Siły zbrojne

Karabinki M4 z "systemem kierowania ogniem" na testach w Syrii

Fot. Staff Sgt. William Howard/U.S. Army
Fot. Staff Sgt. William Howard/U.S. Army

Jak poinformowało U.S. Special Operations Command, amerykańscy specjalsi testują w czasie prowadzonych operacji w Syrii, nowe inteligentne systemy celownicze broni strzeleckiej. Systemy tzw. gwarantowanego trafienia mają zapewniać radykalne podniesienie celności broni, na której zostaną zainstalowane.

Po raz pierwszy informacje o prowadzonych na Bliskim Wschodzie próbach tego typu systemów zostały ujawnione pod koniec maja br. Na fotografiach opublikowanych przez służby prasowe Departamentu Obrony USA widać amerykańskich żołnierzy sił specjalnych stacjonujących w bazie Al-Tanf na południu Syrii, którzy prowadzili ćwiczebne strzelania do celów z karabinków automatycznych M4 z zamontowanym na nich systemem SMASH 2000. Strzelania miały być prowadzone do celu zawieszonego na małym cywilnym bezzałogowcu, co stanowiło dodatkowe utrudnienie dla testowanego systemu celowniczego.

SMASH 2000 to inteligentny system celowniczy dla broni strzeleckiej zaprojektowany i produkowany przez izraelską spółkę Smart Shooter, która współpracuje blisko ze spółką SIG Sauer. System ten składa się z celownika optycznego wyposażonego w system kierowania ogniem (wyposażony m.in. w autotracker), który jest zintegrowany z wybranym modelem broni strzeleckiej i podłączony do jego mechanizmu spustowego. Zadaniem strzelca jest namierzenie celu przy pomocy celownika i zgranie widocznych na nich wskaźników. Następnie wszelkie niezbędne informacje są przetwarzane przez zintegrowany komputer balistyczny, który pozwala na oddanie strzału jedynie w sytuacji maksymalnej pewności precyzyjnego porażenia celu.

Systemy SMASH 2000 spółki Smart Shooter miały zostać zakupione w liczbie 98 egzemplarzy przez dowództwo amerykańskich sił specjalnych w marcu 2019 roku w celu sprawdzenia i oceny jego możliwości i przydatności w warunkach bojowych. Obecnie mają cały czas trwać badania i testy tych systemów w rękach amerykańskich specjalsów w Syrii. Wśród zainteresowanych tego typu systemami ma być także U.S. Army, która poszukuje zaawansowanego systemu kierowania ogniem dla broni strzeleckiej nowej generacji.

Prowadzone badania i testy w Syrii mają także na celu zwiększenie bezpieczeństwa amerykańskich specjalsów tam stacjonujących przed atakami  z powietrza. W tym regionie w ostatnich latach ogromnym zagrożeniem stały się małe, cywilne lub improwizowane bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w mechanizm zrzutowy z małymi improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Użycie takich  systemów do prowadzenia nalotów przez bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii spowodowało znaczące straty w sprzęcie i personelu irackich i syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych.

Komentarze (8)

 1. LMed

  Tylko podziwiać "braci starszych w wierze".

  1. Oleg

   Talmudycznej czy kabalistycznej wierze?

  2. Fanklub Daviena

   Ciekawe w jakim kraju to ukradli? Vide Uzi, Galil, Spike, Trophy, Nesher/Kfir itp. itd. :)

  3. Davien

   Sam chciałes:); Spike to produkt czysto izraelski, IAI Kfir to izraelska modyfikacja Mirage III, Trophy to własny izraelski ASOP nie majacy nic wspólnego z prymitywnymi Drozd/Arena/Afganit:), Uzi ma tyle wspólnego z ZK 476 co Kałasznikow z STG-44, jedynie Galil bazował na RK-62 z Finlandii. Masz coś jeszcze do dodania?

 2. Polarny Miś

  Rozwiązanie proste Celownik optyczny cel na czerwono.i strzelasz JASNE Ale pocisk nie podąża za celem A TAKI JEST MARKETING TEGO SYSTEMU

 3. Szept

  Dlaczego testy w Syrii? Ano podobno Syryjczycy wycieńczeni wojna nie biegają zbyt szybko.

