Reklama

Siły zbrojne

Iran przetestował nowy pocisk balistyczny

Autor. Pixabay

Wojsko Iranu z powodzeniem wystrzeliło w ramach testu najnowszy pocisk balistyczny Chajbar, czwartą generację pocisków rakietowych Chorramszahr, o zasięgu 2 tys. kilometrów i z głowicą bojową o masie 1500 kg - podała w czwartek irańska państwowa agencja prasowa IRNA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Władze Iranu, który posiada jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, twierdzą, że najnowsza broń jest w stanie dotrzeć do izraelskich i amerykańskich baz wojskowych w regionie.

Czytaj też

Pomimo sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych i wyrazów zaniepokojenia płynących z krajów Europy, Iran zapowiada, że będzie dalej rozszerzał swój program rakietowy, który - wedle władz w Teheranie - ma charakter obronny.

Reklama

"Nasza wiadomość dla wrogów Iranu jest taka: obronimy nasz kraj i jego osiągnięcia. Wiadomość dla naszych przyjaciół brzmi: chcemy pomóc w (zapewnieniu) stabilizacji w regionie" - oświadczył minister obrony Mohamed Reza Asztiani, cytowany przez agencję Reutera.

Czytaj też

Nazwa najnowszego pocisku - Chajbar - odnosi się do oazy, w której znajdowała się żydowska twierdza zdobyta przez muzułmańskich wojowników w VII wieku pod wodzą samego proroka Mahometa. Obecnie oaza Chajbar leży w granicach Arabii Saudyjskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    w tym samym czasie Turcja tez- ktory lepszy?

    1. Davien3

      @ostatni to dwa rózne pociski a na razie najlepsze sa izraelskie Jericho

Reklama