Reklama

Siły zbrojne

Jak Finowie edukują poborowych [WIDEO]

Fot. MO Finlandii
Fot. MO Finlandii

Ministerstwo Obrony Repubiki Finlandii na swoim kanale YouTube zaprezentowało trailer swojego najnowszego filmu edukacyjnego „Taistelukenttä 2020” („Pole Bitwy 2020”), który ma za zadanie realistyczne przekazać podstawowe informacje niezbędne dla poborowych i ochotników do fińskich sił zbrojnych.

Według opisu film ma przedstawić widzom realistyczny obraz elementów składowych potencjalnych zagrożeń i środowiska operacyjnego Finlandii oraz sposobów przygotowania i prowadzenia działań kryzysowych i bojowych przez Puolustusvoimat. Film ten ma zastąpić dotychczas wykorzystywany film z 1998 roku.

Produkcja powstała ze względu na drastyczną zmianę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa narodowego i pojawienia się nowych zagrożeń. Film pokazuje np. uderzenia agresora na infrastrukturę, działania lotnictwa, a także przerwę w dostawie energii dla dużej aglomeracji.

Podmiotem zamawiającym produkcję był Departament Szkolenia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Finlandii, a ona sama została przygotowana przez Centrum Obsługi Sił Obronnych z wykorzystaniem muzyki Audio Network.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Borsq

  Powinno się to pokazywać wszystkim kandydatom na żołnierzy WOT. Tylko im z pomocą nie przylecą myśliwce startujące z DOL, nie przewiozą ich śmigłowce, nie będą mieli środków obserwacji nocnej, granatników Carl Gustav ani wyrzutni MANPADS. A jak widać Finowie przewidują, że przeciwnik postawi poprzeczkę wysoko. Lokacja sceny strzelaniny na lotnisku, jako żywo przypomina mi Port Lotniczy Szczecin-Goleniów...

  1. W3-pl

   ...przypomina desant Kara Cala ? Czy raczej nh90. Bo zdaniem Dropika Kara to taniej, czyli lepiej. Z filmu , innego , o sas w Sierra Leone. Przed desantem z Heli...w krzaczorach czaili, jedli zimne kluchy, odganiali robactwo zanim zobaczyli jak desant defiluje

  2. bc

   To się powinno pokazywać żołnierzom jako poprzeczkę do osiągnięcia(po dopasowaniu do PL geografii) i nie tylko WOT: Maavoimien uudistettu taistelutapa (są napisy)

  3. małoważny

   Brygady OT maja na wyposażeniu noktowizory mu-3m (jeden zlepszych na swiecie,jak nienajlepszy) oraz urzadzenie do celowania i obserwacji termowizyjnej stc RUBIN.

 2. Mariusz

  Finowie też walczyli z ZSRR i Rosjanie ponieśli w Finlandii duże straty .... teraz jest gorzej bo Rosja ma broń atomową.

  1. Danisz

   wtedy też mieli broń masowego rażenia - i co im to dało? i nie Rosjanie tylko Sowieci - w Armii Czerwonej służyło wiele narodów, a Rosjanie to zdecydowana mniejszość ofiar

  2. Marek T

   Sowieci stracili w wojnie Zimowej 39/40 około 250 tys. ludzi....

  3. Arcisz

   Broń masowego rażenia ? Sowieci w 1940? Nie mieli

 3. Coddybancks20

  Rozdanie Polakom broni rozwiązałoby na pewno wiele spraw nie rozwiązanych do tej pory, a służby więzienne miały by dużo roboty ! Ja też, może rozwiązał bym swoje problemy szybciej niż sąd !!! No ale coś za coś ! W końcu sytuacja, by się ustabilizowała i było by bezpiecznie! Ale do walki z okupantem potrzebna jest broń długa i automatyczna , a nie jakieś pukawki !!

  1. iras

   Broń do rozwiązywania sąsiedzkich problemów można kupić już dziś bez pozwolenia na dowód osobisty. Ale głupiego kbks, którym można tanio podnosić swoje umiejętności przydatne w obronie ojczyzny, a którym można zrobić mniejsze szkody niż rewolwerem czarnoprochowym, już kupić nie można.

  2. pomz

   " glupiego kbks"? Z takiego wlasnie "glupiego kbks" w Krakowie, w 1991, pewien Francuz zastrzelil polskiego piosenkarza Andrzeja Zauche... Poszlo o kobiete. Jego baba byla kochanka Zauchy. Ona tez dostała postrzal... W ostatniej masakrze w Finlandii tez szczeniak strzelal z broni na naboj bocznego zaplonu; jeden z seryjnych mordercow w Polsce, zabil kilka osob z pistoletu sportowego Margolin...

