Reklama

Siły zbrojne

Jastrzębie przechwyciły Rosjan nad Bałtykiem

Fot. SG via Twitter
Fot. SG via Twitter

Polskie F-16 przechwyciły rosyjskiego Iła-20 nad Bałtykiem i jest to ich inauguracyjny wylot bojowy, w ramach już dziesiątej rotacji w misji NATO Baltic Air Policing. Polscy piloci operują na co dzień z litewskiej bazy w Szawlach.

 Dyżurujące samoloty bojowe F-16, w związku z sygnałem Alfa Scramble, zostały poderwane w powietrze. Przechwycony został samolot Ił-20 należący do Rosji i prowadzący misję rozpoznawczą (ISR). O pierwszym wylocie bojowym obecnej rotacji polskich samolotów wielozdaniowych F-16 poinformował m.in. Sztab Generalny Wojska Polskiego na swoim koncie twitterowym, załączając przy tym zdjęcia przechwyconego rosyjskiego Ił-a jak i nasze samoloty kołujące po płycie lotniska.

Przypomnijmy, że 25 listopada 2021 r. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy 10-tej zmiany PKW Orlik. To właśnie oni od 1 grudnia przez 4 miesiące pełnią dyżur bojowy nad państwami bałtyckimi w ramach misji NATO Baltic Air Policing.

Reklama
Reklama

Wojsko Polskie informuje, że polski kontyngent liczy około 150 osób. Jego trzon stanowią żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz cztery samoloty F-16. Personel PKW stacjonuje w Szawlach na Litwie. Dla załóg F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego to już trzecia natowska misja Baltic Air Policing.

Jeszcze przed wylotem wskazywano, że najważniejszym zadaniem żołnierzy 10 zmiany PKW Orlik jest przechwytywanie samolotów, które naruszą przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii. Polacy działają jako ważny element w jednej z obecnie kluczowych misji NATO w naszym regionie. Stabilizuje ona sytuację w rejonie częstego pojawiania się maszyn wojskowych sił zbrojnych Rosji, w tym również tych, które latają bez włączonych transponderów. Inny wymiar geostrategiczny Baltic Air Policing zyskał również jeśli spojrzy się na wydarzenia w 2014 r., gdy rosyjskie siły zbrojne napadły na Ukrainę i zajęły Krym, a następnie strona rosyjska zaangażowała się w animowanie konfliktu we wschodniej części Ukrainy. Z tego powodu, kwestie bezpieczeństwa militarnego stały się newralgiczne dla całej flanki wschodniej NATO.

Sojusznicy, w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw Bałtyckich, działają w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa od 2004 roku. Jest to pochodna faktu, iż ani Litwa, ani Łotwa czy Estonia samodzielnie nie mogą wykonywać tego rodzaju zadań, opierając się na własnych siłach powietrznych. W ramach Baltic Air Policing polscy żołnierze wylecieli po raz pierwszy w 2006 r.

Reklama

Komentarze (11)

 1. tak powiem

  Litwa, Łotwa i Estonia razem liczą więcej ludności (bo około 6,1mln w 2020r.: Litwa 2,8mln; Łotwa 1,9mln ; Estonia 1,33mln) co Słowacja (5,5mln w 2020r.) więc byłoby ich stać na stworzenie wspólnej eskadry F16 (Słowacja kupiła 14 szt. F16od USA by zastąpić zbliżoną ilość Mig29). Gdyby dogadali się jeszcze ze Słowenią (2,1 mln ludności w 2020r.) to razem mogliby mieć wzmocnioną eskadrę, wspólnie ćwicząc załogi i ochraniając swoje niebo. Przykładowo mogliby sfinansować Litwa 6-7maszyn, Łotwa 4-5 maszyn, Estonia 3 maszyny (razem 13-15 maszyn) i ewentualnie Słowenia 5maszyn, to byłaby znacząca siła i stać ich na taki zakup bo nie są biedniejsi od Słowaków. Trochę zaangażowania, mniej wygodnictwa i byłaby dodatkowa siła.

