Reklama

Siły zbrojne

Kolejna noc nasilonych ataków „separatystów” w Donbasie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W poniedziałek 4 maja tylko od godziny 18:00 do północy odnotowanych zostało kolejnych 27 ostrzałów pozycji ukraińskich, w tym z zabronionej przez porozumienie z Mińska broni. 

W obwodzie donieckim wojska ukraińskie ostrzelane zostały z moździerzy kalibru 120 mm w pobliżu miejscowości: Szyrokine, Pisky, Hnutowe i Opytne, a z moździerzy kalibru 82 mm w okolicach: Pisk, Majorska, Lenińskiego i Kirowego. Wykorzystana została również po raz kolejny artyleria kalibru 122 mm, pod Szyrokine atak prowadzony był przez czołgi, a ukraińskie punkty kontrolne niedaleko miejscowości: Opytne, Pisky, Hranitne i Awdijiwka były ostrzelane z granatników i broni maszynowej.

Jak informują żołnierze batalionu „Donbas”, od wczorajszej nocy już ponad 14 godzin trwa nieprzerwany ostrzał oddziałów ukraińskich pod Szyrokine. Obrona wciąż się trzyma, choć w atakach biorą udział czołgi i ściągnięta została broń maszynowa.

W obwodzie ługańskim z moździerzy kalibru 82 mm zaatakowana została miejscowość Syze. W okolicy Zołotego, od 17:30 do 19:00 miał miejsce bezpośredni atak na pozycje ukraińskie ze strony tzw. „milicji republiki ludowej”. Aby go odeprzeć, ukraińska armia odpowiedziała ogniem z broni maszynowej.

Centrum prasowe Operacji Antyterrorystycznej powiadomiło wczoraj, że wzdłuż tzw. „linii rozgraniczenia”, w obu obwodach, w których prowadzone są działania wojenne, nie ma już żadnych oddziałów ochotniczych. Zadania wykonywane są już jedynie przez oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, funkcjonariuszy organów państwowych i inne podmioty walki z terroryzmem – jak głosi oficjalny komunikat.

Jak z kolei poinformował we wtorek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko w niewoli u tzw. „separatystów” przebywa wciąż 300 osób. Wśród nich są żołnierze ZSU, Gwardii Narodowej, pracownicy MSW Ukrainy i wolontariusze.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Maruda

  A co na to sygnotariusze MIŃSKOWI????

 2. rydzyk666

  Mam pytanie. Jaki czołg widnieje na głównym zdjęciu, na drugim planie ?

  1. Tyberios

   Biorąc pod uwagę rozłożenie kostek to bym powiedział że stary dobry T-72 a jakiej serii to już nie do mnie pytanie.

 3. qwerty

  W jakiej wersji stacjonują rosomaki w Kołobrzegu i ile?

  1. monomah

   W wersji karton-gips i wszyscy wysiadać przed pływaniem bo utoniemy

 4. monomah

  Lelonek powraca. Trzeba być naprawdę nierozgarniętym żeby nie kumać że normalni i mądrzy ludzie nie piszą komentarzy gdziekolwiek a tym bardziej tu. A ja z przekorą napisałem żeby zobaczyć wylew jadu i banderofilil

 5. autor

  Niedlugo sie znow zacznie, ciekawe jakie beda cele tym razem. Przejecie jakiegos konkretnego terenu czy raczej calkowite rozwalcowanie ukrainskiej armii coby im juz odebrac calkowita ochote do walki

  1. Marek

   Na miejscu Putina teraz trochę bym się wysilił i załatwiłbym Charków. To opłacalna "inwestycja" nawet kosztem oddania uszczuplonego o kilka istotnych rzeczy terenu.

  2. pasha

   Mariupol otwiera korytarz lądowy na Krym więc jest bardzo prawdopodobnym kierunkiem.

 6. Lucek

  OBWE podaje że tylko wojska ukraińskie pozwalają kontrolować wszystkie rejony rozmieszczenia ciężkiego sprzętu. Terroryści z Rosji nie pozwalają na to w większości miejsc.

  1. :)

   Dlatego OBWE mówi o tym, że Ukraińcy "nie w pełni" wycofali ciężki sprzęt (jak do ciężkiej .... mają go wycofać, skoro ich ciągle atakują?), a co do Rosjan, to mówi, że brak danych. A komunikat idzie w świat.

 7. takie fakty

  Batalion Donbas to nie żołnierze tylko prywatni najemnicy oligarchy Kołomyjskiego.

  1. olo

   Batalion „Donbas” (ukr. Батальйон „Донбас”) – jeden ze Specjalnych Pododdziałów Ochrony Porządku Publicznego w Ukrainie, samodzielnych batalionów ochotniczych, utworzonych w roku 2014 w związku z nasilaniem się na Ukrainie separatyzmu prorosyjskiego. Założycielem i dowódcą batalionu jest kapitan rezerwy ukraińskiej marynarki wojennej Semen Semenczenko, 40-letni Rosjanin urodzony i przed wybuchem konfliktu na Ukrainie zamieszkały w ukraińskim Doniecku.

  2. renard_astucieux

   Naprzeciwko 50 tys. uzbrojonych po zęby i nieustannie dozbrajanych przez tzw. "konwoje humanitarne" najemników Putina na Ukrainie - to kropla w morzu, niestety.

  3. Marcin

   Każdy walczy, jak może. A Kadyrowcy to może regularne wojsko, idące w bój za Rodinę? Całkiem za darmo i bez żadnych związków z kaukaskim satrapą?

 8. Bor

  Taak to dziwne bo OBWE policzyło że wojsko ukrainskie w dniach 02-04 -05-2015 wystrzeliło na Donieck prawie 700 pocisków i to wszystko z ciężkiej artyleri którą podobno ukraincy dawno wycofali z lini frontu. A na froncie południowym to ukraincy atakowali pozycje powstancze. Atakowało okolo 1.5 tysiaca żołnierzy ukraińskich, ilu przeżyło nie podano.

  1. Claud de Villars

   Proszę o podanie danych dot. miejsca publikacji wiadomości.

  2. edi

   Nie nazywaj TERRORYSTÓW z Rosji bo 90% to obywatele FR na gościnnych występach powstańcami bo plujesz na prawdziwych powstańców jakimi byli Powstańcy Warszawscy.

  3. renard_astucieux

   Nie OBWE , tylko Ministerstwo Prawdy, wania.

 9. fx

  Faszyści Putina nie pozwalają na kontrolę OBWE i atakują na wszystkich kierunkach co można zobaczyć na You Tube. Ostrzał ukraiński był odpowiedzią na zmasowany atak z pomocą czołgów i możdzierzy 120 mmm. Kiedy Rosja wycofa z Ukrainy 10 000 żołnierzy i 25 000 najemników z ciężkim sprzętem jak obiecał Putin w Mińsku.

Reklama