Reklama

Siły zbrojne

Iran buduje podziemne zakłady nuklearne

Fot. AP Photo/Vahid Salemi

Iran buduje w pobliżu miasta Natanz podziemne zakłady nuklearne, które prawdopodobnie będą niedostępne dla amerykańskich bomb penetrujących przeznaczonych do niszczenia bunkrów i umocnionych instalacji podziemnych - podała agencja Associated Press, powołując się na ekspertów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdjęcia i filmy satelitarne dowodzą, że w pobliżu irańskiego ośrodka jądrowego w Natanz powstaje tunel, którego głębokość wyniesie co najmniej 80 metrów. Oznaczałoby to, że ukrytych w nim instalacji nie będą w stabnie zniszczyć amerykańskie bomby GBU-57, które są w stanie przebić się przez 60-metrową warstwę ziemi zanim eksplodują - podaje AP.

Czytaj też

Zakłady z Natanz były już wielokrotnie celem ataków, między innymi za pomocą dronów, zostały też zainfekowane przez wirus komputerowy Stuxnet, który zniszczył tamtejsze wirówki; według niepotwierdzonych informacji atak ten był dziełem USA i Izraela. W 2020 roku fabrykę Natanz częściowo zniszczyły eksplozja i pożar, o które Teheran również oskarżył Izrael.

Reklama

Zdaniem ekspertów nowa podziemna instalacja może posłużyć Iranowi do wzbogacania uranu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała w raporcie pod koniec lutego, że w ostatnich miesiącach Iran nadal zwiększał swoje zapasy wzbogaconego uranu i posiada go 18 razy więcej niż wynosi limit, zapisany w umowie atomowej z 2015 roku. Irańskie całkowite zapasy tego surowca wyniosły 12 lutego ponad 3750 kg.

Czytaj też

Agencja poinformowała także, że wykryła w trzech niezadeklarowanych obiektach w Iranie cząsteczki uranu wzbogaconego do 83,7 proc., a do wyprodukowania bomby atomowej potrzebny jest uran wzbogacony w 90 proc. Według międzynarodowego porozumienia atomowego z 2015 roku Teheran miał nie wzbogacać uranu powyżej poziomu 3,67 proc., jednak w 2018 roku ówczesny prezydenta Donald Trump wycofał USA z tej umowy - przypomina AP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Hmmm.

    Iran powinien kopiować politykę Izraela sprzed lat i niczym się nie przejmować. Jednym wolno było, to czemu nie drugim?

  2. zLoad

    Chyba każdy normalny człowiek ma takie coś w ogródku. O co ten hałas.

Reklama