Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa zamawia kolejne zmodernizowane K55A1

Fot. Hanwha Defense
Fot. Hanwha Defense

Południowokoreański koncern Hanwha Defense zawarł kontrakt na dostawy kolejnej już, piątej partii nieznanej liczby zmodernizowanych haubic samobieżnych K55A1 z rządową agencją do spraw zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) za kwotę ok. 118 mln USD z terminem dostawy do 30 października 2022 roku.

Południowokoreańskie armatohaubice K55 to lokalne warianty amerykańskiego M109 Paladin, początkowo oparte na wersji M109A2 z dostosowaniem do regionalnych wymagań przez koncern Samsung Techwin (obecnie Hanwha Defense). Łącznie od lat 80. południowokoreańskie wojska lądowe otrzymały 1040 egzemplarzy K55A1, które stanowią ich podstawowy typ armatohaubicy samobieżnej. Obecnie są modernizowane do standardu K55A1 z wykorzystaniem elementów zaczerpniętych z konstrukcji K9 Thunder.

K55A1 w ramach modernizacji mającej na celu podniesie zdolności bojowych, został wyposażony w nowoczesny cyfrowy system kierowania ognia, komputer balistyczny, wielofunkcyjny wyświetlacz dowódcy z bezprzewodowym łączem danych, system ochrony przed bronią masowego rażenia, zautomatyzowany system przeciwpożarowy, a także zmodyfikowany, półautomatyczny system ładowania amunicji, który pozwala na współpracę z gąsienicowym wozem amunicyjnym K56.

K55A1 jest uzbrojony w haubicę M126 kal. 155 mm o długości 30 kalibrów, która pozwala mu prowadzić skuteczny ogień klasyczną amunicją na odległość do 24 kilometrów z szybkostrzelnością 4 pocisków na minutę przy zapasie 36 naboi. Załoga składa się z sześciu żołnierzy. Jego masa całkowita wynosi 25 ton, a prędkość maksymalna 56 km/h przy zasięgu 360 kilometrów.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Załamany

  1040 egzemplarzy..i tyle w temacie..zabieramy zabawki..rozwiążmy armie..ogłośmy neutralność i przestańmy myśleć o suwerenności..1040..A my co posiadamy po 30 latach wolności?

  1. Coddybancks20

   Gdyby tę wolność mieli byśmy cały czas to może byśmy byli daleko! Ale przez pewien długi czas byliśmy rozmotowywani na oczach Europy i Świata ,sprzedawano za 1 zł. wszystko co się dało i wojsko najbardziej !!! Teraz trzeba to odbudowywać mimo rzucani kłód pod nogi !!!

  2. artilleryman

   Do tego należałoby dodać jeszcze docelową liczbę 1136 armatohaubic K9 oraz 179 wozów amunicyjnych K10, które armia południowokoreańska ma otrzymać od Hanwha Techwin.

  3. PRS

   Czytaj ze zrozumieniem. 1040 szt. egz. zostało WYPRODUKOWANE co nie oznacza, że po prawie 40 latach taka liczba jest w czynnej służbie...

 2. rED

  24 km.... A ile ma tej "beznadziejny", pozbawiony nowoczesnej amunicji KRAB

  1. Micg

   Makaymalny zasieg Kraba to 40 km. 6 strzalow na minute, a Koreanski 4 strzaly. Wiec Krab jest lepszy.

  2. artilleryman

   @Micg Bredzisz. Krab klasyczną amunicją OF jest w stanie strzelić do 32 km natomiast do 40 km jest w stanie strzelić amunicją z gazogeneratorem. Poza tym porównywanie z sobą tych jak że rożnych konstrukcji (różnica choćby w długości luf) jest totalnym nieporozumieniem i trąca amatorką.

 3. PATRYJOTA

  CIEKAWE CZY LEPRZY OD NASZEJ ARMATO HALBICY CZY NIE

Reklama