Siły zbrojne
Litwa kupi rakiety Patriot?
Premier Litwy Algirdas Butkevičius potwierdził, że Wilno rozważa zakup amerykańskiego systemu obrony powietrznej
Premier Litwy, Algirdas Butkevičius oświadczył - Nikt nie powstrzyma nas przed zakupem rakiet Patriot, jeżeli Ministerstwo Obrony i Wojsko zadecyduje, że ich potrzebujemy.
W wywiadzie dla radia informacyjnego Butkevičius potwierdził, że Litwa jest gotowa ponieść koszty finansowe zakupu nowego systemu rakiet ziemia-powietrze. Resort obrony północno-wschodnich sąsiadów Polski dysponuje środkami w wysokości 173 milionów euro.
Butkevičius zaprzeczył jednak, aby zapadły ostateczne decyzje w sprawie umieszczenia amerykańskiej baterii rakiet Patriot na Litwie. Tego typu działania, jego zdaniem, należy poddać dyskusji ze specjalistami ds. obrony z krajów partnerskich.
Eksperci cytowani przez litewskie media, podkreślą, że amerykańska broń, w tym rakiety Patriot, może zostać umieszczona na Litwie w ramach odpowiedzi na kryzys ukraiński.
(JSm)
EPP
Nie kupi, bo Ministerstwo Obrony i Wojsko Litwy dzisiaj ich tak bardzo nie potrzebuje.
Saladyn
"Siły zbrojne Niemiec zrezygnowały z zakupu systemu obrony przeciwrakietowej MEADS." Czyli ten pomysł można juz sobie tez podarować.
A_S
Myślę, że na Litwie gro obsługi tych wyrzutni będą stanowili Rosjanie. Nawet Litwini się nie zorientują jak pod miejscem dyslokacji rakiet wybudują całe miasteczko dla swojej V kolumny.
Czytelnik
Tak, system Patriot to nie jest rozwiązanie dla Polski, choćby z powodu braku uwzględnienia polskiego przemysłu w przyszłym projekcie, na poziomie takim jak planuje MON. Trzeba jednak pamiętać, że wybór ten jest wyborem w dużej mierze politycznym. Rząd polski slusznie pokazuje Francuzom, że jak dalej będą wspierać militarnie Rosję Mistralami, to my możemy zrewidować nasze plany i system MBDA/PHO przestanie być faworytem. Nie oznacza to, że wybierzemy Patrioty - najgorsze z proponowanych rozwiązań. Według mnie przetarg rozstrzygnie się między Francuzami, a Izraelem. Reszta nie ma większych szans.
MarcinK
I my musimy postarac sie o OPL i to jak najszybciej . patrioty sa dobre ale moga byc niewystarczajace . Njlepszym rozwiazaniem bylo by MEADS
z prawej flanki
najlepszym rozwiazaniem jest kompleksowe podejście do stworzenia obrony przeciwpowietrznej z prawdziwego zdarzenia a nie wybiórcze zakupy poszczególnych systemów ogniowych o najlepszych nawet charakterystykach.
trochę_faktów
Patriot PAC2 w najnowszej odsłonie GEM-T to system rakietowy o naprowadzaniu radiokomendowym (ah, te lata 80-te :)). Ma się to nijak do zwalczania nowoczesnych rakiet balistycznych (w tym 'strasznego' Iskandera). Dodatkowo, wymagany w tym zestawie radar sektorowy stwarza problem przy zwalczaniu manewrujących pocisków rakietowych typu Cruise. No chyba, że od razu są 4 radary na kawałek Baterii. System Konsorcjum MEADS wymaga dokończenia. Amerykanie wycofali się z tego projektu, Niemcy wycofali się z tego projektu. A rakieta PAC3-MSE jest naprawdę fajnym pociskiem... krótkiego zasięgu dla celów nie-TBM.
trochę_faktów
Tarcza Polski ŚREDNI zasięg: Jako, że lobbing i dezinformacja, bynajmniej nie ze strony "europejskiej" jest zatrważająco silna, warto przypomnieć: GŁÓWNYM założenie programu jest DUŻY transfer technologii rakietowej w celu dźwignięcia Polskiego Przemysłu Obronnego w zakresie zdolności do konstruowania i produkcji NOWOCZESNYCH rakiet średniego zasięgu. Aby to osiągnąć nie można zgodzić się na zakup "czarnej skrzynki" i/lub ewentualnej produkcji NIEWIELE znaczących elementów. W założeniach jest to PRZECIWIEŃSTWO programu F-16, który walnie przyczynił się do anulowania Polskiego Przemysłu Lotniczego. Szczegóły oferty Polskiego Przemysłu Obronnego w raz z podwykonawcami MBDA i Thales - to już może pod zakończeniu II Dialogu Technicznego. Generalnie, z punktu widzenia jakichkolwiek porównań względem 'innych' - w głowie się nie mieści, że promowane są opcje, które praktycznie z miejsca anulują ponad połowę przemysłu a zwalczana ta, która może go bardzo wzmocnić.
Marcin
Niech lepiej znajdą środki, na samoloty, bo póki co pasożytują m.in. na nas.
okapoka
Ciekawe z czego maja znaleźć te środki, skoro ich budżet wojskowy to 230mln$ a koszt jednego gołego F-16 ~40mln$, a gdzie pakiet uzbrojenia i wyszkolenie? dodaj drugie 40 za sztukę.
ARCHIMEDES
30 letnie patrioty dla każdego
okapoka
Tak samo mógłbym powiedzieć 40 letnie F-16. Pierdzielisz jak potłuczony. Litwini kupią z jedną baterie MIM-104F (16 rakiet) i będą się z nas śmiać.
Czytelnik
W takim razie warto Litwie zaproponować udział w naszym projekcie. Patrioty to przeżytek, mały zasięg i zero udziału przemysłu własnego
Pleban
Dlaczego nie można Stworzyć wraz z Litwą,łotwą,Estonią,Czechami wspólnej obrony przeciwlotniczej i przeciw rakietowej??
KajaK
Własnej, czy kupionej z zachodu ? Na własną niema szans, Litwo, Łotwa i Estonia wiele do projektu nie wniosą Czechy niewiele więcej. Na zachodnią jest szansa, ale Łotwa i Estonia nie mają funduszy na taki zakup. W tej sprawie lepiej liczmy na siebie.
Alk
Bo nam by się to nie opłacało z racji konieczności poniesienia największych wydatków, w wyniku których mielibyśmy najmniejszy odsetek bronionej nimi powierzchni ... :(
Maczer
Bo MON i MSZ peka z dumy i sarmackosci nie widzac w bylych demoludach partnerow, a upierdliwe kurdupelki konkurujace z nami w zebraniu o okruszki od UE i USA...
alibaba
Ciekawe, co premierowi obiecali jankesi by rozpowszechniał takie bajki..-)
kadabra
na jakiej podstawie uwazasz ze to bajki? czyzby to tylko twoje wlasne niczym niepoparte zdanie czy masz jakies argumenty? bedzie kupa smiechu jak litwa kupi patrioty a my bedziemy nadal bez obrony przeciwlotniczej . Bedziesz jednym z pierwszych krzykaczy ktorzy beda podawac litwe za przykład a teraz uwazasz ze to bajki
he he
obiecali ze nie pokarza kwitow
Stefan Batory
Śmiech na sali. Litwa państwo wielkości woj mazowieckiego kupuje patrioty s pl co?