Reklama

Siły zbrojne

Kadyrowcy i wagnerowcy przeciwdziałają ruchom odśrodkowym w Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jednostki „kadyrowców”, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także zarządzaną przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, utworzono głównie po to, by przeciwdziałać ruchom odśrodkowym w Rosji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chociaż obie formacje walczą w szeregach wroga na Ukrainie, właściwy cel ich istnienia jest zupełnie inny - podkreślił Czerniak w rozmowie z portalem RBK-Ukraina. "Prigożyn i Kadyrow to ludzie, którzy mają prawo tworzenia własnych armii w celu ochrony władzy Putina. Te armie powstały przede wszystkim po to, by przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym buntom w Rosji" - wyjaśnił przedstawiciel HUR. Jak dodał, rola "kadyrowców" podczas wojny z Ukrainą polega głównie na budowaniu propagandowego przekazu skierowanego do obywateli Rosji. Czeczeńscy bojownicy mają być ukazywani jako "dobrze wyszkoleni, odważni" żołnierze, ale w rzeczywistości mają za zadanie głównie zapobiegać dezercjom z pola walki. Dlatego "kadyrowcy" są wykorzystywani w tzw. oddziałach zaporowych, grożących rozstrzelaniem potencjalnym uciekinierom.

Czytaj też

YouTube cover video

Inaczej wygląda sytuacja grupy Wagnera, składającej się w dużej mierze z zaprawionych w boju byłych wojskowych rosyjskich sił specjalnych (specnazu). Obecnie, na skutek rekrutacji dużej liczby więźniów z zakładów karnych, "wagnerowcy" nie są jednak w stanie prowadzić ani skutecznych operacji zaczepnych, ani obronnych - powiadomił Czerniak.

Reklama

Tzw. "kadyrowcy" to oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa, stanowiące znaczącą część Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - formacji utworzonej w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji i dowodzonej przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony prezydenta Władimira Putina.

Czytaj też

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, pojawiają się informacje o zbrodniach popełnianych przez "kadyrowców", a także o ich uprzywilejowanej pozycji w armii agresora, co ma prowadzić do konfliktów z innymi rosyjskimi jednostkami. Według licznych doniesień z frontu oddziały Kadyrowa są również wykorzystywane do pacyfikacji ludności cywilnej.

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana z Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą. Od połowy grudnia 2021 roku "wagnerowcy" są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach "wagnerowców" w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

Czytaj też

Podczas inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskich sił na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Szkocja

    Kampania Wschodno Indyjska- To dotyczas najwieksza firma prywatna ktora zarzadzala jakims terenem (Calymi Indiami) DRugie to Blackwoters (W Iraku pracowalo dla nich 100 tys ludzi) Wagerowcy - to tylko 7 tys ludzi. W kazdym razie wiekszosc ludzi nawet nie wie ze Indie byly podbite nie pzrez Panstwo a przez firme zlozna w tym cely przez WIelka Brytanie.

    1. Bender

      A jednak więcej dzieli niż łączy Brytyjską Kompanie Wschodnioindyjską (czy podobną kompanie holenderską) z amerykańskim Blackwater i rosyjską Grupą Wagnera. Doczytaj o angielskiej i holenderskiej kompani (to ciekawy temat). Natomiast różnica między zaangażowaną w różne strzelaniny Blackwater a grupą Wagnera jest taka, że działające legalnie w USA firmy i pracownicy ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny, natomiast istniejąca poza rosyjskim prawem (a właściwie wbrew prawu) Grupa Wagnera jest nietykalna. O ile w Grupie Wagnera widać wyraźną inspirację Kremla amerykańskimi PMC, to jednak Pentagon ograniczył korzystanie z PMC, a już na pewno nie wykorzystuje PMC do wywalczenia jakiegoś terenu.

Reklama