Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjskie myśliwce przechwyciły „szpiega” nad Bałtykiem

Fot. US DoD
Fot. US DoD

Kanadyjskie myśliwce CF-18 Hornet przechwyciły nad Bałtykiem rosyjski samolot rozpoznania elektronicznego Ił-20. Maszyna prawdopodobnie naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy. Jest to czwarty incydent z udziałem tego typu maszyny w ostatnich tygodniach.

Para kanadyjskich CF-18 realizujących lot treningowy w ramach Baltic Air Policing została wysłana w stronę niezidentyfikowanej maszyny, która została wykryta przez radary. Samolot zbliżał się do granicy przestrzeni powietrznej Litwy z włączonym transponderem, ale nie reagował na próby nawiązania łączności i nie figurował w rejestrach zaplanowanych lotów.

Niektóre media podają, że maszyna naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy, choć według innych źródeł dokonała jedynie przelotu wzdłuż granicy. Kanadyjscy piloci zidentyfikowali intruza jako samolot rozpoznania elektronicznego Ił-20 należący do rosyjskich sił zbrojnych i towarzyszyli mu około 5 minut po czym powrócili do litewskiej bazy lotniczej w Szawlach.

Ił-20 to jeden z mniej znanych wariantów wojskowych turbośmigłowego samolotu pasażerskiego Ił-18, przeznaczony do prowadzenia kompleksowego rozpoznania w strefie przygranicznej. Służy temu zainstalowane na pokładzie wyposażenie do rejestracji sygnałów radarowych, aparatura przechwytywania korespondencji radiowej w paśmie UKF, umieszczona w podkadłubowej gondoli stacja radiolokacyjna obserwacji bocznej Igła oraz aparaty fotograficzne.

W ostatnim czasie jest to częsty gość w rejonie działania misji Baltic Air Policing. Poprzednio wywołał start alarmowej pary myśliwców zaledwie dwa dni wcześniej, 6 listopada. Od 20 października Ił-20 już czterokrotnie pojawiał się w tym rejonie, operując prawdopodobnie z Kaliningradu. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. mir

  Zestrzelić się nie dało?

 2. jang

  pewnikiem NATO studiuje posty i zwróci uwagę na cenne spostrzeżenia ekspertów lotniczo-wywiadowczych na ukryte cele lotów rosyjskich samolotów szpiegowskich wydając polecenia by nie ujawniać transmisji elektronicznych i innych szczegółów obrony przeciwlotniczej NATO Za czujność komentatorów-deszcz medali pewny!!

 3. ito

  Naruszył przestrzeń czy nie? Stawiam, Że nie. A więc nie przechwycenie, tylko normalna identyfikacja wzrokowa. Standartowe ćwiczenia w naprowadzaniu ze strony Kanadyjczyków. Ił z włączonym transponderem- znaczy normalny, bez szaleństw przelot treningowy połączony z aktualizacją danych. Na akcjach szpiegowskich transponderów się raczej nie włącza. Dostał prikaz, żeby nie reagować na zaczepki to nie reagował. Nie poruszał się cywilnymi korytarzami, jest samolotem wojskowym- więc cywilnym kontrolerom nic do niego (tak to działa, poczytajcie sobie jakie problemy z lotami Gwardii Narodowej USA ma cywilna kontrola lotów w USA), był w przestrzeni międzynarodowej, więc wszyscy mogą go cmoknąć pod ogon. I tyle. Na tej zasadzie to Ruscy powinni dostawać sracki na temat lotów AWACSa nad Polską- bo to w pobliżu ich granic.

 4. skiud

  Przecież to jasne, że specjalnie Rosjanie wysłali takie Iły-20, żeby wybadać jakie radary i gdzie są używane przez NATO, w jakim trybie jest prowadzona łączność, etc. Prawie nigdy nie wlatują w przestrzeń powietrzną. A ci oświetlają te ich samoloty, wysyłają na przechwycenie myśliwce, które też pewnie używają radarów i prowadzą korespondencję. Nie wiem czy taka powinna być taktyka. Przecież takim sposobem potencjalny wróg wszystko wie.

  1. Akv

   Fakt. Nasi powinni niczym Saddam zakopać samoloty w pisaku na Pustyni Będowskiej zawsze gdy rosyjski kukuruźnik leci nad Bałtykiem.

 5. man54

  Jak przechwyciły ?????? to gdzie go zmusiły do lądowania albo dlaczego nie został wyeliminowany co wy piszecie

  1. z prawej flanki

   proszę podać z ostatniej dekady ,ba! niech będzie i trzech ; taki przykład "przechwycenia" ,który najwyraźniej ma na myśli Komentator ,czyli zestrzał lub sprowadzenie intruza do parteru? Jeden przykład. A potem proszę o informację ile ,tak mniej/więcej w tym samym czasie mogło się odbyć w stosunku do podobnych alarmów ; startów natowskich i rosyjskich par dyżurnych - razem zsumowanych? Zasugeruję z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością ,że tych pierszych się nie doliczysz ,bo podobnych przypadków nie było - za to wylotów alarmowych bez liku.

 6. misztal

  Albo naruszyla albo nie, takie podsycanie atmosfery jest dobre dla tepakow z onetu a nie na takim powaznym portalu jak ten

Reklama