Reklama

Siły zbrojne

Kościuszkowcy na Abramsach [WIDEO]

Abrams Pl Strzela
Polski czołg Abrams podczas ćwiczebnego strzelania
Autor. St. Szer. Sławomir Kozioł/18DywZmech

Pierwsze załogi 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zakończyły na czołgach M1A2 SEPv3 Abrams kurs „Operators New Equipment Training” (OPNET), który zakończył się ostrymi strzelaniami. Zapewnia on podstawowe umiejętności wszystkim członkom załogi. Szkolenie prowadzone przez amerykańskich instruktorów w ramach tzw. Akademii Abrams odbywało się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Reklama

Celem szkolenia OPNET jest zapoznanie załóg ze wszystkimi zadaniami jakie realizowane są w toku eksploatacji czołgu Abrams przez ładowniczego, dowódcę, działonowego i kierowcę. W toku tych działań przeprowadzono całościowy program obejmujący zarówno zadania poszczególnych członków załogi, jak też zgranie ich współpracy oraz współdziałanie załóg. Kurs ukończyło 11 załóg, czyli 44 czołgistów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, wchodzącej w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej. Równolegle kurs Field Maintenance New Equipment Training (FMNET) dotyczący obsługi czołgów Abrams przechodzą mechanicy z tej samej jednostki.

Reklama
Reklama

Do tych szkoleń wykorzystane są czołgi w wersji M1A2 SEPv2 przekazane czasowo Polsce przez US Army Europe a prowadzeniem kursów FMNET i OPNET zajmują się amerykańscy instruktorzy. Proces szkolenia do końca roku powinno przejść łącznie ponad 250 oficerów, podoficerów i żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, która jest pierwszą jednostką Wojska Polskiego wyposażoną w czołgi Abrams.  

Czytaj też

Polska pozyska 116 używanych czołgów M1A1 Abrams pochodzących z zapasów sił zbrojnych USA oraz zakupiła kolejnych 250 wozów w wersji M1A2 SEPv3, czyli najnowszej stosowanej obecnie przez US Army. Kursy prowadzone w ramach Akademii Abrams mają przygotować załogi na szybkie wdrożenie do służby nowego sprzętu i przyspieszyć osiągnięcie przez uzbrojone w niego pododdziały gotowości operacyjnej.

Reklama

Komentarze (6)

 1. andys

  Moze ktos mi powie , jak to sie stało, że mamy 1WBP im . T.Kosciuszki a nie Brygade im Bohaterów Westerplatte. Próbowałem wyjasnic te sprawe w Internecie, nie udało mi sie. Przypominam sobie, że byla/jest Dywizja/Brygada Zmechanizowana im. Tadeusza Kosciuszki. Gdzie jest jednostka im Bohaterów Westerplatte?

  1. hermanaryk

   W 1946 przeformowana w 1. Warszawski Pułk Czołgów im. Bohaterów Westerplatte, ten w 1989 przeformowany w 100. Pułk Zmechanizowany im. Bohaterów Westerplatte, ten zaś w 1995 w 14. Brygadę Zmechanizowaną im. Bohaterów Westerplatte. W 2000 14. Brygada została rozformowana i na tym koniec. Wszystko to jest w Wikipedii. Notabene przez litość o tej brygadzie lepiej zapomnieć.

  2. andys

   Czyli o Bohaterach Westerplatte współczesne wojsko polskie zapomniało?

  3. andys

   "1. Warszawska Brygada Pancerna imienia generała Tadeusza Kościuszki" Coś mi tu zgrzyta ! Nie powinno byc - Naczelnik Insurekcji Tadeusz Kościuszko ? Generałów bylo wielu w naszej historii, i teraz mamy ich ponad 100 , a Naczelnik Insurekcji był jeden.

 2. Filemon19

  Podsumowując 10 pierwszych czołgów od US marine corp przetestowało pływanie po jeziorze Jeszcze żaden nie zatonął Chodzą po tafli

 3. wojar

  Ponawiam pytanie SEPv3 czy SEPv2, bo w nagłówku i w treści podajecie dwie inne konfiguracje, albo nie wiecie albo nie wiecie....

  1. gresw

   W artykule jest mowa o trzech różnych wersjach: szkolą się na czasowo udostępnionych M1A2 SEPv2, w ramach pierwszej umowy kupiono 250 wozów w wersji M1A2 SEPv3 w ramach zamiany za przekazane T 72 kupimy 116 używanych M1A1 SA

  2. M1 Klekot sep v 4

   Sep v 2. Nowych jeszcze przecież u nas nie ma.

  3. gregoz68

   Podajecie?

 4. wojar

  Pierwsze załogi 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zakończyły na czołgach M1A2 SEPv3 Abrams kurs „Operators New Equipment Training" (OPNET), który zakończył się ostrymi strzelaniami. Zapewnia on podstawowe umiejętności wszystkim członkom załogi. Szkolenie prowadzone przez amerykańskich instruktorów w ramach tzw. Akademii Abrams odbywało się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

 5. wojar

  To SEPv3 czy SEPv2?

 6. Szwejk85/87

  No i nareszcie ! Teraz biegusiem na poligon i zgrywać pluton, kompanię itd. Nawet aktualnie dostępne wersja abramsa jest zabójcza dla nie mających anałoga orkowych tanków ! No i panowie logistycy !!!! Do roboty !!! Magazyny części zamiennych mają być po dach pełne !! Żeby nie było bsuwy jak z leosiami !!!

Reklama