Siły zbrojne

Izrael zdecydował. Kolejny duży zakup w USA

Izraelski CH-53K - wizja
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela

Ministerstwo Obrony Izraela ostatecznie zatwierdziło zakup  w Stanach Zjednoczonych 12 ciężkich śmigłowców transportowych CH-53K King Stallion i dwóch samolotów tankowania powietrznego KC-46 Pegasus.

W ubiegłym roku w czerwcu Departament Stanu USA wyraził zgodę na potencjalną sprzedaż nawet do 18 śmigłowców CH-53K z bogatym pakietem towarzyszącym w tym sześcioma silnikami zapasowymi, 36 systemami GPS/INS, modułami SAASM (Selective Availability/Anti-Spoofing Module). Objął on też wkm-y GAU-21, systemy planowania misji, części zamienne, pakiet szkoleniowy i logistyczny. Cenę za ten maksymalny pakiet Amerykanie ustalili na do 3,4 mld USD.

Jeszcze wcześniej, bo w marcu 2020 roku Departament Stanu zgodził się na sprzedanie Izraelowi do ośmiu samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus wraz z jednym zapasowym silnikiem, dwoma zapasowymi odbiornikami MAGR 2K-GPS SAASM, systemami łączności, identyfikacji IFF, zmianami w konstrukcji pod izraelskie potrzeby i towarzyszącymi pakietami za łączną kwotę do 2,4 mld USD.

Czytaj też

Jak widać obecny zakup, szczególnie biorąc pod uwagę samoloty tankowania powietrznego, to prawdopodobnie zamówienie wstępne. Potrzeby Izraela, który obecnie eksploatuje siedem samolotów tankowania powietrznego na bazie Boeinga 707 i cztery na bazie Herculesa - KC-130. Pierwsze z nich z czasem powinny zostać zastąpione co najmniej w stosunku 1:1.

Wartość obecnie podpisanego porozumienia z USA nie została podana do wiadomości publicznej.

Komentarze (4)

 1. Flaczki

  To sie nazywa $0 dollar PURCHASE ORDER

 2. DA(łn)VIEN

  Na Iran zakupy...wy kupicie sprzętu za 30 mld dolarów...cykl życia itp. a Iran za to zrobi sobie 200 rakiet ,które będą miały za zadanie zniknąć wraz z rakietami z iron dome a potem 100.wlasciwych poleci na cele i nara. I jeszcze im 5 mld zostanie na wykopanie podziemią instalacji obronnych. Szkoda,że Polska nie idzie w rakiety tylko idzie w czołgi czy inne sprzęty z ery napoleońskiej

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Za kilka lat wejdą lasery do zestrzeliwania rakiet i wydatki na produkcję rakiet staną się wyrzucaniem pieniędzy w błoto - z wyjątkiem dni pochmurnych i deszczowych.

  2. Valdore

   Widzisz biedny trollu, Hamas próbował tysiacami rakiet a jedyne co osiagnał to zabił więcej Palestyńczyków w gazie niż działąnia Izraela.

  3. biały

   za kilka lat wejdą lasery ___ laser to promień świetlny ,, promień świetlny to wiązka światłą o określonej częstotliwości , niektóre wiązki energetyczne są w stanie przenikać spokojnie przez planete , przynajmniej takie promieniowanie udało się wychwycić amerykanom około 30 lat temu ,, skoro są wiązki energetyczne o zdolności przenikania całej planety to jaki problem stanowić będzie zanieczyszczenie powietrza czy deszcz dla lasera opartego na takich promieniowaniach

 3. easyrider

  Po co bajki o "zakupie", skoro USA oficjalnie puszcza sprzęt Izraelowi za znikomy procent jego faktycznej wartości. I jeszcze potem dziwią się, że ludzie mówią o tym jak Żydzi kręcą Ameryką.

  1. DIM

   @easyrider. re: Ceny sprzętu. Myślę, że Amerykanie po prostu przekazują Izraelowi sprzęt, po jego kosztach produkcji. W każdym razie odłóż na bok podejrzenia, że Izrael obciąża USA. Właśnie wzmacnia ich pozycję.

  2. Monkey

   @DIM: Dokładnie. Izrael jest tym samym dla USA na Bliskim Wschodzie czym jest Okręg Kalinigradzki w Europie Środkowej dla Rosji.

  3. Valdore

   Easy, a kogo obchodza twoje wyssane z palca bajki?

 4. Był czas_3 dekady

  Oczywiście zakup z pieniędzy amerykańskiego podatnika. USA. chętnie przekazuje miliardowe bezzwrotne pożyczki Izraelowi.