Reklama

Siły zbrojne

Kolejna reforma rosyjskich sił zbrojnych

Do końca roku etat dowództwa rosyjskich sił powietrznych ma zostać zmniejszony dwukrotnie – z obecnych 112 do 56 osób, podał 23 października br. dziennik Izwiestia.Jest to efektem wdrażanych od 2009 r. reform struktur organizacyjnych rosyjskich sił zbrojnych. W jej ramach następuje reorganizacja systemu dowodzenia - wiele kompetencji dowództwa zostało już przekazanych powołanym na szczeblu okręgów wojskowych dowództwom sił powietrznych i obrony powietrznej, zaś wszystkie jednostki szkolne i doświadczalne zostają podporządkowane Wojskowemu Centrum Naukowo-Badawczemu „Akademia Sił Powietrznych im. prof. Żukowskiego i Gagarina” w Woroneżu.

W związku z tym znacznie obniżono rangę komórek organizacyjnych w dowództwie. Dotychczasowe zarządy (uprawlenija) są przekształcane w wydziały, których liczba wraz z przekazaniem części zadań do innych struktur także uległa zmniejszeniu. W obecnej strukturze pozostanie ich jedynie kilka, m.in. wydział szkolenia, zastosowania bojowego, czy planowo-organizacyjny.

Nie została jeszcze podjęta decyzja o lokalizacji dowództwa po reorganizacji. Obecnie mieści się ono wraz z Centralnym Stanowiskiem Dowodzenia WWS w osiedlu Zaria. Wśród możliwych rozwiązań wymieniane jest przeniesienie dowództwa do jednego z budynków ministerstwa obrony w Moskwie, np. byłego budynku Wojsk Lądowych.

(PG)
Reklama

Komentarze

    Reklama