Reklama

Siły zbrojne

Mali: 16 zabitych żołnierzy w zasadzce dżihadystów

Fot. Master Sgt. Ken Bergmann/U.S. Air Force
Fot. Master Sgt. Ken Bergmann/U.S. Air Force

Co najmniej 16 malijskich żołnierzy zginęło, a 10 zostało rannych w ataku dżihadystów w centralnej części kraju — poinformowało w czwartek dowództwo armii Mali.

"Uzbrojony malijski konwój na trasie pomiędzy miasteczkami Koro i Bandiagara stał się celem ataku z użyciem ładunków wybuchowych i ostrzału" - oświadczyła malijska armia. Sztab przekazał również, że malijscy żołnierze "szybko zareagowali" i ruszyli w pościg za zamachowcami, zabijając 15 z nich i zdobywając ponad 20 motocykli.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Od tamtego czasu kraj zmaga się z regularnymi atakami uzbrojonych grup dżihadystycznych.

Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ, mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. Odrębną operację przywracania pokoju rozpoczęła też Francja. Pomimo zagranicznych interwencji przemoc dżihadystów, często mieszana z konfliktami społecznymi i bandytyzmem, nadal trwa, a od 2015 roku rozprzestrzeniła się także na środkowe Mali i sąsiednie kraje — Burkina Faso i Niger. 

image
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze