Reklama

Siły zbrojne

Kolejne karabiny Bor dla wojska

Autor. ZM Tarnów

W ostatnich dniach marca Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę 50 karabinów wyborowych Bor kalibru 7,62 mm. Dostawy broni zrealizuje jej producent, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. w latach 2023-2024. Wartość umowy wyniesie 2,9 mln złotych.

Reklama

Broń tego typu znajduje się od 2008 roku na uzbrojeniu Sił Zbrojnych RP i została zaprojektowana do rażenia siły żywej i lekko opancerzonych pojazdów. Karabin wyborowy Bor kalibru 7,62 mm stanowi część rodziny powtarzalnej broni snajperskiej w układzie bezkolbowym dostępnej w trzech różnych kalibrach i opracowanej przez ZM Tarnów. Zasięg skutecznego ognia określano na 1200 metrów przy zastosowaniu amunicji 7,62 mm x 51 NATO.

Reklama
Reklama

Karabin zasilany jest z magazynków pudełkowych o pojemności 10 naboi. Wyposażony jest w szynę montażową do osadzania celownika optycznego i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych akcesoriów (jak np. przystawka noktowizyjna). Bor w standardzie posiada hamulec wylotowy oraz składany dwójnóg i podporę tylną.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Adam rudy

  Wygląda to na jakiś przekręt ktoś chce sobie nazbierać na emeryturę?

  1. Krzysztof33

   dlaczego?

 2. andbro

  ilość w sam raz dla jednego batalionu

 3. nyx

  wg tego co mówią ukraińscy snajperzy - lepszym rozwiązaniem od karabinu wyborowego okazuje się AK-47 7,62 w wersji z dobrym celownikiem... - chyba chodzi im o samo-powtarzalność i wielkość magazynka - te dwie cechy mogą dać przewagę gdy naciera kilkaset osób naraz... może warto ich posłuchać

  1. radziomb

   Jest juz grot w tym kalibrze z magazynkiem.zamowiono przeciez 200szt ostatnio.

  2. Prezes Polski

   Nie, to nie tak. Trzeba rozróżnić zadania strzeleckie dla typowych snajperów, którzy zwykle działają w pewnej odległości od własnych jednostek i polują na wartościowe cele przeciwnika od wsparcia na poziomie pododdziału. Tam rzeczywiście samopowtarzalny lub automatyczny karabin będzie lepszy. Teoretycznie mógłby to być msbs w wersji bezkolbowej 7,62, ale jakoś o tym cicho. Wychodzi na to, że reklamowana modułowość grota nikomu nie jest potrzebna, bo armia nie przewiduje konwersji. Zamawiają np. A2 5,56mm i tyle.

  3. VIS

   Nie ma czegoś takiego jak AK-47. Są karabinki AK, AKS, AKM, AKMS etc. Z AK nie da się razić celów powyżej dystansu 500-600m nawet z dobrym celownikiem.

Reklama