Reklama

Siły zbrojne

Łotwa zapowiada stworzenie "wojsk dronowych"

Autor. Szef MON Łotwy Andris Spruds/X

Kilka dni temu rząd łotewski poinformował, że planuje utworzenie „armii dronowej”. Na ten cel ma zostać przeznaczone aż 20 milionów euro.

Minister Obrony Łotwy Andris Sprūds, że już około siedmiu firm przeszło pierwsze testy i planowane są wstępne negocjacje w sprawie nabycia do 1000 dronów. Jak dodaje The Defense Post, około połowa z kwoty 20 milionów ma zostać przeznaczona na zakupy w firmach łotewskich, a reszta pokryje koszty utworzenia poligonu szkoleniowego w Selia.

Sprūds dodał, że szkolenia obejmą pilotów dronów na różnych szczeblach przemysłu obronnego – w Młodej Gwardii, Służbie Obrony Narodowej, Liceum Zawodowym im. płk. Oskara Kalpaka i Służbie Obrony Narodowej. Ma to być lekcja z wojny na Ukrainie, gdzie drony są cały czas obecne na polu walki oraz wynik doświadczeń wyniesionych z bycia członkiem koalicji na rzecz dronów dla Ukrainy.

Co ważne, szef łotewskiego MON zaznaczył, iż ten rok ma być przełomowym dla zdolności Łotwy pod kątem własnych możliwości w zakresie dronów.

„Najważniejsze jest to, dlaczego drony są potrzebne i dlaczego (będą to - przyp. red.) drony narodowe: jest to kwestia obrony narodowej w dłuższej perspektywie, abyśmy nie byli zależni od dostawców, ale promowali nasze zdolności bojowe i lokalny przemysł” - skomentował.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. Vixa

  Trochę odwrotnie, niż u nas... My ogłosiliśmy nasze wojska, ale nie kupimy im dronów!

 2. Wojtekus

  Male kraje zdaja sobie z tego sprawe ze drony sa tanim oraz skutecznym sposobem na pomnozenie mozliwosci obronnych. W tych krajach nie inwestuje sie w czolgi lub mysliwce. Tam mysli sie bardziej obronnie. W Polsce potrzeba dronow oraz srodkow ofensywnych takich jak pancerz, samoloty, rakiety oraz marynarka.

 3. Jack Luminous

  Na początek 7 firm i 1000 dronów. A w Polsce ile firm i ile dronów?

 4. xxyyy

  A u nas po dwóch latach jesteśmy totalnie uzaleznieni od dostawców zagranicznych i politycznej zgody na użycie kupionego przez Polskę sprzetu.

 5. ALBERTk

  Więc pomysł Kosiniaka o stworzeniu wojsk dronowych jest już kopiowany przez inne kraje.

 6. Monkey

  To jakby inaczej niż u nas. Drony FFV to dalej problem dla naszych wojskowych, że podam pierwszy z brzegu przykład.

Reklama