Reklama

"Izrael pod presją, by szybko zakończyć wojnę"

Autor. Israel Defense Forces/X

„W związku z rosnącymi kosztami Izrael jest pod presją, by szybko zakończyć wojnę” - podaje „Wall Street Journal”, który informuje, że koszty wojny przeciwko Iranowi kosztują Izrael setki milionów dolarów dziennie i mogą niedługo skłonić Tel-Awiw do szybszego zakończenia konfliktu.

Miesiąc wojny z Iranem może kosztować Izrael nawet 12 miliardów dolarów - wylicza Institute for National Security Studies w Tel Awiwie.

Reklama

Jak przedstawiają się koszty?

Najdroższe są pociski przechwytujące, potrzebne do strącania wystrzelonych przez Iran rakiet. Dzienne może to kosztować od kilkudziesięciu do nawet 200 mln dolarów - szacują eksperci. Dochodzą do tego koszty utrzymania lotnictwa w powietrzu, paliwa, amunicji, w tym bomb, remontów zniszczonych budynków. Według niektórych szacunków odbudowa albo remont dotychczasowych zniszczeń kosztowałaby co najmniej 400 mln dolarów.

Czytaj też

Jednorazowe aktywowanie Procy Dawida, izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej, kosztuje 700 tys. dolarów, zakładając, że w użyciu są dwa pociski przechwytujące - przekazał Yehoshua Kalisky z Institute for National Security Studies w Tel Awiwie. Koszt przechwycenia pocisku balistycznego przez system Arrow 3 to 4 mln dolarów, a przez starszą wersję Arrow 2 - 3 miliony USD.

"Iran to nie Hezbollah"

Według początkowych deklaracji izraelskich władz, wojna z Iranem miałaby potrwać około dwóch tygodni. Jeśli działania militarne przedłużą się, Izrael może mieć problemy finansowe - uważają eksperci. „To dużo droższe w ujęciu dziennym niż wojna w Strefie Gazy czy z Hezbollahem. To wszystko z uwagi na amunicję. To jest duży wydatek” - powiedział ekonomista Zvi Eckstein, dyrektor Aaron Institute for Economic Policy na izraelskim Uniwersytecie Reichmana.

Z kolei Karnit Flug z think tanku Israel Democracy Institute uważa, że izraelska gospodarka jest w stanie poradzić sobie z poniesieniem kosztów przy stosunkowo krótkiej kampanii, trwającej około tygodnia. „Gdy mowa o dwóch tygodniach czy miesiącu, to już jest całkiem inna historia” - uważa.

Reklama
Źródło:PAP
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama