Siły zbrojne

Korea Południowa zamawia kolejne zmodernizowane K55A1

Fot. Hanwha Defense
Fot. Hanwha Defense

Południowokoreański koncern Hanwha Defense zawarł kontrakt na dostawy kolejnej już, piątej partii nieznanej liczby zmodernizowanych haubic samobieżnych K55A1 z rządową agencją do spraw zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) za kwotę ok. 118 mln USD z terminem dostawy do 30 października 2022 roku.

Południowokoreańskie armatohaubice K55 to lokalne warianty amerykańskiego M109 Paladin, początkowo oparte na wersji M109A2 z dostosowaniem do regionalnych wymagań przez koncern Samsung Techwin (obecnie Hanwha Defense). Łącznie od lat 80. południowokoreańskie wojska lądowe otrzymały 1040 egzemplarzy K55A1, które stanowią ich podstawowy typ armatohaubicy samobieżnej. Obecnie są modernizowane do standardu K55A1 z wykorzystaniem elementów zaczerpniętych z konstrukcji K9 Thunder.

K55A1 w ramach modernizacji mającej na celu podniesie zdolności bojowych, został wyposażony w nowoczesny cyfrowy system kierowania ognia, komputer balistyczny, wielofunkcyjny wyświetlacz dowódcy z bezprzewodowym łączem danych, system ochrony przed bronią masowego rażenia, zautomatyzowany system przeciwpożarowy, a także zmodyfikowany, półautomatyczny system ładowania amunicji, który pozwala na współpracę z gąsienicowym wozem amunicyjnym K56.

K55A1 jest uzbrojony w haubicę M126 kal. 155 mm o długości 30 kalibrów, która pozwala mu prowadzić skuteczny ogień klasyczną amunicją na odległość do 24 kilometrów z szybkostrzelnością 4 pocisków na minutę przy zapasie 36 naboi. Załoga składa się z sześciu żołnierzy. Jego masa całkowita wynosi 25 ton, a prędkość maksymalna 56 km/h przy zasięgu 360 kilometrów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.