Reklama

Siły zbrojne

Iran kupuje rosyjskie myśliwce Su-30SM?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosjanie poinformowali, że kontrakt z Iranem na dostawę samolotów wielozadaniowych Su-30SM może zostać podpisany jeszcze w tym roku.

O możliwości zakupu przez Iran samolotów Su-30SM Rosjanie informowali już 11 lutego br. powołując się na anonimowe źródła w irańskim resorcie obrony. Ten „przeciek” pojawił się nieprzypadkowo, ponieważ 16 lutego br. doszło w Moskwie do spotkania ministra obrony Iranu Hoseinaa Dehghna z przedstawicielami najwyższych władz rosyjskich: prezydentem Rosji Władimirem Putinem, wicepremierem Dmitrijem Rogozinem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

To właśnie wtedy prawdopodobnie doszło do oficjalnych deklaracji i rozpoczęły się już na poważnie negocjacje w tej sprawie. Było to możliwe, ponieważ w zeszłym roku Moskwa ponownie nawiązała współpracę wojskową z Teheranem, po irańskich obietnicach przerwania programu atomowego.

Zawarcie porozumienia o programie atomowym dało m.in. zielone światło na eksport do Iranu najnowszego rosyjskiego uzbrojenia, w tym wprowadzonych do służby w latach 2013-2014 samolotów Su-30SM. Według władz Stanów Zjednoczonych międzynarodowe restrykcje dotyczące tej klasy uzbrojenia pozostają jednak w mocy. Pomóc w negocjacjach może obecność tych myśliwców w Syrii, co pozwala na sprawdzenie ich możliwości bojowych w warunkach realnych. Część analityków uważa, że to właśnie z tego powodu Rosjanie wysłali Su-30 na Bliski Wschód wskazując, że ani siły antyassadowskie, ani islamiści z Daesh nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego, brak więc zagrożenia z powietrza.

 
 
Reklama

Komentarze (5)

 1. gosc

  Pisanie palcem po wodzie. Jak na razie to juz od kilku dni Iran powinien miec rakiety S-300 a nie wiadomo czy w ogole bedzie je mial. Podobno chodzi o pieniadze. Ruscy nie zgodzili sie na raty tylko chca gotowke teraz. To czy Iran bedzie mial gotowke na Su-30? A moze tu nie chodzi o pieniadze a o nacisk na Iran w sprawie ropy i gazu? Moze chodzic o to aby Iran nie zgodzil sie na dostarczanie gazu do Gruzji i Europy? O zmniejszenie wydobycia aby wzrosly ceny? Iran musi zwiekszyc wydobycie i robi wszystko aby wejsc na rynek europejski w miejsce rosji.

  1. Kris

   Predzej ruskie rozpętają wojne .. niż pozwolą na wejście Iranu z ropą do Europy.

 2. Szyk Cech

  Ta... brak zagrożenia ze strony myśliwców... Właśnie mieliśmy tego przykład w postaci ataku tureckich F-16 na Su-24...

 3. Gienio

  nie chcieli irydy albo grota2?

 4. panzerfaust39

  Ameryka zawsze uważa że jak gdzieś nie dostarcza broni to inni też nie mogą

  1. Czerwony Wiewiór

   To się lekko zdziwią jak Rosjanie Iranowi podeślą Su-30SM, T90MS, PancyrS, S-300/400 itp. Saudyjczycy już pewnie pełni obaw;)

 5. Ekstrakcja

  Warto dodać że będzie to zapewne nowa modyfikacja Su-3SME wystawiana na Singapore AirShow 2016. Jest to mocno zubożona wersja Su-30SM używanych przez WKS. Rzekomo Persowie maja nabyć licencję na ich produkcje, podobnie jak w przypadku przyszłego zakupu T-90MS.

Reklama