Reklama

Siły zbrojne

Lipcowe Lotnictwo już w sprzedaży

…a w nim m.in. monografia jednego z najmniej znanych współczesnych myśliwców świata JF-17 Thunder, relacja z tegorocznej wystawy lotniczej Air Fair i ILA Berlin Air Show, perspektywy polskiego przeciwlotniczego pocisku kierowanego krótkiego zasięgu Błyskawica i opis działań bojowych bułgarskiego lotnictwa wojskowego w czasie II wojny światowej.

Pakistański myśliwiec JF-17 powstał w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w Chinach jako następca coraz szybciej starzejących się myśliwców J-7. Od czasu rozpoczęcia projektowania do jego zakończenia wiele się jednak zmieniło w Państwie Środka i pojawiły się bardziej zaawansowane konstrukcje, m.in. J-10. Maszyna nadal miała jednak przed sobą przyszłość jako tani lekki myśliwiec i z powodzeniem została zaproponowana Pakistanowi. Z czasem, po dopracowaniu chińskiego silnika, może stać się światowym hitem. Jakie są perspektywy JF17 – o tym w monografii Rogiera Westerhuisa.

Tegoroczna wystawa Air Fair zbiegła się z oddaniem do służby w polskich Siłach Powietrznych pierwszego zmodernizowanego samolotu szkolno-bojowego MiG-29UB. Kto ponadto prezentował się w Bydgoszczy i jakie nowinki można było tam zobaczyć? – o tym w relacji Łukasza Pacholskiego.

Lotnicze targi ILA Berlin rywalizują o miano największej wystawy lotniczej z francuskim Le Breuget i angielskim Farnborough, jednak jak do tej pory Niemcom nie udało się dorównać swoim rywalom. Jak było w tym roku, kto był wielkim nieobecnym, a kto zdominował pokazy? O tym w relacji Pawła Bondaryka i Miłosza Rusieckiego.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku podjęto w Polsce decyzję o samodzielnym stworzeniu ręcznego przeciwlotniczego pocisku kierowanego bardzo krótkiego zasięgu Grom, który okazał się konstrukcją udaną i odniósł kilka sukcesów eksportowych. W tej chwili prowadzone są prace nad zrobieniem kolejnego kroku – stworzeniem własnego pocisku przeciwlotniczego krótkiego zasięgu – Błyskawica. Czy to przedsięwzięcie ma sens i jakie miejsce pocisk Błyskawica może ewentualnie zająć w projektowanym systemie obrony powietrznej kraju – o tym w artykule Macieja Szopy.

Lotnictwo było jedynym komponentem Sił Zbrojnych Bułgarii biorącym udział w regularnych działaniach bojowych w czasie II wojny światowej. Dzieje tej formacji, wyposażonej m.in. w samoloty polskiej konstrukcji, a także historia bułgarskiego przemysłu lotniczego, to zagadnienia omówione w artykule Szymona Tetery.

Reklama

Komentarze

    Reklama