Siły zbrojne

Irańczycy "nękali" amerykański niszczyciel

Fot. Joshua T. Rodriguez, U.S. Navy/Wikimedia, Domena Publiczna
Fot. Joshua T. Rodriguez, U.S. Navy/Wikimedia, Domena Publiczna

Jak poinformował szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA adm. John Richardson, irańskie patrolowce prowadziły "nękające manewry" wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS "Nitze". Do zdarzenia doszło na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz.

Według anonimowych źródeł w Pentagonie, irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością "w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych.

Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu aby uniknąć zderzenia.

Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.

Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do całej serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. Jarek

  A jak by sie odnieśli amerykanie do obecności irańskich lub ruskich okrętów u swoich brzegów na międzynarodowych wodach terytorialnych? Widać wg nich są równi i równiejsi...

  1. Davien

   Zatoka Perska to nie wody terytorialne Iranu, przestań wypisywać bzdury.

  2. lol

   To wyjaśnij nam jeszcze co to są wg was międzynarodowe wody terytorialne.

 2. jankesi kłąmią

  Jakoś nie wierzę w wersję amerykańską znając inne incydenty z udziałem USA.