Siły zbrojne

Izraelskie F-16 wystartują z wspomaganiem rakietowym

Samoloty F-16 odegrały istotną rolę w trakcie operacji Protective Edge. Fot. IDF/CC-BY SA 2.0.
Samoloty F-16 odegrały istotną rolę w trakcie operacji Protective Edge. Fot. IDF/CC-BY SA 2.0.

Siły Obronne Izraela prowadzą prace nad stworzeniem systemu rakietowego wspomagania startu dla myśliwców F-16, dzięki czemu będą one mogły wzbijać się w powietrze ze skróconych pasów startowych.

Jak pisze Flight Global, Izraelczycy opracowują system wspomagania startu dla myśliwców F-16. Pierwsze próby w locie mają się odbyć już w przyszłym roku. Wprowadzenie tego typu rozwiązania ma między innymi umożliwić wykonywanie startów ze skróconych pasów, potencjalnie także w wypadku uszkodzenia elementów baz izraelskich sił powietrznych w wyniku ataku rakietowego.

W tym miejscu warto przypomnieć, że samoloty wielozadaniowe F-16 odegrały istotną rolę w operacji Protective Edge, prowadzonej przez siły izraelskie przeciwko palestyńskim ugrupowaniom terrorystycznym. Według Defense News, maszyny tego typu wykonywały z powodzeniem uderzenia na cele położone nawet mniej niż 350 m od pozycji własnych sił. W trakcie działań po raz pierwszy w historii myśliwce wielozadaniowe były przyporządkowane do poszczególnych związków taktycznych (dywizji i brygad), co znacznie zwiększyło skuteczność bliskiego wsparcia lotniczego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.