Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie radary dla niemieckiej armii

Fot. IAI ELTA
Fot. IAI ELTA

Koncern Israel Aerospace Industries (IAI) poinformował, że niemieckie wojska lądowe otrzymają taktyczne mobilne systemy radarowe pola walki, produkowane przez tę izraelską spółkę. 

Kontrakt o wartości ok. 36 mln EUR na dostawy radarów taktycznych został zawarty pomiędzy Niemieckim Federalnym Urzędem ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry (BAAINBw), a spółką zależną IAI ELTA SYSTEMS LTD i ESG Elektroniksystem und Logistik GmbH. Na jego mocy wyprodukowanych i dostarczonych ma zostać 69 egzemplarzy systemów WatchGuard z terminem dostaw w latach 2022-2024 wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia oraz częściami zamiennymi.

IAI jest pionierem w rozwoju technologii radarowej oferującej różnorodne produkty sprzedawane na całym świecie. Przez lata nasi klienci dostarczali nam informacje operacyjne w czasie rzeczywistym i doświadczenia bojowe, które zostały zintegrowane ze wszystkimi naszymi produktami. Jesteśmy dumni ze współpracy z ESG w zakresie dostarczania naszych zaawansowanych rozwiązań niemieckim wojskom lądowym

wiceprezes i dyrektor generalny IAI-ELTA Land Systems Division Zvi Yarom
image
Reklama

WatchGuard to już piąta z kolej generacja taktycznego radaru dozorowania naziemnego typu Ground Surveillance Radar (GSR) opracowanego i produkowanego przez IAI. Wykorzystuje on zarówno technikę obserwacji ciągłej (staring), jak i przeszukiwania elektronicznego, dzięki czemu może dostosowywać się do dowolnego scenariusza powierzonych mu zadań. Według producenta dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania radar, zapewnia duże prawdopodobieństwo wykrycia i śledzenia celu. System jest zdolny do pracy zarówno w dzień jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych oraz do prowadzenia długotrwałego rozpoznania i obserwacji dużych obszarów. Dodatkowo może także śledzić wcześniej zidentyfikowane cele nieprzyjaciela oraz w czasie rzeczywistym dane o ich jego położeniu, oraz informować o efektach ich rażenia.

W Bundeswehrze system ten otrzymał nazwę BARÜ (naziemny system rozpoznania i monitorowania obszaru) gdzie ma zastąpić coraz bardziej starzejące się systemy takie jak: PARA (radar rozpoznania czołgów), ABRA (radar obserwacyjny artylerii), LEGAR 1 (lekki radar rozpoznawczy pola walki) oraz BOR-A 550 (zespół radarów dozorowania naziemnego). Zapewni on także kompleksowe pozyskiwanie informacji dla wszystkich szczebli dowodzenia niemieckiej armii w celu określenia potencjału zagrożenia i możliwości operacyjnych, a także warunków panujących w potencjalnych obszarach kryzysowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama