Reklama

Siły zbrojne

Łotewskie wozy bojowe w komplecie

Fot. Łotewskie Narodowe Siły Zbrojne
Fot. Łotewskie Narodowe Siły Zbrojne

Jak donoszą lokalne media, Łotewskie Narodowe Siły Zbrojne odebrały wszystkie zakupione w 2014 roku od Wielkiej Brytanii wielozadaniowe wozy bojowe z rodziny Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) - CVR(T). Obecnie łotewska armia oczekuje jeszcze na dostawy drugiej partii tych pojazdów zakupionych w 2019 roku.

Na mocy pierwszego kontraktu łotewskie ministerstwo obrony narodowej zakupiło 123 egzemplarze wozów z rodziny CVR(T) w ramach modernizacji technicznej armii za łączną kwotę 46,6 mln euro. Pierwsze z nich zostały dostarczone na Łotwę jesienią 2015 roku. Spośród zakupionych wówczas pojazdów 116 zostało poddanych modernizacji (polegającej m.in. na dozbrojeniu w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR) i remontom kapitalnym, po czym mają trafić do służby liniowej, a pozostałe 7 bez dodatkowych prac ma służyć do celów szkoleniowych.

W ramach drugiego kontraktu łotewską armię zasili partia kolejnych 82 egzemplarzy tych wozów, które również mają zostać poddane analogicznej modernizacji i remontom. Pierwszych 25 egzemplarzy miało już zostać dostarczonych na Łotwę. Jednostkowy koszt pozyskanego wozu wynosi ok. 13,22 tys. euro. Dodatkowo równolegle realizowane są zakupy broni i amunicji, a także budowa zaplecza szkoleniowego i serwisowego. Całkowity koszt pozyskania wszystkich wozów CVR(T) ma według łotewskiego resortu obrony wynieść łącznie 249,5 mln euro.

Obecnie British Army ma na swoim uzbrojeniu ok. 654 egzemplarze wozów z rodziny CVR(T), które są stopniowo wycofywane ze służby liniowej i zastępowane przez nową rodzinę wielozadaniowych wozów bojowych Ajax. Docelowo planowe jest pozyskanie 589 egzemplarzy Ajaxów w kilku różnych wersjach, które są i będą dostarczone od 2017 do 2024 roku i pozwolą na całkowite przezbrojenie pododdziałów brytyjskiej armii w nowy sprzęt.

Warto nadmienić, że w ostatnim czasie łotewskie ministerstwo obrony narodowej podpisało wraz ze swoim fińskim odpowiednikiem porozumienie z fińską spółką Partia Oy w sprawie rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania rodziny nowych kołowych wozów bojowych. Bazą do stworzenia nowej konstrukcji ma być najnowszy kołowy transporter opancerzony Patria 6 × 6. Wstępne plany zakładają zakończenie obecnej fazy do końca 2021 roku i ukończenie wtedy pierwszych prototypowych wozów. W kolejnych latach przewidziane jest potencjalne rozpoczęcie produkcji seryjnej na rzecz zainteresowanych odbiorców.

Patria 6 × 6 jest propozycją następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układu jezdnego i innych kluczowych elementów). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu, kosztów powstania i produkcji tych wozów. Zakup nowej rodziny kołowych wozów bojowych pozwoliłby na uzupełnienie wyżej wspomnianych gąsienicowych CVR(T) i znaczące zwiększenie zdolności bojowych łotewskiej armii.

image
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.