Reklama

Siły zbrojne

Kolejne czołgi K2 w Polsce

Autor. mł. chor. Daniel Wójcik, 16. Dywizja Zmechanizowana

Do Polski dotarła kolejna partia czołgów K2 Black Panther.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformował na swoim profilu na Twitterze wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak, do Polski trafiła kolejna, licząca siedem egzemplarzy partia czołgów podstawowych K2 Black Panther.

Oznacza to, że obecnie w Polsce znajdują się już 22 egzemplarze tych wozów ze 180 do tej pory zamówionych. Czołgi z obecnej dostawy trafią do 1. batalionu czołgów w Morągu, wchodzącego w skład 20. Brygady Zmechanizowanej, podlegającej pod 16. Dywizję Zmechanizowaną.

Reklama

Czytaj też

Wcześniejsza partia licząca 15 czołgów, trafiła do 1. batalionu czołgów z Orzysza z 15. Brygady Zmechanizowanej, która również podlega pod 16. Dywizję Zmechanizowaną. Najprawdopodobniej wszystkie ze 180 czołgów K2 Black Panther, trafi właśnie do tej dywizji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. DRB

  Tylko się cieszyć. Mamy ich już niewiele mniej niż zmodernizowanych leopardow. To tylko pokazuje jaki kosmos oddziela taki bumar od nowoczesnych przedsiębiorstw.

  1. skition

   Fakt. Szczególnie jeżeli chodzi i KSTAM (Koream Smart Top-Attack Munition )..Szczególnie jak Arena M czy jak kto woli Afganit nie jest fikcją literacką. W tych okolicznościach przyrody tylko dwa kraje posiadają lufy CN08 czyli zdolne do wystrzeliwania pocisków anty Afganit . Te kraje posiadające takie czołgi to Polska i Korea Południowa dla których jakieś rosyjskie APS to zwykły szmelc.

  2. Davien3

   @Skiton zasieg minimalny KSTAM II bo jedynka nie weszła do produkcji, wynosi 2km Do tego ani Arena ani Malachit ani żaden inny rosyjski ASOP nie chroni przed podkalibrowymi wiec nie potrzebna jest licencyjna 120mmL55 Rheinmetalla by je pokonac wiec o co ci biega?

 2. Han_

  Na prawdę długo "Pierwszych 10 wozów dotrze do Polski jeszcze w 2022 r., w 2023 r. później dostarczonych zostanie kolejnych 18, w 2024 r. Hyundai Rotem dostarczy 56 polskich K2, zaś w 2025 r. pozostałych 96 egzemplarzy.." Norwegia dostanie swoje czołgi Leopard w 2028, Węgry nie dostały ani jednego od 2018.

 3. Szwejk85/87

  Dobrze, że są, ale to strasznie długo trwa. Wiem, że Koreańczycy dostarczają czołgi szybciej niż Niemcy i Amerykanie. Ale spokój i pewność siebie zapanuje jak będziemy mieli wszystkie czołgi z Korei i pierwsze 10 szt. z Poznania w jednostce, po odbiorach...

  1. Chyżwar

   Byliśmy bardzo szczodrzy skutkiem czego obecnie w wojskach pancernych jest bieda z nędzą. Dlatego względny spokój będzie dopiero wówczas kiedy dostaniemy wszystkie K2 i M1 oraz zaczniemy odbierać pierwsze K2PL. I módl się do Pana Boga, żeby do tego czasu nic nie pierdyknęło.

  2. Takijeden

   Strasznie długo? Według mnie 22 czołgi od grudnia to świetny czas.

 4. rwd

  Przecież to jest normalne, że produkuje się czołgi żeby je zaraz poprawiać, tak samo będzie z FA-50 a z Chumoo to się jeszcze zobaczy.

  1. Anty 50 C-cali

   ilesz to się widzi Leosi2a4 na Słowacji? Ten pierwszy, to nijak poprawiony, wobec tych rozkwaszonych na pograniczu - nie naszym (na szczeście). Turkishch destroyed tanks, tam sobie zobaczysz

 5. zibi

  Ciekawe w jakim języku są napisy eksploatacyjne czy też np. instrukcje obsługi, angielski czy koreański? bo przekładu na rodzimy język raczej się nie spodziewam tak szybko

 6. Seb66

  Znaczy kolejny raz z szumnych zapowiedzi min Błaszczaka wyszło propagandowe siano. Dostajemy zwykle K2. A te lepiej opancerzone, zmodyfikowane i bezpieczniejsze to takie same mrzonki i bajki dla naiwnych jak...zdolności AEGIS na Miecznikach. Rozjazd między zapowiedziami min Błaszczaka a realiami jak....zawsze!

  1. szczebelek

   Tak, to może byś przeczytał artykuł o umowie wykonawczej, że pierwsze 180 sztuk w późniejszym terminie zostaną zmodernizowane do wariantu jaki Polska sobie zapewni.

  2. Chyżwar

   Czyli kolejny stek bzdur. Po pierwsze od początku wiadomo było, że pierwsza 180 K2 to czołgi w wersji koreańskiej, które dopiero później będą modernizowane. Po drugie wróbelki ćwierkają o znacznym wzroście ceny Mieczników. Jest to częściowo spowodowane wzrostem ceny stali mosiądzu i innych komponentów, ale także co bardziej istotne zmianami w konfiguracji uzbrojenia. Są zatem znaki na niebie i ziemi, że te korwety będą na wypasie. Ale jak zobaczysz cenę za nie, to znowu będziesz miał powód do tego, żeby bez sensu bić pianę.

