Reklama

Siły zbrojne

Kolejny syryjski Mi-17 zestrzelony w prowincji Idlib

Zdjęcie poglądowe. Fot. Staff Sgt. Todd Pouliot/U.S. Army
Zdjęcie poglądowe. Fot. Staff Sgt. Todd Pouliot/U.S. Army

Wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci zestrzelili helikopter rządowy w północno-zachodniej prowincji Syrii, Idlibie — poinformowała w piątek turecka agencja Anatolia. W Idlibie od grudnia trwa ofensywa wojsk popieranego przez Rosję prezydenta Baszara al-Asada.

Syryjski śmigłowiec wielozadaniowy Mi-17 został zaatakowany, gdy przelatywał nad linią frontu, a po opuszczeniu Aleppo, które jest kontrolowane przez rząd syryjski. AFP podała, powołując się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, że dwóch pilotów zginęło na miejscu, a maszyna została strącona przez turecką armię. Źródło spośród rebeliantów i naoczni świadkowie przekazali agencji Reutera, że rosyjskie odrzutowce atakowały w piątek obszary wiejskie na zachód od Aleppo, ale zawróciły do miasta po zestrzeleniu helikoptera.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdziło w piątek, że Turcja od początku lutego rozmieściła w Idlibie około 6,5 tys. żołnierzy w celu wzmocnienia istniejących jednostek w północno-zachodniej Syrii, a także około 1,9 tys. pojazdów wojskowych. Turcja wysłała kolejne oddziały do Idlibu w celu powstrzymania ofensywy syryjskich wojsk rządowych wspieranych przez Rosję. Prowincja ta jest ostatnim bastionem rebeliantów w Syrii.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł 5 lutego władze syryjskie, by do końca lutego wycofały swoje oddziały za linię tureckich posterunków obserwacyjnych. Rebelianci zestrzelili we wtorek inny syryjski Mi-17 w pobliżu miejscowości Al-Najrab w Idlibie w wyniku czego maszyna uległa zniszczeniu, a cała załoga zginęła na miejscu.

Materiały wideo dostępne w mediach społecznościowych, które udokumentowały oba zestrzelania, wskazują na użycie przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Wykorzystanie tego typu uzbrojenia wskazuje natomiast na bezpośrednie działania tureckiej armii lub uzbrojenie w te systemy protureckich rebeliantów w Syrii.

PAP/MZ

Komentarze (15)

 1. gosc

  usmani i turcja dozbrajaja issis.

 2. Analityk inż. MAZUR

  Śmigłowce na polu walki mają krótką żywotność, a Mi 17 nie jest przystosowany do nowego pola walki, Rosja modernizuje Mi 28. W latach 1991 był w WSK opracowany system, wiem bo sam go opracowywałem jako Kierownik AGS3, to HSPŻ, RSC, MAST 48 bar, cały zespół napędowy. I to ratowało życie załogi gdyż nie dawało się zniszczyć napędu. Temat zablokowano w RP, a do dziś te systemy mają śmigłowce ofensywne USA i tylko AH 64A i Boeing. Więc co kupować, jak taki Mi 17 jest jak wszystkie inne oprócz podanych USA.

  1. Gnom

   Nie ma śmigłowców odpornych na wszystko, a przekładnia o dużej odporności na brak oleju to tylko jeden z elementów konstrukcyjnego przetrwania śmigła. Do tego dochodzą rozwiązania systemowe, wyposażenie specjalne itd. Na rgrure czy ppk nie jest odporne nic. A superodporny AH-64 spadał i w Iraku i afganistanie i w Jemenie (i sam z siebie na Bałkanach).

 3. tagore

  Ciekawe kiedy część tych rakiet znajdzie się na zachodzie Europy?

  1. Davien

   Ale wiesz ze przemycic Igłę czy inna Strzałę-2 nie jest łatwo.

  2. Gnom

   A pewien jesteś , ze już ich tu nie i nie czekają na sygnał? W Libii zaginęło co najmniej 2-3 tys. zestawów plot, ppk nikt nie liczył.

  3. Gnom

   Nie dla mafii, które dziennie przemycają po kilkaset do kilku tysięcy ludzi do Europy. To tylko kwestia saudyjskich srodków.

 4. ito

  Mnóstwo zachodnich (via Turcja albo bezpośrednio z USA) MANPADS ów znalazło się w rękach islamistów. Podobnie mnóstwo PPKów. Ciekawe kiedy wyemigrują do Europy. Ale wtedy będzie kompletna kicha- kto upilnuje okolic portów lotniczych? Wystarczy JEDEN człowiek i JEDNA rakieta żeby mieć gnój jak w Lockerbie. Wystarczy JEDEN człowiek i JEDNA rakieta żeby nie był bezpieczny żaden ważny polityk- obszaru 2,5 km w krąg nikt nie upilnuje. Czegoś, co dziurawi 600 mm RHA żaden cywilny pojazd nie wytrzyma.