  1. Piękne rumuniatko

   Odpowiem ci tak ... Stać ich pewnie, ale wydają na inne rzeczy np. więziennictwo w Estonii są tylko 3 więzienia ale porównania z Polską nie ma, te więzienia to jak hotele a Słowenie dodając do tego grona robisz blad

  2. :)

   Niestety Estonczycy nie doceniają tych starań, i masowo opuszczają swój mlekiem i miodem płynący kraj,z więźniami w hotelowym styly.

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   I co migrują do Rosji, gdyby Rosjanie mogli migrować tak jak Estończycy, to prawdopodobnie liczba populacji w Rosji zmniejszyła by się o połowę.

 2. trzeba twardo

  Latają tak aby podrywać naszych, to róbmy tak samo. Zobaczymy kto sprzętowo lepiej to zniesie.

  1. miękkotwardy

   dowiedz się po ilu techników przypada na s-lot po obu stronach i ile trwa odtworzenie gotowości twardzielu,to szybciutko zmiękniesz

 3. bazo

  Ale sukces, że sobie poleciały za jakiś ruskim samolotem rozpoznawczym... Ile miliardów kosztowała ta zabawa polskiego podatnika? Więc nie ma się co dziwić ,że ceny życia w Polsce MORDUJĄ!!!

  1. bieda z Uralu

   w Rosji ceny nie mają już kogo mordować

 4. zeng

  "Przechwycili" i co zrobili, głupoty, Rosjanie lataja do Kaliningradu, wiec co w tym dziwnego.

  1. Grzyb

   Albo się nie znasz albo specjalnie trollujesz. W obu wypadkach lepiej siedź cicho, Sasza.

 5. Żeton

  Przydałby się powrót naszego Kobry. On wiedział co z takimi samolotami robić.

  1. ukraińskie trolle są najzabawniejsze

   Naszego?

  2. lepiej być zabawnym niż żałosnym rus trollu

   Na pewno nie waszego Ruslan.

 6. ad vocem

  Cyt." przechwytywanie samolotów, które naruszą przestrzeń ... Litwy,", to jest niedokładne określenie. Pojęcie przechwycenia samolotów wrogiego nam kraju jest jednoznacznym określone: albo zmusili Go do wylądowania (metodą Batiuszki), lub zestrzeleniem - takie są reguły gry wojennych. Ba - my możemy jedynie pomachać skrzydłami - nawet oślepienie laserem ich pilotów, metodą pograniczników Batiuszki, nie możemy. To fakt, jesteśmy pilotami kraju cywilizowanego, ale zestrzelenie miałoby skutek pozytywny - proponuję.

  1. hermanaryk

   Tak, jest jednoznacznie określone. Przechwycenie to zlokalizowanie obcego samolotu i zajęcie pozycji pozwalającej na wymuszenie na nim określonych działań. Ani zmuszenie do lądowania, ani zestrzelenie nie są przechwyceniem, ale mogą być jego konsekwencją.

  2. Andrzej

   Turcja zestrzeliła i co im Rosja zrobiła? najpierw wrzask później zaprzyjaźniła się

 7. Mam pomysła

  Przelecieć F-16 przez środek Obwodu, ci odpalą S-XXX i tym F-16 podlecieć do Iła!

  1. Herr Wolf

   Ja takie pomysły doprowadzą cię na wysokie stołki..

 8. no ciekawe

  Zadziwiające jest to, co zrobił rosyjski statek w Zatoce Gdańskiej. Załoga była pijana więc każdy powie aha znowu pijani Ruscy. Natomiast czy to nie było testowanie systemu obrony wybrzeża pod kątem wykonania desantów?

 9. gosc

  rosjnie przechwycili usmana nad morzem czarnym .

 10. BUBA

  Jastrzębie przechwyciły Rosjan nad Bałtykiem - pieknie - tylko Litwa na dziekuje kupuje sprzet u innych a i granice z Polska chca zamknac ... kto za to placi ... to tak na sucho ...

  1. Gromy kupiła

  2. Xto

   27-1

  3. da da

   No to trzeba ukarać Litwinów, nieprawilni są.

 11. alfa

  Rosjanie powinni pamiętać co się stało z Ił-20 w Syrii

  1. Herr Wolf

   A co się stało?

  2. Wawiak

   W sumie wystarczyło im nie przeszkadzać... ;-)

  3. fakt

   Ponieważ dużo manipulują z tymi transponderami (mistrze podstępu ;), pewnie to nie ostatni taki przypadek :)

Reklama