Reklama

Siły zbrojne

Izrael zaatakował cele wojskowe w południowej Syrii

Fot. Oren Rozen/CC BY-SA 4.0
Fot. Oren Rozen/CC BY-SA 4.0

Izraelskie śmigłowce zaatakowały obiekty wojskowe na południu Syrii - poinformowała w piątek późnym wieczorem izraelska armia, dodając, że atak był odwetem za ostrzelanie przez siły syryjskie izraelskich pozycji na Wzgórzach Golan.

Jak głosi komunikat izraelskiej armii, śmigłowce zaatakowały cele wojskowe na południu Syrii, w tym punkty obserwacyjne syryjskiej armii i systemy wywiadowcze w jej bazach. Atak był "odpowiedzią" na wcześniejszy "ostrzał z Syrii" Wzgórz Golan, okupowanych przez Izrael od wojny sześciodniowej w 1967 roku. Syryjskie media państwowe poinformowały, że izraelskie śmigłowce zaatakowały trzy cele, nie powodując poważniejszych strat.

Napięcie na granicy syryjsko-izraelskiej wzrosło po poniedziałkowym ataku izraelskiego lotnictwa na cele w pobliżu Damaszku, w którym zginął bojownik libańskiego Hezbollahu. Izrael wielokrotnie już atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się przyczółkiem dla irańskich sił zbrojnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Nowy

    W dluzszej perspektywie cala ta strzelanina dziala paradoksalnie na korzysc Israela.Mobilizuje I skupia spoleczenstwo wokol rzadu,izoluje palestynczykow miedzynarodowo a takze wewnatrz samego izraela (brak kontaktow palestynsko-zydowskich) i odwraca uwage od wywlaszczania palestynczykow z Ich ziemi. Do dzis pamietam reakcje owczesnego ambasadora izraela w polsce Szymona Weissa gdy padlo okresllenie “ palestynskie getta “ z duzym rozbawieniem.Wszak wszyscy powinni pamietac ze getta moga byc TYLKO ZYDOWSKIE.Jesli nie stanie sie nic nadzwyczajnego (wojna z wieloma przeciwnikami z uzyciem broni ABC)to Izraela wygra a do sytuacji wojny totalnej jest calkiem niezle przygotowany.palestynczycy zostana bez ziemi i panstwa.To palestynczykom powinno paradoksalniee zalezec na pokoju nawet kosztem utraty czesci ziem bo sa slabsi.

Reklama