  1. Davien

   Ito, co jak co ale MANPADS to sa głównei rosyjskie a nie zachodnie, podobnie ppk jakie ma al Nusra to głównie Kornet-M które produkuje jeden kraj. Wiec jak widac jak co to nie USA ale Rosja bedzie temu winna bo to ich uzbrojenie.

  2. Baju, baju, baj. Juz bys przestał sie osmieszać. Dane dotyczące odpaleń ppk wyraxnie pokazuja jakich pocisków najwięcej dostali wszelkiej maści islamscy bojówkarze.

 5. Wania

  Turcja już wie, ze zawieszenie broni podpisane z Rosją ma wartość kartki papieru na ktorym zostalo sporzadzone. Dla Rosji to norma.

  1. asad

   Nawet mniejsze niż wartość kartki.

 6. Dlatego nie warto inwestowac w drogie śmigłowce

  dlatego nie warto inwestować wielkich pieniędzy w śmigłowce nie powinniśmy rezygnować ze śmigłowców ale kumulowanie większych pieniędzy w śmigłowce też nie jest rozsądnym zamiast rozważać nad krukiem i kupnem zupełnie nowych smigłowców w pierwszej kolejności dozbrojmy/przezbrojmy to co posiadamy a czego nie trzeba kupować bo już jest czyli nasze Sokoły zmdernizujmy w oparciu o propozycje pokazana na targach MSPO 2019 dając Sokołowi możliwości przeciwpancerne - z czasem można rozważyć kupno zupełnie nowej konstrukcji kalkulując koszt efekt a żeby koszt był dla kraju jak najniższy powinna na programie Kruk zarobic i nasza gospodarka czyli program kruk powinien przyczynić się do wzrostu siły naszej gospodarki jak i zdolności naszej armi ----- czyli produkcja w kraju np AW 249 w państwowych zakładach nie prywatnych jesli nie AW to jakaś inna konstrukcja

  1. Wiktor

   w państwowych zakładach nie prywatnych - ja nie chcę żeby moje podatki były marnowane

  2. Ślązak

   Wreszcie ktoś kto potrafi liczyć Sokół z awioniką Głuszca i ppk to najlepszy pomysł dla budżetu gospodarki i wojska

  3. Pim

   Sokołowi do takich celów brakuje mocy. By miał sens musisz zmodernizować (czytaj: zaprojektować od nowa) cały napęd: silniki, przekładnię, wirniki. Sokół jest własnością Leonadro: znajdź mi uzasadnienie dla prywatnego koncernu, by modernizować starą konstrukcję, mając w swoim portfolio konstrukcję tej klasy ale o generecj nowocześniejsze? Ja rozumiem, że firmy "narodowe" stać na reanimowanie staroci w imię "wyższych" celów, w kompletnym oderwaniu od sensu ekonomicznego, nakładów, stóp zwrotu itp... Zobaczymy jaki to da efekt za 5-7 lat? Ja zakładam powtórkę z lat 90-tych.

 7. Ghjj

  W konflikcie ukrainskim smiglowce i samoloty nie lataly ze wzgledu na silna opl. Podobnie czolgi byly niszczone przez artylerie dalekiego zasiegu.

 8. Bonifacy

  W przypadku śmigłowców szturmowych trzeba patrzeć na relację koszt-efekt. Koszt jest duży, a efekt mały. Współcześnie to rodzaj broni jak kawaleria podczas II WŚ. Naturalnym następcą śmigłowców szturmowych są drony i idźmy tą drogą. Szkoda życia pilotów na samobójcze misje.

 9. meRC

  A Huti zeztrzelili saudyjskiego Tornado

 10. Ślązak

  Rozpentana bezmyślnie przez zachód i niektóre państwa Zatoki Perskiej wojna w Syrii zbliża się do końca chociaż jeszcze nie jeden śmigłowiec i nie jeden żołnierz syryjski zginie.

  1. Aha

   Niestety! Kazdy mial/ma w tym ineres: USA, Izrael, saudowie i sp-ka, terrorysci(wymienione kraje ich zbroja i finansuja), zeby zniszczyc Syrie(najbardziej laicki i cywilizowany kraj muzulmanski na swiecie!) a potem Iran, przy okazji dokopac/pokazac Rosji gdzie raki zimuja(bo to sojusznicy Rosji), ale Putin wszystkich zalatwil i razem z Chinami pokiwal palcem a potem wyslal wojsko. Teraz USA toleruje poczynania turcji, bo jeszcze na jakas szanse na ziszczenie planow liczy.

