama
BHiOweteran
piątek, 5 czerwca 2020, 14:48

Wydaje mi się,ze dyskutowanie tu to sprawa ryzykowna,bo można sporo dezinformacji posiać. Poważni ludzie nie kłócą się na forach. Gdy byłem w wojsku,szczególnie misyjnym to widziałem dużo pokory w żołnierzach,a oni sami pomimo swych niezbyt wysokich na ogół możliwości starali się trzymać jak najwyższy solidny poziom we wszystkich aspektach. Nic tak nie prostuje człowieka jak świadomość możliwej szybkiej śmierci czy kalectwa.Zatem panowie nie bawcie się w teatrzyki czasu pokoju, tylko bądźcie dobrymi ludźmi realistami. Myślcie samodzielnie, pomagajcie sobie wzajemnie,a odchyleńców odstawiajcie na bok. Nie tylko w wojsku. ;-)

marian
piątek, 5 czerwca 2020, 21:28

Nie wszystkie komentarze to kłótnie i dezinformacja. Sporo to dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Np. Pański komentarz. Nawet jeżeli mogą one być subiektywne, ja uważam to za wartość dodaną.

Wołodyjowski
czwartek, 4 czerwca 2020, 13:23

Moje dwie sierżantki spisują się doskonale Gratuluje obu

OFICER WOT
czwartek, 4 czerwca 2020, 12:59

Nie mierzcie wszystkich swoją miarą. Na kurs mogą iść ZAWODOWI żołnierze WOT - nie zdajecie sobie sprawy jaka jest walka o stopnie. Jeśli myślicie, że w WOT o awans jest łatwo, to nie wiecie o czym mówicie. W brygadach etaty są poobsadzane od pierwszych dni formowania, najczęściej oficerami i podoficerami ZAWODOWYMI. Żołnierze niezawodowi to mogą sobie pomarzyć o belkach lub o krokiewkach. Jeśli nie przyszli do brygad już ze stopniami (np. po legii akademickiej, rezerwie, szkołach oficerskich), po prostu za dużo jest zawodowych w kolejce do awansów Dowódcy mają z czego wybierać i wybierają NAJLEPSZYCH.

ochotnik WOT
piątek, 5 czerwca 2020, 09:24

u mnie w jednostce szukali chętnych na WAT, studiowanie w soboty i niedziele. Co do szkolenia bojowego to jednak uważam ze nie wybiera się ..... rożnie......., wiele ciekawych spostrzeżeń mam od kolegów pasjonatów, co do wyszkolenia strzeleckiego tez mam wiele uwag.

piątek, 5 czerwca 2020, 07:12

Wybierają ale sami swoich....

Rezerwa 61
czwartek, 4 czerwca 2020, 12:36

Nas wszystkich wykańczaly kursy sprawnościowe a, wtedy techniki bojowej bylo bardzo dużo To po co powtarzać nasze błędy?

Wjur
czwartek, 4 czerwca 2020, 11:49

Hehe, jakie wojsko taki kurs... jaki minister takie przetargi dla wojska.

y
czwartek, 4 czerwca 2020, 16:00

No napisz jakie wojsko? Jaki kurs? Może coś konkretnego? A nie jakieś insynuacje...

Polak mały
czwartek, 4 czerwca 2020, 11:34

Panowie, nie ma rezerw...

czwartek, 4 czerwca 2020, 16:08

Prawda zgadzam się b

Wotowiec.
czwartek, 4 czerwca 2020, 11:15

Już dawno powinniśmy mieć pozwolenie na wyjazdy i udział w misjach. Jesteśmy dobrze wyszkoleni i mamy dużo lepszy sprzęt niż wojska lądowe. Udział WOT w PKW byłby prawdziwą reklamą dla naszej formacji. Znamy się na robocie. Zawsze gotowi, zawsze blisko.

Zawodowy
czwartek, 4 czerwca 2020, 15:01

jak prowokacja to mierna... postaraj się bardziej

Ochotnik
piątek, 5 czerwca 2020, 10:27

Mierne to jest wojsko zawodowe idące służyć do WOT... bo w jednostce liniowej z takimi umiejętnościami to i 15 lat awansu nie dostanie. My ochotnicy musimy się patrzeć na tą amatorszczyznę... Nie WOT jest słaby a kadra szkoląca po turbo- kursach.

marian
czwartek, 4 czerwca 2020, 18:34

Dobrze, że nie napisał, że powinni ich wysłać do tłumienia zamieszek w USA ;)

Rezerwista
czwartek, 4 czerwca 2020, 00:11

A zdjęcia w artykule z innej imprezki , no młodym wciskają kit . I tak lepiej bo Maciarewicz w Krakowie robił kursy na szpiegów w 3 tygodnie . Moje zdanie że WOT to trochę nowsza grupa rekonstrukcyjno historyczna .

wert
czwartek, 4 czerwca 2020, 11:50

Nie da się tłumaczyć ignorantowi

czwartek, 4 czerwca 2020, 10:07

Coś dłuższego może zrobić zbyt dużą dziurę w życiorysie, co wyeliminuje potencjalnego szpiega ;)

1917
środa, 3 czerwca 2020, 19:21

Naprawdę wygląda to słabo.

