Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa wietnamskiego Su-22

Wietnamski Su-22
Wietnamski Su-22
Autor. Hoangprs5/Wikipedia/ CC-BY-SA-4.0

Wietnamski Su-22 podczas lotu treningowego rozbił się we wtorek, a wyniku katastrofy zginął pilot. Ministerstwo obrony Wietnamu wszczęło śledztwo w sprawie przyczyn wypadku – poinformowała agencja Vietnam News Agency

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

We wtorek 31 stycznia doszło do katastrofy wietnamskiego samolotu Su-22 podczas lotu treningowego. W wyniku katastrofy zginął 30-letni pilot w czasie próby wylądowania na lotnisku Yen Bai w północnym Wietnamie. Według komunikatu ministerstwa, pilot w czasie lotu zgłaszał problemy, nakazano mu katapultować się z samolotu, ale zamiast tego próbował go sprowadzić na lotnisko, co się nie udało i doszło do katastrofy.

Czytaj też

Dwóch pilotów zginęło także w katastrofie z udziałem Su-22 w środkowym Wietnamie w 2018 roku. Natomiast dwóch innych zostało zmuszonych do katapultowania się nad Morzem Południowochińskim w 2015 roku, gdy ich odrzutowiec Su-22 uległ awarii.

Reklama

Wietnam w dużej mierze polega na Rosji w zakresie zamówień wojskowych, choć stara się zdywersyfikować swoich dostawców sprzętu i broni. W posiadaniu Wietnamskich Ludowych Siły Powietrzne jest około 32 - Su-22M3K/M4 jeszcze z czasów zimnej wojny; 11 - Su-27SK/UBK oraz 35 - Su-30MK2. Ostatni duży zakup dla sił powietrznych miał miejsce w 2013 roku kiedy nabyto 12 Su-30MK2 za 600 mln USD).

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. rwd

  Jak miło, że jest jeszcze kraj, który użytkuje Su-22. Może powinniśmy nawiązać współpracę i wymieniać się doświadczeniami w eksploatacji?

 2. Sędzia Dredd

  Latające trumny. Szkoda narażać naszych pilotów.

 3. Furlong

  Szkoda ludzi, takim złomem nikt nie powinien latać. Co gorsza my pod tym względem jesteśmy na tym samym poziomie. Su 22 w naszych siłach powietrznych to pomnik nieudolności naszych władz od 30 lat.

 4. X

  Zmieniono zdjęcie ilustracyjne - rano był tam jakiś poenerdowski rupieć ;)

 5. X

  Spieszmy się kochać Su-22, tak szybko odchodzą...

 6. ZIO

  Nie żebym się czepiał, ale na zdjęciu tytułowym jest MiG-21, nie Su-22 ...

 7. Jerzy

  Jakaś czarna seria ostatnio na świecie, najpierw Mirage2000 i SU 30 w Indiach, kolejnego dnia F4 w Grecji, teraz SU22 w Wietnamie... Albo przypadkowa zbieżność, albo wszędzie na świecie istotnie zwiększono liczbę lotów ćwiczebnych, to i wypadków więcej.

Reklama