  2. Davien

   Panie Aha, jak na razie to terrorystów zbroi i finansuje Rosja, Iran i najprawdopodobniej Turcja wiec jak widac znowu całkowicie nie masz racji. A Putin to sobie moze pokiwać palcem Asadowi ale nie Erdoganowi czy USA.

  3. ale odlot

   Kiedy ty przestaniesz bezczelnie kłamać? USA zbroiły terrorystów syryjskich przez całe lata. A tak na marginesie: Putina Trampek boi się tak samo jak sułtanik Erdogan.

 11. Naczelny informator WP

  Erdogan chyba dalej śni o odbudowie imperium Osmańskiego, ale może zmusi tym samym Rosjan do zintensyfikowanego wysiłku zbrojnego, przez co Rosjanie odpuszczą w temacie Ukrainy.

  1. Are

   Erdogan idzie w ślady Putina, to jest ekonomiczne kłopoty w swym kraju stara się przesłonić przekazem, że Turcja jest znaczącym graczem geopolitycznym i rozstawia innych w regionie. Stąd te najazdy na syryjskich Kurdów czy ingerencja w Libii. Inna rzecz, że w porównaniu z Putinem robi to dosyć nieudolnie, tj. mało skutecznie (nie licząc Afrinu, gdzie turecka przewaga była miażdżąca).

 12. Stary Grzyb

  Powoli rodzi się pytanie, czy wycofanie przez prezydenta Trumpa amerykańskich żołnierzy z nieużytecznej części płn. Syrii (obszary roponośne na tym terenie Amerykanie trzymają twardą ręką) nie było czasem głęboko przemyślanym posunięciem strategicznym, mającym na celu bezpośrednie skonfliktowanie Rosji, Turcji i Syrii. W sensie formalnym Turcja jest na terenie Syrii agresorem (niezależnie od bandyckiego charakteru reżimu Assada), co wyłącza automatyzm zastosowania artykułu 5 traktatu NATO, a kilka pieczeni piecze się na jednym ogniu. Po pierwsze, Amerykanie nie uczestniczą w walkach z ich punktu widzenia "o pietruszkę". Po drugie, Rosja ma nagle do wyboru same złe rozwiązania: jak stanie z boku i tym samym pozwoli Turcji pogonić Assada z Idlibu, to traci twarz i pcha Damaszek w ręce Iranu, jak poprze Assada przeciw Turcji to ma przechlapane w Ankarze (jeśli zginie więcej Turków, to rosyjsko-turecka "wiosna" rozwieje się jako sen złoty, a system S-400 może trafić na dokładne badania do USA, nie wspominając o tym, że Turcy już pokazali, że potrafią zestrzeliwać rosyjskie samoloty), jeśli spróbuje balansować na dyszlu między stronami to naturalną rzeczy koleją wyląduje na tym dyszlu okrakiem, w skrajnym przypadku fundując sobie nowy Afganistan. Po trzecie, Turcja zaczyna się właśnie dowiadywać, co oznacza "współpraca" z Rosją, i jakie ma "zalety" na tle współpracy z USA, a to przecież dopiero skromne początki. I wszystko to dzięki drobnemu przemieszczeniu niedużej grupy żołnierzy US Army ...

  1. asdfg

   Możesz rozwinąć: "bandycki reżim Assada"? Bardzo jestem ciekaw, tylko daruj sobie "chemiczne ataki" bo to zostało obalone tysiąc pińcsyt razy.

  2. Davien

   Nic nie zostało obalone, ba nawet Rosja raz nieswiadomie potwierdziłą że Asad dokonał ataku chemicznego.

  3. Realista

   Pełna racja, Assad jaki był, taki był,ale nie pozwalał skrajnym fanatykom islamskim wpływać na relacje społeczne w kraju, za jego czasów chrześcijanie nie byli mordowani, jak i nie musieli uciekać z kraju ze względu na swoją religię,a ludności generalnie było bliżej do wartości europejskich, niż do ortodoksyjnego islamu w ogóle. Atak chemiczny wojsk Assadam był mniej więcej tak samo prawdziwy, jak " broń masowego rażenia " u Saddama.

 13. Paweł

  No to teraz proszę sobie odpowiedzieć jak te 50 nieszczęsnych karaczanów miało by podnieść naszą siłę militarną.

  1. Strażnik Teksasu

   A jak podniesie w niewiadomej przyszłości 4 s70 ?!

