Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa szuka pokładowych śmigłowców bojowych

Śmigłowiec MH-60S US Navy lądujący na koreańskim okręcie desantowym "Dokdo", fot. US Navy
Śmigłowiec MH-60S US Navy lądujący na koreańskim okręcie desantowym "Dokdo", fot. US Navy

Południowokoreańska agencja ds. zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) wybrała pięć konstrukcji, które będą walczyć w przetargu na 24 pokładowe śmigłowce bojowe dla lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej. 

Wytypowane przez Koreańczyków wiropłaty prezentują bardzo zróżnicowane zdolności. Na liście są więc zarówno lekkie i ciężkie wyspecjalizowane śmigłowce szturmowe: TAI T129 ATAK, Bell AH-1Z Viper, Boeing AH-64E Apache Guardian, jak i uzbrojone maszyny wielozadaniowe Lockheed Martin S-70i Black Hawk i KAI MUH-1 Surion. 

Plany zakładają pozyskanie 24 wiropłatów, które pozwolą na sformowanie po 2021 roku pierwszego batalionu śmigłowców bojowych w ramach lotnictwa Korpusu Piechoty Morskiej Republiki Korei. 

Jednym z podstawowych wymagań stawianych przed nowymi maszynami jest możliwość operowania z pokładów okrętów. Korea Południowa w ostatnich latach bardzo mocno rozwija swoje możliwości w tym zakresie. W 2007 roku do służby wszedł pierwszy okręt desantowy typu Dokdo wyposażony w duży pokład lotniczy o długości 199 metrów. Kolejna jednostka z tej serii ROKS Marado ma być natomiast gotowa w 2020 roku.

Władze w Seulu oprócz wyposażenia okrętów w nowe śmigłowce rozważają także ich modernizację, która mogłaby pozwolić na eksploatację z ich pokładów samolotów STOVL F-35B Lightning II. Pozwoliłoby to na zmianę jednostek w pełnoprawne lotniskowce. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. mati

    wezmą pewnie Vipery.

  2. wodecki

    Oby tylko S-70i nie wybrali bo chłopaki w Mielcu nie obrobią tylu zleceń naraz. Najpierw policja teraz jeszcze Korea...

  3. ciekawy

    Naprawdę Koreańczycy rozważają 'uzbrojone maszyny wielozadaniowe Lockheed Martin S-70i Black Hawk'?

Reklama