  1. Davien

   Wow to nadszedł koniec Asada ze twierdzisz ze USA stzrela do SAA?? Bo ostatnio jak sprawdzalem to strzelali do terrorystów z ISIS i al Kaidy którym Rosja broń dostarczała.

  2. Fanklub Daviena

   Znowu koniec Asada? Który to już raz? Pamiętam jak wy davienowaci kłóciliście się ze mną, że Chiny upadną z powodu zamieszek wewnętrznych a ja pisałem, że prędzej od tego upadną USA. I było to przed Minneapolis, 25 maja... Antycypowałem! :)

  3. Zbyszek

   Co za głupoty

 4. Jan

  Nie ma czym się chwalić. Testowania nowej broni, na żywych ludziach i nie swoim terytorium.

 5. Fanklub Daviena

  "syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych" - NATO wspiera wojska syryjskie? Takiego kłamstwa nie napisałby nawet Davien! :)

  1. Davien

   "Użycie takich systemów do prowadzenia nalotów przez bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii spowodowało znaczące straty w sprzęcie i personelu irackich i syryjskich wojsk rządowych, a także wspierających ich NATO-wskich i rosyjskich kontynentach wojskowych." Czego z tego zdania funku nie zrozumiałes??

  2. ito

   No właśnie zrozumiał- ze jest kłamliwe albo nieporadnie po polsku napisane- sugeruje, ze NATO wspiera syryjskie wojska rządowe.

  3. Użytkownik

   Wczoraj wtrąciłem dygresję o prawie międzynarodowym, ale chyba w zapisanym kształcie nie przeszła.

 6. Adam S.

  Ameryka wprawdzie jest kontynentem, ale Rosja mimo wysiłków, całej Azji nie zajęła. Więc mówienie o kontynentach wojskowych jest trochę przedwczesne :)

  1. Jestem smutny

   Lub też oznajmiają nadchodzące zmiany...

  2. ito

   Wiesz na miejscu Kanadyjczyków i Meksykanów trochę bym się obraził...

 7. werte

  Nic nowego. Powstała w 2011 firma TrackingPoint rok później pokazała rewelacyjne rozwiązanie dla snajperów czyli XS1 (.338 LM) w ramach systemu Precision Guided Firearm (PGF) . Miałem przyjemność zapoznać się z tym systemem w Szwecji dwa lata potem. Bajka. Mieli od 2014 w ofercie XS4 z goglami HUD oraz w kolejnych latach M400XHDR na mniejszy kaliber, i ShadowTrak 6 na Creedmooora. Wtedy była też zdaje się wersja na AR-15. Sadząc po tym video izraelska firm po prostu maksymalnie uprościła ich rozwiązanie.

  1. Kazik :)

   Ale, że co i tak trzeba naprowadzić broń na cel i zgrać dwa elementy!!!! Co w tym dziwnego!!!! A co jak obok będzie swój i kwadracik jego wybierze - znaczy się autotracker zaakceptuje do likwidacji? Ku ku ru ku ru ku zrobi się samo i du....a gdzie będzie? Nic nie kumam. To ideologia czy żołnierz. :(

  2. Extern

   To nie jest tak że automat sam strzela do dowolnego celu, on po prostu nie pozwala na strzał jeśli nie ma poprawnego namierzenia celu w który to ty celujesz. Czyli np. celujesz w drona, autotracker łapie cel w zakresie określonego stożka namierzania i pokazuje poprawkę do niego (punkt w który masz celować aby trafić), przenosisz więc punkt celowania tam gdzie ci pokazuje kwadracik, naciskasz na spust, ale strzał nie pada w tym momencie a wtedy gdy podciągniesz linią celowania we właściwy punkt. Poprawka pewno jeszcze jest wyliczana z uwzględnieniem wyprzedzenia na ruch celu i poprawkę balistyczną.

 8. Realista

  Hm amerykańska baza która powstała bez zgody niepodległego państwa Syria na jej terytorium , czy na pewno jest się czym chwalić US Army obrońcy prawa ? Ale nie międzynarodowego