Reklama

Siły zbrojne

Łotewsko-litewskie strzelania przeciwlotnicze

 • Fot. Flickr/Callum Johnson/CC.3.0
  Fot. Flickr/Callum Johnson/CC.3.0

Łotewskie i litewskie siły powietrzne wykonały serię strzelań z nowej generacji przenośnych zestawów przeciwlotniczych RBS 70. Działania na poligonie w Šķēde to część ćwiczeń „Baltic Zenith 2016”.

Celem ćwiczenia „Baltic Zenith 2016” było zwiększenie poziomu wyszkolenia personelu obsługi przy zwalczaniu celów powietrznych z zestawów RBS 70 oraz RBS 70 NG. W strzelaniach uczestniczyło prawie 90 żołnierzy wojsk regularnych oraz gwardzistów narodowych (członków jednostek obrony terytorialnej), którym towarzyszyli wojskowi z Litwy.

Łotewsko-litewskie ćwiczenia w zwalczaniu celów powietrznych z wykorzystaniem systemów przeciwlotniczych odbywają się na poligonie Šķēde od 2002 roku. 

Zestaw RBS 70 wykorzystuje pociski ziemia-powietrze naprowadzane w wiązce laserowej. Najnowsza odmiana rakiet wprowadzona w ramach jednej z modyfikacji w pierwszej dekadzie obecnego wieku to BOLIDE, jest ona zdolna do zwalczania celów na odległościach do 8 km, i na pułapie do 5 km. Natomiast wyrzutnie RBS 70 NG dysponują oprócz możliwości użycia rakiet BOLIDE także nowym systemem celowniczym (optoelektronicznym), z układem automatycznego śledzenia celów, zmodyfikowanym systemem kierowania i naprowadzania czy np. możliwością rejestracji i późniejszego odtwarzania obrazu z systemu obserwacyjno-celowniczego.

Państwa bałtyckie zamierzają rozbudować obronę powietrzną, Litwa rozpoczęła negocjacje w sprawie pozyskania systemu NASAMS.

Czytaj więcej: Używane NASAMS dla Litwy. Ruszyły negocjacje z Norwegią

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Ojtech

  No to możemy zazdrościć mądrzejszym sąsiadom wyboru systemu OPL. RBS-70NG to najlepsze co może być przy tej cenie i tak niewielkich rozmiarach. smiertleni skuteczny i morderczy, bo jak trafi to zabije na 99%- każdy cel. Polska woli klepać ruskie klony przestarzałych Igieł bezużytecznych przeciwko bojowym samolotom i helikopterom. Sztuka się liczy

 2. Marek

  Sąsiedzi jak zwykle mądrzejsi od naszych "geniuszy" z IU/MON ładujących się z dziadowskim i horrendalnie drogim Patriotem w program Wisła, zamiast zając się intensywnie systemami otwartymi dla Narwi z efektorami o zasięgu do 70 km(np. izraelski Barak8). A Polska jak zwykle - od d...y strony, najgorzej i najdrożej jak tylko można

  1. vvv

   narew nie ma zasiegu 70km bo wtedy to jest wisla. narew ma 20 max 40km zasiegu i ma byc przeciw smiglowcom i samolotom a wisla zasieg 70km i przeciw samolotom oraz rakietom balistycznym. patriot to podstawa OPL i bez niego to mozemy sobie kupowac i kupowac a i tak bedziemy bezbronni wobrec rakiet pokroju toczka/iskander

Reklama