  2. wert

   nie mów że nie rozumiesz tego. Wrzucenie kasy w najmniej potrzebny PROJEKT czyli tworzenie armii ekspedycyjnej (Afganistan, Afryka) mając na głowie kilka równie kosztownych a znacznie PILNIEJSZYCH potrzeb armii obronnej. Antek zrobił to co należało. ZOP i parę śmigieł dla specjalsów wystarczy. Co się dzieje z karakanowym śmigłem widać w Syrii. Jedna mała podręczna wyrzutnia załatwia temat

  3. Davien

   Werty, ale żadne smigłowce dla SOF nie zostały kupione bo te S-70i nadaja ię jedynie do ćwiceń, podobnie kupiono 4 AW-101 w poronionel ladowej wersji ZOP/SAR bez wyposażenia ZOP. A w Syrii spadł Mi-17 czyli takie cos na czym musza latac nasi zołnierze zamiast na czyms nowszym.

 14. michalspajder

  Turcy ida na calosc, zadnego sojuszu z Rosja nie ma. Teraz czas na rosyjska odpowiedz, bo taka bedzie. Dobrze to nie wyglada, a Turcy nie maja prawa nawet do mikrometra kwadratowego syryjskiego terytorium. Ciekawe, jak tu zadziala (lub nie) artykul piaty traktatu o wspolnej obronie NATO? I czy jest dla Polski w przyszlosci korzystne, jesli w trakcie powaznego starcia Turcji i Rosji (nie mowie o zestrzeleniu pojedynczych maszyn) by jednak nie zadzialal?

  1. Jarek

   Człowieku Syria nie jest objęta art. 5 NATO. To co robi Turcja i USA to agresja militarna na suwerenne państwo. Tylko Rosja i Iran działają legalnie na zaproszenie rządu Syrii.

  2. Stary Grzyb

   Art. 5 mówi o wspólnej obronie na wypadek zaatakowania jednego z członków Sojuszu, a Turcji nikt nie zaatakował, z formalnego punktu widzenia to ona zaatakowała Syrię (niezależnie od bandyckiego charakteru rządów Assada), już nie mówiąc o tym, że Turcja od pewnego czasu pokazuje NATO środkowy palec i kuma się z Rosją. Innymi słowy, Turcja ma problem, i zaczyna wyglądać na to, że wycofanie przez prezydenta Trumpa niewielkich sił wojskowych z pozbawionej znaczenia części płn. Syrii było przemyślaną zagrywką strategiczną tak wobec Turcji, jak i Rosji. Co ciekawe, Trump otwarcie to wskazywał mówiąc w związku z turecką ofensywą w płn. Syrii,, że "teraz konfliktem niech się zajmą Turcja i Rosja" - no i się zajęły.

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Suwerenne państwo jest tylko wtedy kiedy rządzi nim suweren czyli naród a większość Narodu Syryjskiego pokazała władzą w Damaszku środkowy palec i tylko dlatego wybuchła ta wojna.

 15. PATRIOTA

  szach mat panie Assad i Putin czyzby turcja sie wlaczyla do gry , no i co na to Putin bo to nie sa jacys tam rebeianci ale 2 najwieksza armia w Nato ktora mogla by i rownac sie z rosja .

  1. EUropa

   Jak turecka armia poborowych analfabetow jest DRUGA ARMIA NATO to Ty jestes Don Chichotem z Polski! turecka armia ma druga, po USA, liczbe zolnierzy a nie jest druga armia NATO, poniewaz to sa calkiem odrebne i inne rzeczy! Saddam tez mial 3 czy czwarta armie swiata, wedlug propagandy(zeby uzasadnic wojne) i takich jak ty powielaczy tych bajek. jeszcze raz: Ilosc prostych chlopow(tak wyglada 2/3 tureckiej armii) z kalachem w rece(w wypadku turkow to G3 z demobilu Bundeswehry) nie swiadczy o sile armii!

  2. yaro

   jaki szach mat ..... dziś nowa ofensywa która ma na celu zamknięcie kotła w okolicach Aleppo i to ofensywa wspólna z Kurdami. Nie pisz idioctw zanim nie sprawdzisz .... Kurdowie są podzieleni na frakcje (które są za Asadem) i tylko jedna z nim (partia Kurdystanu) gada z okupantami z USA bo czerpią zyski z kradzionej ropy Asadowi.

  3. Naczelny informator WP

   W drugą stronę też to działa - Turcy nie będą walczyć z kurdyjską partyzantką, a z regularnym wojskiem syryjskim wspieranym, bądź co bądź, przez potęgę militarną