Karol
środa, 3 czerwca 2020, 21:28

Why? Jakieś argumenty ?

Bombagenerał
środa, 3 czerwca 2020, 18:40

To jakaś kpina. Teraz wypada tylko trochę poczekać na kurs online na stopień generała OT.

bodek26
środa, 3 czerwca 2020, 21:15

Na kurs mogą się ubiegać osoby z wiedzą i za zgodą przełożonych . Na szkolenie decydują się Ci ,którzy już mają duże doświadczenie i chcą je poszerzać. Służbę w WOT pełnię trzy lata i mam taką opinię a nie inną. Czołem

11 batalion
czwartek, 4 czerwca 2020, 10:43

Tak jak na Sonde z 11 blp poszli ludzie. Sami najlepsi, czyli ci z tsw ktorzy codziennie mieli powolania i robili robote za zawodowych trepow po kancelariach, po różnych esach, ciagneli sluzby pdf, dyzurnych, biura przepustek itp itd. Tez jestem 3 rok w WOT.

4d 44
czwartek, 4 czerwca 2020, 10:03

wow! ty to mówisz na poważnie? "Na kurs mogą się ubiegać osoby z wiedzą i za zgodą przełożonych" nieprawda, tak jest tylko na piśmie, w rzeczywistości wszyscy, dowódca i tak to klepnie, bo musi wykazać że promuje żołnierzy "Na szkolenie decydują się Ci ,którzy już mają duże doświadczenie i chcą je poszerzać." kolejna nieprawda, decydują się ludzie często, bez żadnego doświadczenia i wiedzy, oraz często z przerostem ambicji, ludzie którzy nic nie wnoszą, są łatwi do zmanipulowania, a często jedyne co rozwijają w wojsku to pseudofala... do tego dochodzi chroniczna niezdolność dowódców do oceny swoich podwładnych, prowadząca do promowania niedojd...

Loo
środa, 3 czerwca 2020, 18:36

Prawie jak w zawodowym;)

kapsel
środa, 3 czerwca 2020, 22:07

ekhm... tam pisze "Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi..."

St.chor
czwartek, 4 czerwca 2020, 15:50

No tylko wiedza i doświadczenie inne.

marian
środa, 3 czerwca 2020, 21:55

Ale to kurs dla zawodowych! Przynajmniej tak piszą w artykule :"Uczestniczą w nim żołnierze zawodowi z Brygad Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu."

ja
środa, 3 czerwca 2020, 18:16

To teraz wystarczy kurs i juz ?? , no no nieźle !

B72
czwartek, 4 czerwca 2020, 02:45

Nie jeszcze trzeba czytac ze zrozumieniem. Wyraznie napisane dla zawodowych .

marian
środa, 3 czerwca 2020, 19:58

Tylko najpierw trzeba zostać plutonowym ;)

Marek
czwartek, 4 czerwca 2020, 05:08

Na zdjęciu jest taki plutonowy, spędził pare miesięcy jako kapral w NSR teraz 1,5 roku w WOT jako plutonowy i będzie sierżantem. Kto służył czy służy to wie ile lat zajomowało żeby dojść do tego stopnia. Drugi przykład policjanci którzy jako sierżanci przychodzą do WOT z przeniesionym stopniem a mają po 23, 24 lata życia a służby??

cycu
środa, 10 czerwca 2020, 19:03

I tu sie mylisz.Byli policjanci już emeryci wstąpując do WOT nie mają uwzględnionego stopnia z policji.Mam kolegę w policji miał stopień aspiranta a w wot ma tylko st.szer. po wojsku.

marian
czwartek, 4 czerwca 2020, 17:54

Przecież piszą, że to kurs dla zawodowych. A chyba większość zawodowych od chorążego w dół było kiedyś w NSR lub zasadniczej, więc po co te przytyki.

wert
czwartek, 4 czerwca 2020, 11:58

To na co czekasz? Ponoć też w WOT płacą lepiej niż w operacyjnych. Kukuła fachowca weźmie z pocałowaniem w rękę

Polish
środa, 3 czerwca 2020, 23:07

No właśnie

Schabowy
środa, 3 czerwca 2020, 16:30

Pytanie na sierżanta Proszę opisać 3 przyklday zastosowania urzadzen IOT w wojsku?

marian
środa, 3 czerwca 2020, 16:19

A ja już zapomniałem jak się ustawia częstotliwości na tej 3501 ;)

Paweł 87
środa, 3 czerwca 2020, 20:24

Bo łącznie jest ich w armi z 20 sztuk z czego 15 w centrach szkolenia

marian
czwartek, 4 czerwca 2020, 08:26

Domyślałem się, że może być tego defiladowe ilości, ale nie przypuszczałem, że to ilości "homeopatyczne" ;)

Majster
środa, 3 czerwca 2020, 19:42

Ale na sierżanta dalej się nadajesz tak długo jak rozróżniasz stopnie i potrafisz się przedstawić.

marian
czwartek, 4 czerwca 2020, 08:29

To by minie musieli trochę zdegradować, ale cieszę się, że w razie czego będę miał tak świetnie przeszkolonego sierżanta ;)

Polush man
środa, 3 czerwca 2020, 23:08

Mowisz o sobie ?

Tweets Defence24