  3. jacho56

   Chyba Ty robisz siano. Nie czas teraz na modyfikacje K2, Putin nie poczeka! I nie mieszaj Miecznika do czołgu K2, Rozumie że dalej chodzisz nadąsany na pis, ale Siemioniak był dopiero orłem, likwidował wojsko i gadał że jak pieniędzy nie ma to nie ma i trzeba likwidować jednostki.

 7. Ryszard56

  OBY WSZYSTKIE NASZE CZOŁGI I BORSUKI MIALY AKTYWNY SYSTEM OBRONY

 8. SPQR

  Mnie cały czas zastanawia całkowite embargo na informacje o docelowej konfiguracji wersji K2PL. Podpisane umowy na dostawy, nawet znane są terminy ale.... Co kupujemy/produkujemy? Z przecieków odnośnie produkcji K2PL w ilości 500szt w Polsce i 320szt w Korei niepokoi mnie już zatwierdzona przez MON obecna wersja kadluba.. Oznacza to brak izolowanych komór amunicji z klapami wydmuchowymi. Pancerz boczny i czołowy kadłuba ma być dopancerzony jedynie pancerzem reaktywnym a wieża dodatkowym modułowym bez jej modyfikacji z podniesieniem przedniej części. Dodany będzie system obrony aktywnej i polska radiostacja. Na tym koniec. Niestety jest to bardzo niepomyślna informacja, bo oznacza brak ochrony czolgu przed kazdym rodzajem amunicjii ppanc za wyjatkiem czoła korpusu i wieży. To jest moim zdaniem niedopuszczalne. Ile czasu MON potrzebuje na jasne i precyzyjne określenie konfiguracji docelowej tych 820 egzemplarzy? Bo z zamówionymi 180 poza oblozeniem kostaki ERA nic już nie zrobimy...

  1. Prezes Polski

   Przecież dawno temu napisałem, że żadnych poważniejszych zmian konstrukcyjnych nie będzie. To by wymagało bardzo żmudnego procesu projektowania i wdrażania. Ale spokojnie. Wóz waży zaledwie 55t, więc zapas masy na dopancerzenie jest. Osobiście nie wierzę, że wyprodukujemy aż tyle tych czołgów. Zostaną pieniądze, to się dopancerzy.

  2. radziomb

   Przeciez byl wywiad plk ze w 2kPl nic nie zmieniamy w stosunku do oryginalu.tylko radio i kostki era dokladamy.on to uzasadnia tym ze chodzi o to zeby w razie Wojny korea mogla nam szybko dostarczyc znane nam czolgi i na odwrot.poza tym takie przerobki jak proponujesz zabieraja czas i pieniadze a i tak jak nie zabezpiecza to czolgu w 100% przed zniszczeniem.przypominam ze bedzie Hard kill i to jest duzoo lepsze niz ten magazyn oddzielny:)

  3. DIM1

   @SPQR Przyjrzyj się "Grekowi": https://cdn.defence24.pl/2023/05/05/1920xpx/rWEaeUFp7ViycNqQOe704UdX8DSt1eQq1j5YoxWQ.vtgd.webp - na stropie wieży widoczne są 4 zestawy efektorów APS. Są lekkie i zajmują relatywnie mało miejsca. Chornią przed ppk top-attack i wszelakimi Lancet'ami. Można dołożyć. W moim skromnym przekonaniu, ruszanie w mbt na wojnę, bez APS broniącego w całej półsferze, to byłoby już dziś czyste samobójstwo.

 9. lukasz85

  Treść tej informacji nie zgadza się z tym artykułem https://defence24.pl/sily-zbrojne/czolgi-k2-black-panther-w-moragu-fotorelacja

  1. Gieksa

   Dzisiejsza dostawa to 7 czołgów - 3 partia Wczesniejsze 10 czołgów - 9.12.2022 - 1 partia, 5 czołgów - 22.03.2023- 2 partia, razem 22 szt😉

 10. Autor Komentarza

  Wcześniejsza dostawa liczyła 5 czołgów, i miała miejsce w marcu b.r., W pierwszej transzy dostarczono 10 czołgów 09.12.22, A wszystkie 22 sztuki są w 1 baonie pancernym 20 BZ, w Morągu.

 11. rwd

  Przywitali chlebem i solą? Przemówienie Ministra było? Nie miałem okazji oglądać tv ale mam nadzieję, ze wszystko zgodnie z ceremoniałem.

  1. szczebelek

   Przyjeżdżają w takim tempie, że Węgrzy i Norwegowie są dumni 🤣🤣🤣

  2. skition

   Ach tak ... To co te czołgi robiły w Ostródzie? Aha zrobili konferencję prasową Postały na placu i wróciły do Orzysza. czyli cały zabieg z Ostródą okazał się być zabiegiem wyłącznie marketingowym i tam żadnego batalionu nie ma...No i nie wiadomo kiedy będzie..

  3. Andybuba

   Jak odkonserwuja to zrobią defiladę ze wszystkich 22. No i oczywiście z poświęceniem. I tak co miesiąc.

Reklama