  3. iras

   A ilu ludzi zostało zadźganych nożami kuchennymi, przypuszczam że więcej niż zastrzelonych bronią sportową. Dlatego powtórzę "głupi kbks" To kbks zabił, czy morderca? Codziennie kierowcy w Polsce zabijają kilku pieszych. Chyba nie postuluje Pan odebrania prawka wszystkim.

 4. Artur 007

  Cóż, Finowie są zdolni w robieniu filmów, natomiast brakuje im analizy strategii koncepcyjnej oraz zarządzania wspólnym modelem oceny ryzyka w ramach dialogu badawczo rozwojowego w ramach Nowego Urządzenia Fińskiego 2090 opracowanego metoda delficką.

  1. pomz

   O! Słowo klucz: dialogi! W tym jesteśmy lepsi od Finow.

 5. Zenon

  Bóg dał wolność a Samuel Colt sprawiedliwość

 6. niewolnik

  To że ponad 30% Finów posiada broń nie muszą wspominać. To naturalne

  1. Ginawa

   I to podnosi ich zdolnosci obronne ? Doswiadczenia z polska OT pokazuja ze nawet mundurowi z poza armii musza byc szkoleni od podstaw. A opieranie sie na grupie ktora "pomylila z dzikiem" moglo by byc niebezpieczne dla naszej obrony.

  2. iras

   Tak, podnosi. Bo broń daje wolność, a wolny człowiek ma determinację, aby tej wolności bronić. Nawet jak bronić miałby się nie swoją bronią, a czołgami, samolotami i artylerią.

  3. A.

   To nie broń daje wolność tylko Bóg.

 7. On

  U nas na canal + jest taki serial dokumentalny Rekruci :) tragedia, dramat polskiej rzeczywistości i uzbrojenie, oporządzenie z lat 60 tych :) zrobiłem sobie pozwolenie na 12 szt broni

  1. Janek

   Brawo. Ja na 20 szt..już mam 15.

  2. ONO

   NIE chwal sie ---ppssy--ZABIORA JAKBY CO

 8. Dropik

  pora przywrócić pobór. i żołnierzy kontraktowych czyli na kilka lat ze stacjonowaniem w koszarach a nie w domu po 16. Bez tego system rezerw nie będzie działać

  1. Stefan

   Armia z poboru, to spęd niewolników. Może chcesz jeszcze zorganizować drugą linię by pilnowala pierwszej i doraźne sądy polowe z natychmiastowym wykonaniem wyroku?

  2. m p

   Prawda. Jeżeli obywatel służąc własnemu krajowi czuje się jak niewolnik, to nie zasługuje na życie w wolnym kraju, i prędzej, czy później stanie się niewolnikiem. "nie chcesz służyć w własnej armii, będziesz służyć w cudzej"

  3. John Rolf

   pięknie piszesz piękne słowa. Ale idealizujesz w oderwaniu od historii, gdzie aroganci, tchórze, psychopaci prawem np, pseudo demokracji czy choćby z tzw. urodzenia zajmowali pozycje, z których bez skrupułów szafowali życiem młodych rodaków w imię własnych "pomysłów" czy ambicji. Zresztą w czasach pokoju też robione jest dużo, byśmy kraju nie uważali za nasz w pełnym, uczciwym rozumienia słowa. To złożone problemy, które skutkują.

 9. GG

  Można gdzieś będzie obejrzeć pełną wersję filmu ??

 10. iras

  Jak to kiedyś powiedziała pewna pani minister z partii rządzącej - że Polacy nie potrzebują dostępu do broni, bo nie sąsiadują z Rosją :(

  1. werte

   Pewien minister był jeszcze bardziej szczery. Stwierdził że Polacy nie dorośli do posiadania broni.

  2. iras

   Zapomniałem dodać, że ta wypowiedź dotyczyła porównania właśnie do Finów. Najwyraźniej historia nie dla wszystkich jest dobrą nauczycielką.

  3. ed

   I geografia.

 11. maniek

  A gdzie zagrożenia bronią autonomiczną?

 12. Var

  No nie, oni wystrzelili tyle amunicji i spalili paliwa do tej produkcji że u nas byłoby to nie do pomyślenia :)). Smuteczek

Reklama