Reklama

Siły zbrojne

Marsz Mamutów na pasach startowych w Republice Korei

„Mammoth Walk” (marsz mamutów) w bazie lotniczej Osan w Republice Korei
Fot. Aaron Edwards/US Air Force

W bazie lotniczej Osan w Republice Korei zorganizowano ćwiczenia pod kryptonimem „Mammoth Walk" (marsz mamutów). Ćwiczenia polegały na pokazie zdolności bojowej jednostek 7th Air Force (7. Armii Lotniczej) USAF – poinformowała baza Osan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Baza lotnicza Osan poinformowała w komunikacie, że 5 czerwca miał miejsce pokaz siły jednostek 51, jak i 8 Skrzydła Myśliwskiego oraz 5 Eskadry Rozpoznawczej z baz lotniczych Osan i Kunsan w trakcie której zaprezentowano wiele samolotów ustawiając je na pasie startowym. Wśród maszyn znalazły się F-16, A-10, U-2 i C-12, które na stale są rozmieszczone w Korei Południowej. W sumie w pokazie udziały 53 samoloty z obydwu wspominanych baz południowokoreańskich w tym dwa U-2 Dragon Ladys, trzy C-12 Hurony, 12 A-10 Thunderbolt II, i 36 F-16 Fighting Falcons. Samoloty zostały jak pisze The aviastionist wyposażone w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder i AIM-120 AMRAAM, powietrze-powierzchnia AGM-65 Maverick i przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM oraz bomby kierowane GBU-38, GBU-54, GBU-31(V)1 i GBU-31(V)3 JDAM. A niektóre samoloty F-16 nawet w zasobniki celownicze HARM, używane do naprowadzania AGM-88.

Czytaj też

„Mammoth Walk” (marsz mamutów) w bazie lotniczej Osan w Republice Korei
Fot. Aaron Edwards/US Air Force
A-10 i F-16 w czasie ćwiczeń „Mammoth Walk” (marsz mamutów) w bazie lotniczej Osan w Republice Korei
Fot. Aaron Edwards/US Air Force
F-16 w czasie „Mammoth Walk” (marsz mamutów) w bazie lotniczej Osan w Republice Korei
Fot. Aaron Edwards/US Air Force
A-10 i F-16 na ćwiczeniach „Mammoth Walk” (marsz mamutów) w bazie lotniczej Osan w Republice Korei
Fot. Aaron Edwards/US Air Force

Czytaj też

Ćwiczenie zostało zorganizowane pod kryptonimem „Mammoth Walk" (marsz mamutów – nazywane zwykle „Elephant Walk"). W komunikacie napisano, że ćwiczenie miało na celu zademonstrowanie zdolności szybkiej gotowość skrzydeł do reagowania. W komunikacie podkreślono także, że trening zdolności miał potwierdzić zaangażowanie USA w Republice Korei. Od 1 kwietnia 2023 samoloty z Kunsan są rozmieszczone w Osan, ponieważ pas startowy Kunsan jest zamknięty z powodu napraw do sierpnia.

Reklama

Komentarze