Reklama

Siły zbrojne

Irak kupuje rosyjską broń rakietową. Kontrakt za miliard dolarów

Fot. Witaliy Ragulin/Wikipedia
Fot. Witaliy Ragulin/Wikipedia

Irak podpisał z rosyjskim koncernem Rosoboronexport kontrakt na dostawy broni o wartości ponad miliarda dolarów. Obejmą one między innymi rakietowe miotacze ognia TOS-1A Buratino i wyrzutnie BM-21 Grad.

Jak poinformował serwis „Wiedomostki”, powołując się na źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym, iracka delegacja pod przewodnictwem ministra obrony Saadouna al-Dulaimiego podpisała w Moskwie kontrakt na dostawy znacznej ilości broni. Wśród zamówionego sprzętu znajduję się duża ilość amunicji, moździerzy, dział i samobieżnych systemów artyleryjskich.

Kontrakt ma obejmować między innymi dostawy wyrzutni wieloprowadnicowych BM-21 Grad i dział samobieżnych 2S19 MSTA-S kalibru 152 mm, dla 2-3 dywizji. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła informacja o zakupie przez Irak czterech rakietowych miotaczy ognia TOS-1A Buratino. Jest to osadzona na podwoziu czołgu T-72 wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych z głowicami termobarycznymi o zasięgu 6 tys. metrów.

Wartość umowy jest szacowana na ponad miliard dolarów. Jest to już kolejny w ostatnich latach kontrakt władz Iraku na dostawy rosyjskiego uzbrojenia. W ostatnich miesiącach w trybie pilnym zamówiono samoloty w które w ciągu kilku dni trafiły w ręce irackiego lotnictwa walczącego z islamskimi ekstremistami. Natomiast największą umowę podpisano w 2012 roku. Dotyczyła ona między innymi śmigłowców szturmowych i systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Jej wartość szacowano na ponad 4 mld dolarów. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. wolf

  Bron kupują od ruskich, w ropę inwestują tam chińczycy i francuzi.........wszyscy byli za sadamem i przeciw interwencji, a my jak zwykle wystawieni do wiatru. Negocjatorów mamy w administracji.....pożal się Boże.

  1. pinokio

   rosja tez ma tam swoje pole naftowe.

 2. laki

  jeszcze dokupili sprzęt pancerny międy innymi t-90ms ,bmpt terminator,taifuny.

  1. gosc

   Ten terminator to dobra sprawa. Ciekawa bron. Idealna do takich konfliktow jak na Ukrainie. Szkoda, ze my nie mamy nic podobnego. Czy zachodnie armie maja cos podobnego? http://pl.wikipedia.org/wiki/BMPT

 3. acid

  Rosjanie znakomicie radzą sobie na rynku broni od wielu lat. Mają też świetną markę.

 4. papkin

  Armia iracka jak widać ma w dupie sojuszników i krzewicieli demokracji jak Polska i inne państwa koalicj i robi interesy z Rosją a nasze "Langusty" dalej bujają się po wystawach i targach - a czy nie mogli w drodze wdzięczności za to co tam robiliśmy kupić od sojuszników - co na to politycy? gdzie jakiekolwiek zyski z udziału w interwencj w tym państwie?

  1. wróg

   Tam teraz wojna na poważnie to i prawdziwą broń trzeba kupować do takiej obsługi jaką się ma.

 5. fdgfd

  Irak i Rosja ciekawe.

  1. Legion

   USA/Iran/Irak/Rosja grające w jednej lidze... Ciekawy chichot historii. PS. Ostatnim był chyba też Irak wojna Iracko-iranska gdzie Irak był wspierany przez zarówno zachodni jak i wschodni obóz...

 6. sas

  Kupują wszystko i wszędzie, samoloty, śmigłowce, artylerię. Fenomenalne ilu fachowców ma armia iracka do nagłej obsługi tego wszystkiego, tym bardziej że islamiści i sunnici już niedługo będą zamiatać ulice w Bagdadzie.

 7. sas

  Nie minie kilka miesięcy i Islamiści pozamiatają w Iraku, tak że Moskwa musi się śpieszyć i pilnować by przelewy szybko poszły w drugą stronę.

 8. AndyP

  Może czas wysłać delegację do Kurdów? Bedą potrzebowali broni.

Reklama